Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Býval jsem voličem ODS, prozrazuje radní za TOP 09 v Náchodě

27.04.2013
Býval jsem voličem ODS, prozrazuje radní za TOP 09 v Náchodě

Autor: Archiv Aleše Cabidara

Popisek: Životní vášní Aleše Cabicara jsou letadla

NA NÁVŠTĚVĚ U ALEŠE CABIDARA Aleš Cabicar (46), zastupitel a radní města Náchoda, vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Studia ukončil v roce 1988 a získal titul inženýr ekonomie zahraničního obchodu. V roce 1991 s dalším společníkem založil firmu, která byla jedním z prvních dealerů počítačů Apple Macintosh na českém trhu. V roce 1993 se však se společníkem rozešli a Cabicar se začal věnovat pořádání leteckých dnů.

Této činnosti se věnuje dodnes a je jeho hlavním zdrojem příjmů. Společně se svým týmem tak například pořádá i známou leteckou přehlídku CIAF konanou v Hradci Králové. Věnuje se však i dalším činnostem, které mu zabírají hodně času. Před patnácti lety koupil ještě s dalším společníkem starý horský penzion v Jánských lázních, který tvoří čtyři památkově chráněné objekty. Budovy se snaží opravit, aby mohly sloužit svému původnímu účelu.

O letadla se zajímal už jako kluk

Letadla však zabírají Aleši Cabicarovi většinu jeho pracovního času. „O letadla jsem se zajímal už jako kluk. Definitivně jsem jim však propadl v sedmadvaceti letech. Podle mne jsou vrcholem techniky, inženýrství i lidského umu. Pořádáním leteckých přehlídek se mi pak podařilo najít ke koníčku i profesionální přístup a proměnit ho v práci,“ vysvětluje politik.

Do TOP 09 vstoupil v době jejího vzniku

Cabicar vstoupil prvně do politiky v roce 2008, kdy se stal jedním ze zakládajících členů TOP 09. V roce 2010 se zúčastnil komunálních voleb v Náchodě, kde se stal zastupitelem a nakonec i radním. Kromě toho je i předsedou lázeňské komise, která usiluje o obnovu lázeňství ve městě a je i předsedou představenstva městské akciové společnosti Beránek Náchod, která provozuje komerční i kulturní část Městského divadla Dr. Josefa Čížka. „Za úspěch považuji to, že jsme společně s kolegy konečně po letech srovnali ekonomické fungování tohoto objektu. Hospodářský výsledek akciovky za rok 2012 tak zřejmě poprvé v historii skončí v kladných číslech,“ pochvaluje si předseda představenstva společnosti. A co Aleše Cabicara přivedlo do politiky, k práci pro město Náchod a jeho obyvatele? „Je to neutěšený stav české politiky, do které vstupují lidé, kteří se jdou ekonomicky „zahojit“. Toho jsem si začal všímat v době, kdy jsem byl ještě voličem ODS. Já tohle nemám zapotřebí a jsem rád, že již existuje i řada dalších takových politiků. Ale je jich potřeba stále víc,“ míní.

V politice jde všechno pomalu

Podle Cabicara má však politika oproti podnikání řadu nevýhod. Jednou z nich je i to, že velmi dlouho trvá, než se člověk propracuje k žádanému cíli.  „Je to úplně jiný styl práce, než je podnikání. V rámci něj uděláte nějaký závěr,  rozhodnete pružně podle potřeby a máte za to i vlastní odpovědnost. Při práci komunálního politika je alfou a omegou zákon o obcích, kde se musí respektovat zákonem předepsané procedury. A politik je vázán doporučením městské rady a rozhodnutím zastupitelstva jako vrcholného orgánu města. Teprve pak může jednat. Je to všechno zdlouhavé a trvá to i měsíce,“ vysvětluje Aleš Cabicar. Zkušenosti z podnikání jsou však podle něj v  politice dobře použitelné.  „Určitě mi pomohly při optimalizaci fungování komerční části městského divadla a také při úpravách smluv s tamními nájemci. A samozřejmě i při snaze udělat z divadla, restaurace i hotelu prosperující subjekty,“ dodává.

Syn Jakub půjde možná do armády

Radní a zastupitel města Náchoda má díky svému angažmá na radnici, ale hlavně i díky podnikání hodně nabitý diář. Přesto musí vyšetřit i nějaký čas na rodinu. „Mám z prvního manželství osmnáctiletého syna Jakuba a šestnáctiletou dceru Markétu. Oba studují na Obchodní akademii v Kolíně. U syna cítím směřování k letadlům a možná i k vojenské škole. Dcera je zatím v prvním ročníku, tak to se ještě uvidí. V Náchodě, kde bydlím, mám druhou rodinu, a to devítiletou Karolínku a šestiletou Johanku,“ vyjmenovává s radostí ve tváři několikanásobný otec.

Cabicar miluje tenis a potápění

„Mám rád sport. Kdysi jsem hrál závodně tenis a protože ho mám rád stále, tak si chodím občas zahrát. Rád se ovšem věnuju i ježdění na motorce a potápění. Potápět se chodí se mnou i syn Jakub. Začínali jsme na lomech v ČR a dnes jezdíme i k moři,“ přibližuje vzácné chvíle volna.Jak se však ukazuje, Aleš Cabicar i rád zahradničí. „Máme barák a zahradu, kde se dá dobře odpočívat. Mám radost, když něco zaseju nebo zasadím a mám to za dva roky o třicet centimetrů vyšší. K tomu mě vedli rodiče a jsem za to rád.  Je ale samozřejmě otázka, kolik času mi na to zbývá. Zahrada je ale malá, tak se na ni vždy nějaká chvilka najde,“ dodává nadšený pěstitel a zahradník.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Jiří Máslo

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace