Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Náchodský radní míní, že rodina je základ státu. Ale žije sám s kocourem

11.05.2013
Náchodský radní míní, že rodina je základ státu. Ale žije sám s kocourem

Autor: Archiv Miroslava Bráty

Popisek: Miroslav Bráta

NA NÁVŠTĚVĚ U MIROSLAVA BRÁTA Miroslav Brát (43), radní a zastupitel města Náchoda, vystudoval Gamnázium v Náchodě. Poté nastoupil na Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem, kterou však po pěti semestrech opustil. Na počátku 90. let šel pracovat jako recepční hotelu a poté jako vedoucí penzionu v Orlických horách. Od roku 1994 je redaktorem náchodských regionálních novin a novinářská práce se stala jeho hlavní profesí a obživou.

V politice nesnáším extrémy

Do Městského zastupitelstva v Náchodě dostaly Miroslava Bráta (ČSSD) v roce 2002 preferenční hlasy voličů. Kandidoval totiž jako nezávislý, a to z desátého nevolitelného místa. V současné době zasedá i v městské radě a je předsedou kulturní komise rady města. „Politika je o kompromisu, vzájemném respektu, diplomacii. Nemám rád extrémy, protože v delším časovém horizontu nepřinesly nikdy nic dobrého. A to ani ty z „leva“, ani ty z „prava“,“ říká sociálně demokratický politik. „Někde jsem četl, že svět zachrání jen slušnost a korektnost. Souhlasím a na pomoc bych si vzal názory spisovatele Karla Čapka, opřené o humanismus a odmítající fanatismus i jiné extrémy,“ dodává Brát.

Líbí se mu hlavně pod vodou

A co dělá, když nezasedá v městské radě, zastupitelstvu, nebo nepíše články pro noviny? „Už jako „náctiletý“ jsem byl okouzlen světem pod vodní hladinou. O prázdninách u moře ale ještě častěji v městské knihovně, kde jsem o moři četl. Už tehdy mě napadlo, jaké by asi bylo úžasné, kdybych pocit z moře uměl přenést i já do nějaké knížky. A k tomu přidat vlastní fotografie,“ vybavuje si své dětské touhy a sny. Vlastní sny však nenechal „spát“ a za pár let je proměnil v realitu. V roce 1996 si koupil první vodotěsný fotoaparát a v roce 1998, si udělal zkoušky na přístrojové potápění. A nejen díky tomu, mu už vyšly celkem tři knížky: Thalassa – Evropou v kapce vody (2007), Mare Nostrum – za tajemstvím Středozemního moře (2011), a Tethys - cesty za kouzlem vody (2013). „Jde o tématickou trilogii věnovanou zajímavostem z vodního prostředí, zejména pak ze Středozemního moře. Trilogie se jmenuje Mare Nostrum, což v latině znamená Naše moře. Tak totiž Staří Římané říkali Středozemnímu moři,“ prozrazuje zdroj inspirace Brát. Publikace obsahují celkem více než sto samostatných knižních kapitol a více než tisíc černobílých a barevných fotografií nafocených ve dvaadvaceti zemích. „Knížky obsahují v naprosté většině mé osobní zkušenosti a potápěčské zážitky z Kypru, Turecka, Malty, Francie, Tuniska, Chorvatska, Slovinska, Izraele, Polska, Maďarska, Bulharska, Řecka a dalších zemí,“ vypočítává místa, kde všude se už potápěl.

Chystá další knihu

Sepsáním trilogie o podmořském světě a jeho krásách však spisovatelské ambice náchodského politika nekončí. Nakročeno má k další publicistické práci: „Rád bych nasbíral témata a reportáže pro takovou „tečku“, kterou bych trilogii Mare Nostrum uzavřel. Kniha ponese název „Odyssea – v mokrých botách“ a její vydání plánuji ne do několika měsíců, ale spíše do několika let. Každá reportáž, která se v knihách objeví, totiž často představuje samostatnou cestu,“ vysvětluje pracnost nového projektu.

Miroslav Brát se však prý potápí velmi rád nejen v cizině. A nebrání se ani tomu, zpracovat témata spojená s nejbližším okolím. Potápění u Viktorčina splavu v Ratibořicích nebo v písníku u Hradce Králové, to také stojí za námahu,“ říká. Z dalších sportů se pak již řadu let věnuje i ricochetu, což je raketový sport podobný známějšímu squashi, a nebo rád kondičně plave.

Myslí si že rodina je základ státu, ale žije sám

Miroslav Brát je svobodný a nemá děti. A žije sám v Náchodě v malém bytě, který je podle něj tak akorát pro jednoho dvounožce a jednoho čtyřnožce. Tím čtyřnožcem myslí prý kocoura Markýze. Přesto razí názor, že rodina je základ státu! „Je to k nevíře, ale já si opravdu myslím, že rodina je základ státu. Proč je to k nevíře? Protože jsem svobodný a bezdětný. Proč? Na některé otázky lze odpovědět pouze úsměvem,“ nechce nechat nahlédnout do svého soukromí politik. „Ale abych nevypadal jako egoista… Snažím se dobře starat o svého britského modrého kocoura, který mi už více než deset let dělá dobrou společnost,“ dodává.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace