Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moje Bastardy špinili a ze mě dělali rasistu. Ale lidé u nás nejsou hloupí. Z korektnosti některých států je mi špatně, říká režisér Tomáš Magnusek a mluví o nebezpečích, co nám hrozí

18.01.2016
Moje Bastardy špinili a ze mě dělali rasistu. Ale lidé u nás nejsou hloupí. Z korektnosti některých států je mi špatně, říká režisér Tomáš Magnusek a mluví o nebezpečích, co nám hrozí

Foto: stránky umělce

Popisek: Lidé u nás nejsou hloupí, rozhodují se ve valné většině rozumně. To by si měla uvědomit takzvaná mediální elita, říká režisér Tomáš Magnusek

ROZHOVOR Jít na české divadlo a kupovat české potraviny se nám moc nechce. Kultivovaný nacionalismus podporuji. Z korektnosti některých států je mi blbě a v médiích se jí doslova obávám. Ratibořický dům Viktorka věnuji hercům. Vybudujeme hereckou alej z barokních sloupů. Nové zviditelnění Ratibořic bude stát třicet milionů. Řekl nám filmový režisér Magnusek při představení svého nového projektu.

Vím, že máte jako filmař národní hrdost. Jaký vztah pociťujete ke kultivovanému českému nacionalismu?

Tohle sousloví se bohužel zprofanovalo a je pomalu nebezpečné o tom mluvit. Mám pocit, že jsme nacionalisty tak  možná, když dopadne dobře nějaký sportovní zápas. Ale pokud máme jít na dobré české divadlo, český film či kupovat české potraviny, je to trochu slabší. To už tak hrdí nejsme, i když připouštím, že to je také otázka ekonomická. Já kultivovaný český nacionalismus podporuji, podporuji všechny, kteří žijí v tomto státě rádi, platí daně a snaží se být občanskou společností, která dění ve své zemi sleduje a nějak vidí.

Jaká klíčová nebezpečí vidíte v současné situaci v naší zemi?

Myslím, že existují dvě nebezpečí. První je to, že lidé budou v příštích volbách hledat jednoduchá řešení. Ta jim nabídnou subjekty, které mnoho věcí slíbí, ale nebudou je schopny splnit. Budou hrát na notu nekultivovaného nacionalismu. Toho se docela bojím. Problém číslo dvě je ještě závažnější. Dnes, když do těch korektních médií řekne babička, že má strach o svá vnoučata, druhý o rodinu, práci či současný životní styl, jsou z vás schopni udělat voliče Konvičky. To je šílené. Můj dobrý známý mi řekl, že na planetě je sedm miliard lidí a z toho dvě miliardy se ráno probudí a uvažují, zda vůbec přežijí. Další dvě miliardy mají obavu, co budou celý den jíst, další dvě se jen těší, jestli si někdy našetří na mopeda. A pak je tu ta poslední miliarda. Tam patříme my. Jsme nejbohatší. Máme miliony starostí, ale o blahobyt nechceme přijít. Tím méně chceme, abychom se o to dělili s lidmi, kteří této zemi nic nepřinesli a nepřinesou. Já vždy opakuji, že jsem pro solidaritu, ale mnohem důležitější je bezpečnost. Z té korektnosti některých států je mi špatně. Zmíněného Konvičku přesto volit nebudu.

Myslíte, že většinová společnost bude už v letošních volbách slyšet na jednoduchá řešení?

Ano, někteří lidé skutečně uvažují prvoplánovitě. Ale já si myslím, že lidé u nás nejsou hloupí. Rozhodují se ve valné většině rozumně. To by si měla uvědomit takzvaná mediální elita. Dám vám příklad s mými Bastardy. Špinili je a ze mě dělali rasistu. Ostatně – táhne se to se mnou trochu dodnes. Ale. Když jsem sledoval sociální sítě, kde se objevovaly třeba reakce jen na trailer k Bastardům, bylo to neuvěřitelné, jak to naskakovalo. A na Facebooku má film třeba 92 tisíc přátel. Nikdo je nekupoval, nikdo neplatil. A tím se vracím k té korektnosti. V médiích se jí opravdu obávám.

Čtěte také:

Sobotka je v klidu, spraví to tři stovky k důchodu a dvě stovky k mateřské, komentuje průšvih s 'ukradenými' e-maily europoslanec Zahradil. A jak se na premiérovi vyřádili karikaturisté?

V úterý jste představil dlouho připravovaný a dost neobvyklý projekt. Herecký dům Viktorka, který vyroste ve východočeských Ratibořicích. Vysvětlete, o co konkrétně půjde...

Je to prozatím dovršení mé filmové kariéry. Herecký dům Viktorka bude věnován hercům, kteří pro divadelní a filmovou kulturu u nás v uplynulém století něco udělali. Herci jsou vzorek národa. Jeden je takovej, druhej makovej, onen arogantní, tamten milý. Po těch sedmi letech, kdy jsem měl možnost s nimi spolupracovat, to byla pro kluka, který od dětství hltal film, zkušenost nádherná. Tak jim chci tím projektem poděkovat.      

Vím, že jste patriot Náchodska. Proč jste si vybral právě Ratibořice, které jsou spojovány zejména s Boženou Němcovou a její Babičkou?

Po domě, který se stane hereckým centrem, jsem pokukoval řadu let. Již od roku 2011. S majitelem jsem jednal dlouho a nakonec jsem jej koupil. Jde o kulturní památku z roku 1901. Ratibořice jsem vybral proto, že je to můj region, který mám neskutečně rád.

Jak bude ten dům vypadat? Co v něm konkrétně bude?

Bude mít komerční klasickou část. Ratibořicím chybí dobré teplé gastro, takže budou vybudovány kvalitní restaurace, pět pokojíků pro ubytování, zázemí pro pobyt rodin s dětmi. Kulturní část bude sestávat z hereckého muzea s unikátními exponáty. Chybět nebude kino pro šedesát lidí pro plně digitalizované premiéry filmů ve 3D. Celý dům bude důsledně upraven v hereckém duchu. Vybudujeme také hereckou alej z padesáti čtyřista let starých barokních sloupů, do kterých budou vytesány portréty těch největších českých hereckých hvězd.

Jak postoupily ke dnešnímu dni stavební práce?

Na stavební ohlášku se nám zatím podařilo shodit starou střechu, podříznout budovu a odizolovat ji a staticky zabezpečit. Dům má nové podlahy. K původní budově bude vybudována přístavba, která bude architektonicky ladit. Vyřizování stavebního povolení je v běhu. Zatím jsem to financoval z vlastních zdrojů a za pomoci přátel. Výstavba Viktorky – hereckého domu v Ratibořicích si vyžádá úvěr. Celkové náklady na dokončení celého projektu budou vysoké. Odhaduji třicet milionů korun. Třetinu již máme krytou.

Jakou máte podporu úřadů či památkářů?

Herecký dům podporuje hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. S památkáři nemáme problémy, neboť plníme jejich požadavky. Velkou podporu máme i od poslance a starosty Náchoda Jana Birkeho či města Česká Skalice. Na místo se přijela podívat i šéfka Národního památkového ústavu paní Naděžda Goryczková a byla nadšená.

Josef Petrů

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL