Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bývalý ředitel karlovarské nemocnice vyhlásil válku soudům a policii a dokázal nemožné… Stal se jeho syn obětí odporné justiční a policejní zvůle? Vše tomu nasvědčuje

22.05.2015
Bývalý ředitel karlovarské nemocnice vyhlásil válku soudům a policii a dokázal nemožné… Stal se jeho syn obětí odporné justiční a policejní zvůle? Vše tomu nasvědčuje

Foto: Facebook

Popisek: Takto vyjádřili svou podporu Lukášovi jeho spolužáci z Hořic.

KRIMI Ředitel karlovarské nemocnice Luděk Nečesaný na sebe upozornil před třemi lety jako krizový manažer instituce, léta decimované politickými zásahy. Krajské zařízení se mu podařilo stabilizovat, i když na něj čekalo mnoho kostlivců ve skříni i boj s vlastními zaměstnanci. Jenže poté musel svést mnohem těžší bitvu o svého syna, který se podle všeho stal obětí justičního omylu. Přes nedostatek důkazů byl odsouzen na třináct let za pokus o vraždu.

V té době již ale Luděk Nečesaný působil jako ředitel  nemocnice v  Liberci.  Když nad  jeho synem Lukášem, studentem obchodní akademie, padl tvrdý ortel, rozhodl se vyhlásit válku soudcům i policii a veškerý čas věnovat jeho osvobození. „To, co předvedli, je nevídané, neslýchané a hnusné,“ řekl novinářům. Veškeré aktivity soustředil na boj za osvobození syna, mimo jiné založil webové stránky, nazvané „Pravda vítězí“.  A během několika měsíců se mu podařilo celou kauzu zvrátit a dosáhnout propuštění Lukáše z vězení.

Napínavá detektivka

Příběh Lukáše Nečesaného je námětem na  opravdu  napínavou detektivku. Ze dne na den se stal syn z dobré rodiny štvancem, podezřelým z vraždy. Celé nečekané drama začalo nevinně, šel se nechat ostříhat do kadeřnictví v Hořicích v Podkrkonoší, kde studoval, ale když mu kadeřnice oznámila, že již zavírá, odešel. Poté těžce zraněnou ženu našel v tratolišti krve její syn, což jí  údajně zachránilo život. Podle některých verzí však může právě tato osoba patřit k podezřelým. Jenže, hlavním podezřelým se stal nakonec Lukáš, paradoxně na sebe upozornil, když se přihlásil na policii jako svědek činu. Vzápětí byl za použití násilí zatčen a obviněn, že se kadeřnici  pokusil zavraždit a navíc ji okradl o deset tisíc korun.   Jeho obhájce  ale  od začátku poukazoval na to, že nebyly předloženy žádné důkazy o jeho vině, tu neprokázaly ani testy DNA.  Rozhořčený otec  označil rozsudek za nehorázný a rozhodl se podat trestní oznámení na policisty, kteří celý případ vyšetřovali. To však bylo smeteno ze stolu.

Ministerský zásah

Zvrat nastal v okamžiku, kdy se případem začala zabývat ministryně spravedlnosti Helena Válková, která argumentovala tím, že soudci rozhodli v důkazní nouzi a byla porušena práva obžalovaného.   Nevzali například vůbec v úvahu hlavní argument, že napadená žena Lukáše neoznačila jako pachatele, popis muže, který na ni  zaútočil, se totiž diametrálně lišil. Nesouhlasila ani tzv. časová osa, podle řady ověřených svědectví již Lukáš  nebyl v době útoku na místě činu. Především však neměl k  násilí a krádeži vůbec žádný důvod. Mimo jiné dostával vysoké měsíční kapesné. Díky tomu nakonec Nejvyšší soud rozsudek zrušil  a Lukáš byl ve středu propuštěn na svobodu. Zatím však jen do doby, než bude vynesen verdikt nový. Je ironií osudu, že během pobytu ve věznici na Mírově zde  Lukáš Nečesaný působil jako holič.

Vratké veřejné mínění

Celá kauza, která zatím nemá definitivní tečku, je mimo jiné názornou ukázkou vratkosti veřejného mínění. Když byl Lukáš odsouzen, zaplavily média reakce lidí, kteří kritizovali jak chování „prominentního mazánka“, tak jeho otce, příslušníka „novodobé věrchušky“.  Nyní zase spílají českým soudům.  Jedni si myslí, že ubližují nevinným, druzí zase, že nadržují zazobaným.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová