Náchod jde „po krku“ zlodějům kanálových krytů
17.05.2013
Foto: Jiří Máslo
Popisek: Krádeže krytů kanálových vpustí jsou nebezpečné pro chodce i motorkáře
Proti vandalům, kteří kradou kanálové mříže, budeme postupovat jednotně, slibuje náchodská radnice, policie i zástupci sběrných surovin. Důvod? V posledních týdnech tento druh kriminality na území Náchoda výrazně roste. A během jednoho dne došlo i ke krádeži dvou kanálových mříží v jedné ulici.
Obchod s „poklopy“ chce radnice zastavit
Kvůli jednotnému tažení proti vandalům, kteří si krádežemi „poklopů“ vydělávají, a to tím, že je odnášejí do sběrných surovin, se už sešlo vedení radnice s provozovateli sběren v Náchodě a okolí. Nárůst krádeží vnímá starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) jako alarmující: „Nejde jen o škody na majetku města. Krádežemi kanálových vpustí zloději ohrožují hlavně bezpečnost a zdraví nás všech. Nechci ani domýšlet, co všechno se může stát. Proto jsme se sešli i s provozovateli sběren, abychom uzavřeli dohodu o společném postupu. Mrzí mě ale, že účast nebyla vyšší. Z pozvaných zástupců šesti provozoven, dorazili osobně jen dva,“ komentuje situaci starosta Jan Birke.
Uniknout nemá ani „myš"
Náchodská radnice uzavřela se zástupci sběren dohodu, podle které nebudou od fyzických osob vykupovat podezřelé předměty, které můžou pocházet z trestné činnosti. A povedou své zaměstnance k důslednější kontrole při přejímání těchto věcí. K monitoringu pohybu „sběru“ získaného trestnou činností, má přispět i spolupráce státní policie s náchodskou radnicí. „Při odhalování majetkové trestné činnosti s městem spolupracujeme dlouhodobě. A dozor nad tím, co se dostává do sběrných surovin a odkud tyto věci pocházejí, do této spolupráce patří,“ potvrdila součinnost policie s radnicí Eva Prachařová, náchodská policejní mluvčí.
Kvůli pětistovce tisícové škody
Krádeže kanálových mříží řeší i městské technické služby, které dohlíží na stav komunikací. Dobře přitom vědí, že krádež poklopu, je vzhledem k výši způsobené škody trestný čin. „ejde však jen o pořizovací hodnotu mříže, která představuje dva a půl tisíce korun. Celková škoda v souvislosti s dalšími náklady nutnými na její nové osazení, dosahuje až osmi tisíc,“ upozorňuje Jiří Maršík, ředitel Technických služeb Náchod. „Krádež vynese pachateli jen pět korun, které při výkupu ve sběrně obdrží. Riziko pro občany, které krádeží vzniká, však nejde vyčíslit,“ zdůrazňuje Jiří Maršík.
Zlodějům hrozí až pět let vězení
Společný postup radnice, policie i sběrem surovin, by měl zajistit rychlé zadržení pachatelů i jejich potrestání. „Vše bude záležet na výši způsobené škody. V prvním, nejméně přísném odstavci čeká pachatele vězení na dva roky, nebo peněžitý trest. Pokud půjde o člověka, který se již v minulosti podobné věci dopustil, čeká ho odnětí svobody na šest měsíců až tři roky. Pokud škoda způsobená krádeží dosáhne až na hranici padesáti tisíc, pak mohou pachatelé počítat s trestem odnětí svobody až na pět let ,“ upřesnila náchodská policejní mluvčí.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.