Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Býval jsem voličem ODS, prozrazuje radní za TOP 09 v Náchodě

27.04.2013
Býval jsem voličem ODS, prozrazuje radní za TOP 09 v Náchodě

Foto: Archiv Aleše Cabidara

Popisek: Životní vášní Aleše Cabicara jsou letadla

NA NÁVŠTĚVĚ U ALEŠE CABIDARA Aleš Cabicar (46), zastupitel a radní města Náchoda, vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Studia ukončil v roce 1988 a získal titul inženýr ekonomie zahraničního obchodu. V roce 1991 s dalším společníkem založil firmu, která byla jedním z prvních dealerů počítačů Apple Macintosh na českém trhu. V roce 1993 se však se společníkem rozešli a Cabicar se začal věnovat pořádání leteckých dnů.

Této činnosti se věnuje dodnes a je jeho hlavním zdrojem příjmů. Společně se svým týmem tak například pořádá i známou leteckou přehlídku CIAF konanou v Hradci Králové. Věnuje se však i dalším činnostem, které mu zabírají hodně času. Před patnácti lety koupil ještě s dalším společníkem starý horský penzion v Jánských lázních, který tvoří čtyři památkově chráněné objekty. Budovy se snaží opravit, aby mohly sloužit svému původnímu účelu.

O letadla se zajímal už jako kluk

Letadla však zabírají Aleši Cabicarovi většinu jeho pracovního času. „O letadla jsem se zajímal už jako kluk. Definitivně jsem jim však propadl v sedmadvaceti letech. Podle mne jsou vrcholem techniky, inženýrství i lidského umu. Pořádáním leteckých přehlídek se mi pak podařilo najít ke koníčku i profesionální přístup a proměnit ho v práci,“ vysvětluje politik.

Do TOP 09 vstoupil v době jejího vzniku

Cabicar vstoupil prvně do politiky v roce 2008, kdy se stal jedním ze zakládajících členů TOP 09. V roce 2010 se zúčastnil komunálních voleb v Náchodě, kde se stal zastupitelem a nakonec i radním. Kromě toho je i předsedou lázeňské komise, která usiluje o obnovu lázeňství ve městě a je i předsedou představenstva městské akciové společnosti Beránek Náchod, která provozuje komerční i kulturní část Městského divadla Dr. Josefa Čížka. „Za úspěch považuji to, že jsme společně s kolegy konečně po letech srovnali ekonomické fungování tohoto objektu. Hospodářský výsledek akciovky za rok 2012 tak zřejmě poprvé v historii skončí v kladných číslech,“ pochvaluje si předseda představenstva společnosti. A co Aleše Cabicara přivedlo do politiky, k práci pro město Náchod a jeho obyvatele? „Je to neutěšený stav české politiky, do které vstupují lidé, kteří se jdou ekonomicky „zahojit“. Toho jsem si začal všímat v době, kdy jsem byl ještě voličem ODS. Já tohle nemám zapotřebí a jsem rád, že již existuje i řada dalších takových politiků. Ale je jich potřeba stále víc,“ míní.

V politice jde všechno pomalu

Podle Cabicara má však politika oproti podnikání řadu nevýhod. Jednou z nich je i to, že velmi dlouho trvá, než se člověk propracuje k žádanému cíli.  „Je to úplně jiný styl práce, než je podnikání. V rámci něj uděláte nějaký závěr,  rozhodnete pružně podle potřeby a máte za to i vlastní odpovědnost. Při práci komunálního politika je alfou a omegou zákon o obcích, kde se musí respektovat zákonem předepsané procedury. A politik je vázán doporučením městské rady a rozhodnutím zastupitelstva jako vrcholného orgánu města. Teprve pak může jednat. Je to všechno zdlouhavé a trvá to i měsíce,“ vysvětluje Aleš Cabicar. Zkušenosti z podnikání jsou však podle něj v  politice dobře použitelné.  „Určitě mi pomohly při optimalizaci fungování komerční části městského divadla a také při úpravách smluv s tamními nájemci. A samozřejmě i při snaze udělat z divadla, restaurace i hotelu prosperující subjekty,“ dodává.

Syn Jakub půjde možná do armády

Radní a zastupitel města Náchoda má díky svému angažmá na radnici, ale hlavně i díky podnikání hodně nabitý diář. Přesto musí vyšetřit i nějaký čas na rodinu. „Mám z prvního manželství osmnáctiletého syna Jakuba a šestnáctiletou dceru Markétu. Oba studují na Obchodní akademii v Kolíně. U syna cítím směřování k letadlům a možná i k vojenské škole. Dcera je zatím v prvním ročníku, tak to se ještě uvidí. V Náchodě, kde bydlím, mám druhou rodinu, a to devítiletou Karolínku a šestiletou Johanku,“ vyjmenovává s radostí ve tváři několikanásobný otec.

Cabicar miluje tenis a potápění

„Mám rád sport. Kdysi jsem hrál závodně tenis a protože ho mám rád stále, tak si chodím občas zahrát. Rád se ovšem věnuju i ježdění na motorce a potápění. Potápět se chodí se mnou i syn Jakub. Začínali jsme na lomech v ČR a dnes jezdíme i k moři,“ přibližuje vzácné chvíle volna.Jak se však ukazuje, Aleš Cabicar i rád zahradničí. „Máme barák a zahradu, kde se dá dobře odpočívat. Mám radost, když něco zaseju nebo zasadím a mám to za dva roky o třicet centimetrů vyšší. K tomu mě vedli rodiče a jsem za to rád.  Je ale samozřejmě otázka, kolik času mi na to zbývá. Zahrada je ale malá, tak se na ni vždy nějaká chvilka najde,“ dodává nadšený pěstitel a zahradník.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Jiří Máslo