Bývalý ředitel karlovarské nemocnice vyhlásil válku soudům a policii a dokázal nemožné… Stal se jeho syn obětí odporné justiční a policejní zvůle? Vše tomu nasvědčuje
22.05.2015
Foto: Facebook
Popisek: Takto vyjádřili svou podporu Lukášovi jeho spolužáci z Hořic.
KRIMI Ředitel karlovarské nemocnice Luděk Nečesaný na sebe upozornil před třemi lety jako krizový manažer instituce, léta decimované politickými zásahy. Krajské zařízení se mu podařilo stabilizovat, i když na něj čekalo mnoho kostlivců ve skříni i boj s vlastními zaměstnanci. Jenže poté musel svést mnohem těžší bitvu o svého syna, který se podle všeho stal obětí justičního omylu. Přes nedostatek důkazů byl odsouzen na třináct let za pokus o vraždu.
V té době již ale Luděk Nečesaný působil jako ředitel nemocnice v Liberci. Když nad jeho synem Lukášem, studentem obchodní akademie, padl tvrdý ortel, rozhodl se vyhlásit válku soudcům i policii a veškerý čas věnovat jeho osvobození. „To, co předvedli, je nevídané, neslýchané a hnusné,“ řekl novinářům. Veškeré aktivity soustředil na boj za osvobození syna, mimo jiné založil webové stránky, nazvané „Pravda vítězí“. A během několika měsíců se mu podařilo celou kauzu zvrátit a dosáhnout propuštění Lukáše z vězení.
Napínavá detektivka
Příběh Lukáše Nečesaného je námětem na opravdu napínavou detektivku. Ze dne na den se stal syn z dobré rodiny štvancem, podezřelým z vraždy. Celé nečekané drama začalo nevinně, šel se nechat ostříhat do kadeřnictví v Hořicích v Podkrkonoší, kde studoval, ale když mu kadeřnice oznámila, že již zavírá, odešel. Poté těžce zraněnou ženu našel v tratolišti krve její syn, což jí údajně zachránilo život. Podle některých verzí však může právě tato osoba patřit k podezřelým. Jenže, hlavním podezřelým se stal nakonec Lukáš, paradoxně na sebe upozornil, když se přihlásil na policii jako svědek činu. Vzápětí byl za použití násilí zatčen a obviněn, že se kadeřnici pokusil zavraždit a navíc ji okradl o deset tisíc korun. Jeho obhájce ale od začátku poukazoval na to, že nebyly předloženy žádné důkazy o jeho vině, tu neprokázaly ani testy DNA. Rozhořčený otec označil rozsudek za nehorázný a rozhodl se podat trestní oznámení na policisty, kteří celý případ vyšetřovali. To však bylo smeteno ze stolu.
Ministerský zásah
Zvrat nastal v okamžiku, kdy se případem začala zabývat ministryně spravedlnosti Helena Válková, která argumentovala tím, že soudci rozhodli v důkazní nouzi a byla porušena práva obžalovaného. Nevzali například vůbec v úvahu hlavní argument, že napadená žena Lukáše neoznačila jako pachatele, popis muže, který na ni zaútočil, se totiž diametrálně lišil. Nesouhlasila ani tzv. časová osa, podle řady ověřených svědectví již Lukáš nebyl v době útoku na místě činu. Především však neměl k násilí a krádeži vůbec žádný důvod. Mimo jiné dostával vysoké měsíční kapesné. Díky tomu nakonec Nejvyšší soud rozsudek zrušil a Lukáš byl ve středu propuštěn na svobodu. Zatím však jen do doby, než bude vynesen verdikt nový. Je ironií osudu, že během pobytu ve věznici na Mírově zde Lukáš Nečesaný působil jako holič.
Vratké veřejné mínění
Celá kauza, která zatím nemá definitivní tečku, je mimo jiné názornou ukázkou vratkosti veřejného mínění. Když byl Lukáš odsouzen, zaplavily média reakce lidí, kteří kritizovali jak chování „prominentního mazánka“, tak jeho otce, příslušníka „novodobé věrchušky“. Nyní zase spílají českým soudům. Jedni si myslí, že ubližují nevinným, druzí zase, že nadržují zazobaným.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová