Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spoustu věcí, které jsem se naučil u Kellnera, uplatňuji v politice, říká starosta

20.04.2013
Spoustu věcí, které jsem se naučil u Kellnera, uplatňuji v politice, říká starosta

Foto: Jiří Máslo

Popisek: Starosta Náchoda Jan Birke se v politice našel.

NA NÁVŠTĚVĚ U JANA BIRKEHO Jan Birke (44) vystudoval strojní průmyslovku v Novém Městě nad Metují, avšak už delší čas ho živí byznys a politika. Od roku 2010 je starostou města Náchoda a v následujících volbách se stal i krajským zastupitelem Královéhradeckého kraje.

Před  nástupem do funkce starosty, však ještě devět měsíců pracoval  jako šéf kanceláře Jiřího Paroubka, a to až do parlamentních voleb v roce 2010. Ovládá ruštinu, polštinu a domluví se i anglicky.

Oslovila ho PPF

V lednu 2010 byl Jan Birke osloven nejvyšším vedením společnosti PPF Petra Kellnera, a to v souvislosti s jeho kontakty v mezinárodní politice. PPF se totiž chtěla prosadit na čínském trhu se svým finančním produktem Home Credit, a tak využila  kontaktů Birkeho v Číně. „Jsou nabídky, které se neodmítají, a tak jsem ji samozřejmě přijal. Musím však říct, že se mi licenci pro PPF získat nepodařilo, jelikož globální či nadnárodní byznys může být úspěšný jen tehdy, pokud jsou vztahy vlád dotčených zemí na vynikající úrovni. A tehdejší vztahy mezi ČR a Čínou, byly „choulostivé“. A to hlavně kvůli otázce dodržování lidských práv, Tchajwanu, Tibetu, nebo přijímání Dalajlámy. A v té době dávala Čína docela jasně a zřetelně najevo, že Česká republika není na „top ten“ států Evropské unie,  kterým by chtěla „jít na ruku“. A tak mé misi pro PPF nepomohlo ani to, že jsem měl v Číně velmi dobré kontakty na vládní úrovni a dobře jsem se znal i s tehdejším premiérem,“ vysvětluje Birke.  PPF přesto neztratila o služby Jana Birkeho zájem a chtěla, aby pro ni dál pracoval. Ten se však po osmi měsících spolupráce nechal přemluvit svými kolegy z ČSSD a souhlasil s nominací na pátém místě kandidátky do komunálních voleb. Výsledky voleb ho nakonec katapultovaly do čela kandidátky a získal i místo starosty.  „Takový úspěch jsem nečekal ani náhodou. A vzápětí jsem si uvědomil, že pracovat pro PPF a být starostou jsou dvě neslučitelné věci. A tak jsem skončil v PPF,“ dodává.

Vrátil i všechny živnostenské listy

Dnes už obchodní jednání ve prospěch PPF v Číně nevede a tvrdí, že už žádným způsobem ani nepodniká. „Já jsem dokonce ukončil i všechny živnostenské listy a v tuto chvíli už dělám jen starostu a krajského zastupitele,“ říká. Do Číny však stále jezdí a za PPF tam vyjednává: „Dělám to, protože mi připadne fér, že když má PPF nějaký problém, a je v mých silách ji pomoci, tak jí pomůžu, to za prvé.  No a druhý důvod je, že jsem se stal od 1. dubna 2013 prezidentem česko – čínské komory. Nejde ovšem o komoru obchodní, ale o komoru vzájemné spolupráce. A například zrovna tuto sobotu odlétám do Číny s Lubošem Zaorálkem, a to na setkání čínské vlády s levicovými politickými stranami ze států celé Evropské unie. Při této příležitosti odjedu na jeden den i do Pekingu, abych promluvil s některými lidmi ve prospěch PPF. V PPF už ale dva a půl roku nepůsobím a za své služby pro ni neberu žádné peníze. A na cesty tam si beru dovolenou,“ dodává. A jak je to možné? „PPF vypomáhám bezplatně proto, že smlouva mezi mnou a touto společností obsahovala dost velkou sankci, když spolupráci bez vážného důvodu ukončím. A já to udělal, a to v momentě, kdy jsem se v roce 2010 rozhodl stát starostou města. A oni byli tak seriózní, že sankci neuplatnili. A součástí dohody bylo, že po dobu čtyř let, kdy budu dělat starostu města, tedy do roku 2014, si svůj nesplněný závazek odpracuji. Tak se jim teď snažím to své předčasně ukončení angažmá kompenzovat,“ vysvětluje Jan Birke.

Zrekonstruoval dům v Náchodě

A dají se zkušenosti z byznysu použít v komunální politice, tedy ve prospěch řízení města a jeho občanů? Podle Birkeho ano. Celou řadu věcí, které se prý naučil právě v PPF, využil v řízení ekonomiky na radnici a naučil se i manažerský systém. Sem patří hlavně předávání informací, zpětná kontrola zadaných úkolů, nebo řízení lidí. „A já to dnes aplikuji na radnici, kterou řídím jako firmu. Samozřejmě, že v komunální politice využívám i zkušenosti, které jsem získal ve vládě, po boku tehdejšího premiéra Paroubka,“ dodává politik.   

Rodina Jana Birkeho je čtyřčlenná, žije v rekonstruovaném domě v Náchodě. „Mám fantastickou manželku a skvělou rodinu, ve které cítím zázemí. Máme dvě dcery. Natálku, které je teď deset, a Adélu, které už bude šestnáct. Starší dcera je  v deváté třídě a už je rozhodnutá, kde bude studovat. Baví ji totiž jazyky, a tak si vybrala jazykové gymnázium v Pardubicích, kam chce jít po základní škole.“

Člověk by měl znát historii

Volného času má současný starosta Náchoda a krajský zastupitel málo. Pracuje totiž často i o víkendech. A když už čas má, tak se ho snaží trávit s rodinou. Nejraději přitom odpočívá s dcerami a se zlatým retrievrem na zahradě a nebo u bazénu. A i když byl dříve vrcholovým sportovcem, to když hrál hokej za Teslu Pardubice, dnes mu žádný čas na sport nezbývá. A podobné je to i se zájmy a  koníčky. „Mám rozečteno asi šest knížek, které čtu neustále na přeskáčku. Zajímá mne především politika, konkrétně životopisy amerických a evropských demokratických politiků. Čtu taky hodně knížky o aktuální špionáži. Zajímá mě i literatura faktu, jako třeba 2. světová válka, nebo holocaust. Člověk by podle mne měl znát historii a dívat se na ni z různých pohledů,“ míní politik.

Ještě před rokem Jan Birke váhal, zda se vrátit zpátky do byznysu, anebo zůstat v politice. A netajil se tím, že byznys  mu hodně schází. Dnes už má údajně jasno. „Můj den přijde v polovině října 2014, kdy mi skončí funkční období starosty. Bude to klíčový okamžik pro rozhodování. Ale já už dnes vím, že chci zůstat v politice. Je to adrenalin i droga zároveň. A pokud máte politiku rádi a daří se vám v ní, tak vám začne po čase hodně chybět,“ dodává Jan Birke.

Jiří Máslo