Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Náchodský radní míní, že rodina je základ státu. Ale žije sám s kocourem

11.05.2013
Náchodský radní míní, že rodina je základ státu. Ale žije sám s kocourem

Foto: Archiv Miroslava Bráty

Popisek: Miroslav Bráta

NA NÁVŠTĚVĚ U MIROSLAVA BRÁTA Miroslav Brát (43), radní a zastupitel města Náchoda, vystudoval Gamnázium v Náchodě. Poté nastoupil na Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem, kterou však po pěti semestrech opustil. Na počátku 90. let šel pracovat jako recepční hotelu a poté jako vedoucí penzionu v Orlických horách. Od roku 1994 je redaktorem náchodských regionálních novin a novinářská práce se stala jeho hlavní profesí a obživou.

V politice nesnáším extrémy

Do Městského zastupitelstva v Náchodě dostaly Miroslava Bráta (ČSSD) v roce 2002 preferenční hlasy voličů. Kandidoval totiž jako nezávislý, a to z desátého nevolitelného místa. V současné době zasedá i v městské radě a je předsedou kulturní komise rady města. „Politika je o kompromisu, vzájemném respektu, diplomacii. Nemám rád extrémy, protože v delším časovém horizontu nepřinesly nikdy nic dobrého. A to ani ty z „leva“, ani ty z „prava“,“ říká sociálně demokratický politik. „Někde jsem četl, že svět zachrání jen slušnost a korektnost. Souhlasím a na pomoc bych si vzal názory spisovatele Karla Čapka, opřené o humanismus a odmítající fanatismus i jiné extrémy,“ dodává Brát.

Líbí se mu hlavně pod vodou

A co dělá, když nezasedá v městské radě, zastupitelstvu, nebo nepíše články pro noviny? „Už jako „náctiletý“ jsem byl okouzlen světem pod vodní hladinou. O prázdninách u moře ale ještě častěji v městské knihovně, kde jsem o moři četl. Už tehdy mě napadlo, jaké by asi bylo úžasné, kdybych pocit z moře uměl přenést i já do nějaké knížky. A k tomu přidat vlastní fotografie,“ vybavuje si své dětské touhy a sny. Vlastní sny však nenechal „spát“ a za pár let je proměnil v realitu. V roce 1996 si koupil první vodotěsný fotoaparát a v roce 1998, si udělal zkoušky na přístrojové potápění. A nejen díky tomu, mu už vyšly celkem tři knížky: Thalassa – Evropou v kapce vody (2007), Mare Nostrum – za tajemstvím Středozemního moře (2011), a Tethys - cesty za kouzlem vody (2013). „Jde o tématickou trilogii věnovanou zajímavostem z vodního prostředí, zejména pak ze Středozemního moře. Trilogie se jmenuje Mare Nostrum, což v latině znamená Naše moře. Tak totiž Staří Římané říkali Středozemnímu moři,“ prozrazuje zdroj inspirace Brát. Publikace obsahují celkem více než sto samostatných knižních kapitol a více než tisíc černobílých a barevných fotografií nafocených ve dvaadvaceti zemích. „Knížky obsahují v naprosté většině mé osobní zkušenosti a potápěčské zážitky z Kypru, Turecka, Malty, Francie, Tuniska, Chorvatska, Slovinska, Izraele, Polska, Maďarska, Bulharska, Řecka a dalších zemí,“ vypočítává místa, kde všude se už potápěl.

Chystá další knihu

Sepsáním trilogie o podmořském světě a jeho krásách však spisovatelské ambice náchodského politika nekončí. Nakročeno má k další publicistické práci: „Rád bych nasbíral témata a reportáže pro takovou „tečku“, kterou bych trilogii Mare Nostrum uzavřel. Kniha ponese název „Odyssea – v mokrých botách“ a její vydání plánuji ne do několika měsíců, ale spíše do několika let. Každá reportáž, která se v knihách objeví, totiž často představuje samostatnou cestu,“ vysvětluje pracnost nového projektu.

Miroslav Brát se však prý potápí velmi rád nejen v cizině. A nebrání se ani tomu, zpracovat témata spojená s nejbližším okolím. Potápění u Viktorčina splavu v Ratibořicích nebo v písníku u Hradce Králové, to také stojí za námahu,“ říká. Z dalších sportů se pak již řadu let věnuje i ricochetu, což je raketový sport podobný známějšímu squashi, a nebo rád kondičně plave.

Myslí si že rodina je základ státu, ale žije sám

Miroslav Brát je svobodný a nemá děti. A žije sám v Náchodě v malém bytě, který je podle něj tak akorát pro jednoho dvounožce a jednoho čtyřnožce. Tím čtyřnožcem myslí prý kocoura Markýze. Přesto razí názor, že rodina je základ státu! „Je to k nevíře, ale já si opravdu myslím, že rodina je základ státu. Proč je to k nevíře? Protože jsem svobodný a bezdětný. Proč? Na některé otázky lze odpovědět pouze úsměvem,“ nechce nechat nahlédnout do svého soukromí politik. „Ale abych nevypadal jako egoista… Snažím se dobře starat o svého britského modrého kocoura, který mi už více než deset let dělá dobrou společnost,“ dodává.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Galerie