Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Býval jsem voličem ODS, prozrazuje radní za TOP 09 v Náchodě

27.04.2013
Býval jsem voličem ODS, prozrazuje radní za TOP 09 v Náchodě

Autor: Archiv Aleše Cabidara

Popisek: Životní vášní Aleše Cabicara jsou letadla

NA NÁVŠTĚVĚ U ALEŠE CABIDARA Aleš Cabicar (46), zastupitel a radní města Náchoda, vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Studia ukončil v roce 1988 a získal titul inženýr ekonomie zahraničního obchodu. V roce 1991 s dalším společníkem založil firmu, která byla jedním z prvních dealerů počítačů Apple Macintosh na českém trhu. V roce 1993 se však se společníkem rozešli a Cabicar se začal věnovat pořádání leteckých dnů.

Této činnosti se věnuje dodnes a je jeho hlavním zdrojem příjmů. Společně se svým týmem tak například pořádá i známou leteckou přehlídku CIAF konanou v Hradci Králové. Věnuje se však i dalším činnostem, které mu zabírají hodně času. Před patnácti lety koupil ještě s dalším společníkem starý horský penzion v Jánských lázních, který tvoří čtyři památkově chráněné objekty. Budovy se snaží opravit, aby mohly sloužit svému původnímu účelu.

O letadla se zajímal už jako kluk

Letadla však zabírají Aleši Cabicarovi většinu jeho pracovního času. „O letadla jsem se zajímal už jako kluk. Definitivně jsem jim však propadl v sedmadvaceti letech. Podle mne jsou vrcholem techniky, inženýrství i lidského umu. Pořádáním leteckých přehlídek se mi pak podařilo najít ke koníčku i profesionální přístup a proměnit ho v práci,“ vysvětluje politik.

Do TOP 09 vstoupil v době jejího vzniku

Cabicar vstoupil prvně do politiky v roce 2008, kdy se stal jedním ze zakládajících členů TOP 09. V roce 2010 se zúčastnil komunálních voleb v Náchodě, kde se stal zastupitelem a nakonec i radním. Kromě toho je i předsedou lázeňské komise, která usiluje o obnovu lázeňství ve městě a je i předsedou představenstva městské akciové společnosti Beránek Náchod, která provozuje komerční i kulturní část Městského divadla Dr. Josefa Čížka. „Za úspěch považuji to, že jsme společně s kolegy konečně po letech srovnali ekonomické fungování tohoto objektu. Hospodářský výsledek akciovky za rok 2012 tak zřejmě poprvé v historii skončí v kladných číslech,“ pochvaluje si předseda představenstva společnosti. A co Aleše Cabicara přivedlo do politiky, k práci pro město Náchod a jeho obyvatele? „Je to neutěšený stav české politiky, do které vstupují lidé, kteří se jdou ekonomicky „zahojit“. Toho jsem si začal všímat v době, kdy jsem byl ještě voličem ODS. Já tohle nemám zapotřebí a jsem rád, že již existuje i řada dalších takových politiků. Ale je jich potřeba stále víc,“ míní.

V politice jde všechno pomalu

Podle Cabicara má však politika oproti podnikání řadu nevýhod. Jednou z nich je i to, že velmi dlouho trvá, než se člověk propracuje k žádanému cíli.  „Je to úplně jiný styl práce, než je podnikání. V rámci něj uděláte nějaký závěr,  rozhodnete pružně podle potřeby a máte za to i vlastní odpovědnost. Při práci komunálního politika je alfou a omegou zákon o obcích, kde se musí respektovat zákonem předepsané procedury. A politik je vázán doporučením městské rady a rozhodnutím zastupitelstva jako vrcholného orgánu města. Teprve pak může jednat. Je to všechno zdlouhavé a trvá to i měsíce,“ vysvětluje Aleš Cabicar. Zkušenosti z podnikání jsou však podle něj v  politice dobře použitelné.  „Určitě mi pomohly při optimalizaci fungování komerční části městského divadla a také při úpravách smluv s tamními nájemci. A samozřejmě i při snaze udělat z divadla, restaurace i hotelu prosperující subjekty,“ dodává.

Syn Jakub půjde možná do armády

Radní a zastupitel města Náchoda má díky svému angažmá na radnici, ale hlavně i díky podnikání hodně nabitý diář. Přesto musí vyšetřit i nějaký čas na rodinu. „Mám z prvního manželství osmnáctiletého syna Jakuba a šestnáctiletou dceru Markétu. Oba studují na Obchodní akademii v Kolíně. U syna cítím směřování k letadlům a možná i k vojenské škole. Dcera je zatím v prvním ročníku, tak to se ještě uvidí. V Náchodě, kde bydlím, mám druhou rodinu, a to devítiletou Karolínku a šestiletou Johanku,“ vyjmenovává s radostí ve tváři několikanásobný otec.

Cabicar miluje tenis a potápění

„Mám rád sport. Kdysi jsem hrál závodně tenis a protože ho mám rád stále, tak si chodím občas zahrát. Rád se ovšem věnuju i ježdění na motorce a potápění. Potápět se chodí se mnou i syn Jakub. Začínali jsme na lomech v ČR a dnes jezdíme i k moři,“ přibližuje vzácné chvíle volna.Jak se však ukazuje, Aleš Cabicar i rád zahradničí. „Máme barák a zahradu, kde se dá dobře odpočívat. Mám radost, když něco zaseju nebo zasadím a mám to za dva roky o třicet centimetrů vyšší. K tomu mě vedli rodiče a jsem za to rád.  Je ale samozřejmě otázka, kolik času mi na to zbývá. Zahrada je ale malá, tak se na ni vždy nějaká chvilka najde,“ dodává nadšený pěstitel a zahradník.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Jiří Máslo

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace