Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

PRIM Orlík II cestuje s potápěči po světě. Hodinky inspirované legendárním modelem sestoupily až do 70 metrů

17.07.2015
PRIM Orlík II cestuje s potápěči po světě. Hodinky inspirované legendárním modelem sestoupily až do 70 metrů

Autor: PRIM

Popisek: „Primky jsou každý den ve vodě, nevadí jim jak slaná a chlorovaná voda, tak ani opětovné ponory do velikých hloubek a zatím stále bezchybně jdou,“ říká Jaroslav Kočárek, který se těší na další ponory s Orlíky

Hodinky inspirované legendárním modelem, které vyrábí společnost ELTON hodinářská, a.s., uspěly v dlouhodobém testu odolnosti a vodotěsnosti. V uplynulých 12 měsících s profesionálním potápěčem absolvovaly desítky ponorů a podívaly se až do hloubky téměř 70 metrů.

Orlík – pro každého milovníka hodinek je toto jméno symbolem legendárního modelu náramkových hodinek, v podstatě nezničitelných. O tom se přesvědčila i Československá armáda, pro kterou byl původně model v NP ELTON v Novém Městě nad Metují vyroben a která jej podrobila skutečně extrémním testům – nechala je padat z výšky několika metrů, vařila je i nechala zamrznout v kostce ledu.

V roce 2011 se společnost ELTON hodinářská rozhodla na tradici navázat a vyrobila hodinky inspirované tímto legendárním modelem. Také tyto hodinky se díky kvalitě výroby vyznačují mimořádnou odolností. Aby si jejich kvality ověřili i v praxi, rozhodli se pro neobvyklý dlouhodobý test. Protože Orlík používali původně i armádní potápěči, zapůjčili v roce 2014 hodinky profesionálnímu potápěči Jaroslavu Kočárkovi ze společnosti Snakesub. Ten je doslova na vlastní kůži testuje při ponorech v různých prostředích, aby v reálných podmínkách ověřil jejich odolnost a vodotěsnost.

 Záznam z Rudého moře

V květnu se Orlíky vydaly na cestu do Rudého moře, které je známé vysokou salinitou, tedy obsahem soli ve vodě – v průměru 36 až 38 promile. Dostaly se do maximální hloubky 40 metrů, kde se uskutečnilo celkem 19 ponorů.

V červnu pak vyrazily Orlíky s potápěči do Rakouska na jezero Attresee, které má rozlohu 46,7 km2 a dosahuje maximální hloubky 171 m. Zde se celkem pětkrát dostaly do maximální hloubky 66 metrů.

V průběhu dubna až srpna prošly až 100 ponory na kurzech potápění v bazéně.

Aktuálně poslední výlet s Orlíky - Mexiko Tulum Grand Cenote max. hloubka 13 metrů, Penetrace cca. 450 metrů do jeskyně od vstupního místa.

A jak si Orlíky v náročných podmínkách vedou? „Primky jsou každý den ve vodě, nevadí jim jak slaná a chlorovaná voda, tak ani opětovné ponory do velikých hloubek a zatím stále bezchybně jdou,“ říká Jaroslav Kočárek, který se těší na další ponory s Orlíky. Do konce roku 2015 se s nimi podívá pod hladinu jezer i moří v Rakousku, Chorvatsku nebo Indonésii.

PRIM ORLÍK II

Pupeční šňůra mezi původním a novým modelem prochází siluetou pouzdra hodinek, rozložením stupnice otočného kroužku, grafikou číselníku, tvarem safírového skla i zkušebním tlakem na kontrolu vodotěsnosti, který stejně jako u historického modelu je roven 6 ATM. V ostatních parametrech se jedná o zcela moderní hodinky. Průměr nerezového pouzdra je o velikosti 42 mm, hodinky jsou vyráběny ve dvou základních verzích: „Civilní“ s označením ORLÍK II – C nebo „Vojenské“ provedení s označením ORLÍK II – V. Základní rozdíl je v konečné povrchové úpravě ocelového pouzdra – civilní má broušený povrch a průhledné zadní víko na rozdíl od vojenské verze, která má povrch pískovaný a zadní víko nemá průhled na strojek. Má tak blíže k historickému provedení z roku 1965.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace