Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Náchod jde „po krku“ zlodějům kanálových krytů

17.05.2013
Náchod jde „po krku“ zlodějům kanálových krytů

Autor: Jiří Máslo

Popisek: Krádeže krytů kanálových vpustí jsou nebezpečné pro chodce i motorkáře

Proti vandalům, kteří kradou kanálové mříže, budeme postupovat jednotně, slibuje náchodská radnice, policie i zástupci sběrných surovin. Důvod? V posledních týdnech tento druh kriminality na území Náchoda výrazně roste. A během jednoho dne došlo i ke krádeži dvou kanálových mříží v jedné ulici.

Obchod s „poklopy“ chce radnice zastavit

Kvůli jednotnému tažení proti vandalům, kteří si krádežemi „poklopů“ vydělávají, a to tím, že je odnášejí do sběrných surovin, se už sešlo vedení radnice s provozovateli sběren v Náchodě a okolí. Nárůst krádeží vnímá starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) jako alarmující: „Nejde jen o škody na majetku města. Krádežemi kanálových vpustí zloději ohrožují hlavně bezpečnost a zdraví nás všech. Nechci ani domýšlet, co všechno se může stát. Proto jsme se sešli i s provozovateli sběren, abychom uzavřeli dohodu o společném postupu. Mrzí mě ale, že účast nebyla vyšší. Z pozvaných zástupců šesti provozoven, dorazili osobně jen dva,“ komentuje situaci starosta Jan Birke.

Uniknout nemá ani „myš"

Náchodská radnice uzavřela se zástupci sběren dohodu, podle které nebudou od fyzických osob vykupovat podezřelé předměty, které můžou pocházet z trestné činnosti. A povedou své zaměstnance k důslednější kontrole při přejímání těchto věcí. K monitoringu pohybu „sběru“ získaného trestnou činností, má přispět i spolupráce státní policie s náchodskou radnicí. „Při odhalování majetkové trestné činnosti s městem spolupracujeme dlouhodobě. A dozor nad tím, co se dostává do sběrných surovin a odkud tyto věci pocházejí, do této spolupráce patří,“ potvrdila součinnost policie s radnicí Eva Prachařová, náchodská policejní mluvčí.

Kvůli pětistovce tisícové škody

Krádeže kanálových mříží řeší i městské technické služby, které dohlíží na stav komunikací. Dobře přitom vědí, že krádež poklopu, je vzhledem k výši způsobené škody trestný čin. „ejde však jen o pořizovací hodnotu mříže, která představuje dva a půl tisíce korun. Celková škoda v souvislosti s dalšími náklady nutnými na její nové osazení, dosahuje až osmi tisíc,“ upozorňuje Jiří Maršík, ředitel Technických služeb Náchod. „Krádež vynese pachateli jen pět korun, které při výkupu ve sběrně obdrží. Riziko pro občany, které krádeží vzniká, však nejde vyčíslit,“ zdůrazňuje Jiří Maršík.

Zlodějům hrozí až pět let vězení

Společný postup radnice, policie i sběrem surovin, by měl zajistit rychlé zadržení pachatelů i jejich potrestání. „Vše bude záležet na výši způsobené škody. V prvním, nejméně přísném odstavci čeká pachatele vězení na dva roky, nebo peněžitý trest. Pokud půjde o člověka, který se již v minulosti podobné věci dopustil, čeká ho odnětí svobody na šest měsíců až tři roky. Pokud škoda způsobená krádeží dosáhne až na hranici padesáti tisíc, pak mohou pachatelé počítat s trestem odnětí svobody až na pět let ,“ upřesnila náchodská policejní mluvčí.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace