Frontmana kapely Chinaski málem sežral medvěd. Co všechno ještě tají a proč je tak šťastný hned se třemi ženami? Tajnosti slavných
06.05.2015
Foto: ČT
Popisek: Michal Malátný v hlavní roli v komedii Chyťte doktora
Michal Malátný je od prosince již dvojnásobným otcem a tvrdí, že konečně dospěl po narození první dcery. Přesto ho ale občas přepadne nutkavá touha udělat něco dětinského. Naštěstí už ale nemá chuť vypravit se na konec světa, kde by ho pronásledoval medvěd, nebo spát pod autem.
„Už jsem se uklidnil, už se jen dívám do rodinného krbu,“ tvrdí frontman skupiny Chinaski. Má za sebou pořádně bouřlivé mládí. Na vyholené hlavě nosil číro, na nohou bagančata a dokázal prolít hrdlem i litry alkoholu denně. Naštěstí ze svých bláznivin vyrostl. Klíčovou úlohu v jeho nápravě prý sehrála manželka Petra, která si s ním zpočátku užila své. Především jeho cestovatelská vášeň byla někdy doslova o život. „Asi nejbláznivější věc jsem udělal, když jsem odjel na Sibiř odpočinout si k jezeru Bajkal. Když jsem tam byl sám, najednou se kousek ode mě ve sněhu objevil medvěd. A já si řekl: ´No do pytle, jestli mě tady sežere, tak se to nikdo ani nedozví.‘ Naštěstí to dopadlo dobře,“ prozradil serveru iDnes.cz.
Kapela Chinaski
Zamlklý kluk se vybarvil
Na prahu Českého ráje v Jičíně se 30. června 1960 narodil drobný, nenápadný a zakřiknutý kluk Michal Novotný, který se mezi ostatními téměř ztrácel. Když začal ve čtrnácti letech hrát divadlo se souborem Baret S v Jičíně, byl nejmenší ze všech a dostal přezdívku Džibus podle chlapečka z knihy Knoflíková válka. Byl to ten nejmenší, co říká: „Kdybych to byl býval věděl, tak bych sem byl nechodil.“ Vystudoval činoherní herectví, jeho velkou láskou je ale i loutkařina. V roce 1994 nastoupil do angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích. V tu dobu však působili v souboru již tři Novotní, a tak si zvolil pseudonym Malátný, prý v podstatě z recese.
Postupně hrál v různých studentských kapelách, u nichž bylo největším problémem, na co vlastně budou jejich členové hrát. Pak konečně vznikla první opravdová kapela Starý hadry, díky tomu, že se Michalův kamarád Pavel Grohman stal správcem školní hudební aparatury na stavební průmyslovce v Hradci Králové a postupně ji celou přemístil domů do Jičína. Během let se měnila jména kapely i členové, až v roce 1994 se kapela pod vlivem amerického spisovatele Charlese Bukowského přejmenovala na Chinaski. A tu určitě už všichni dobře známe.
S manželkou Petrou
Konečně si nazul papuče
Zatímco Michal coural po světě, doma se jeho žena Petra o něj nepřestávala bát. „Je pravda, že některé historky jsem jí tak barvitě nevyprávěl. Teď je už klidná, máme dvě děti a já už nikam nejezdím. Už jsem si své odcestoval a doma si to užívám,“ tvrdí Malátný. Přesto ale doma kořeny nezapustí, několikrát do roka totiž vyráží s kapelou na turné. „To bývá dost náročné. Když člověk sedí deset hodin, rázem ho opustí většina energie. Snažíme se zabavit. Řešíme děti, práci, písničky. Za ty roky jsem si už na to zvykl,“ přiznává.
S holkami začal znovu žít
O svých dvou holčičkách Michal vypráví rád, komukoli a kdekoli. Tak jako všichni hrdí otcové se jimi nepřestává kochat. A přitom od počátku toužil po synovi. „Přál jsem si syna jako každý ješita. Potom se narodila Katka a já si pomyslel, jak jsem se mohl takhle rouhat. Mít zdravé dítě, to je dar. Teď se narodila Frída a připadá mi to vlastně lepší, než kdybychom měli kluka. Tak nějak jsem si na ty ženské doma zvykl,“ říká Malátný a přiznává, že mu nyní velkou radost dělá právě Katka, z které je konečně parťačka a vidí se v ní. O dalším dítěti však zatím s manželkou neuvažují.
Se starší dcerou Kačenkou
Na své práci Michal oceňuje především to, že během týdne může být celé dny rodině k dispozici, horší je to však o víkendech a letních prázdninách. „Snažím se dětem maximálně věnovat. Opravdu je to v létě horší, ale zase ne tak, že bych se domů přišel jenom najíst a vyspat. Když jsem doma, tak koupu, přebaluji i uspávám. Jsem nadšený otec, tuto roli se snažím vychutnávat, jak to jenom jde,“ prozradil. A když už jsou v rodině dva malí tvorečkové, musel jejich táta konečně dospět. „Začal jsem znovu žít, byt otcem je skvělé,“ chlubí se Malátný.
S novorozenou Frídou
Odvahu sbírá díky Semaforu
Skupina Chinaski získala nedávno hudební cenu Anděl pro nejlepší kapelu roku, Michal ale není jen zpěvák, ale také herec a moderátor, což si prý ale tak úplně nepřipouští. „Už jsem si jednou moderování zkusil a necítil jsem se moc dobře,“ prozradil. Možná sebere víc odvahy díky dvěma divadelním hrám, v nichž právě hraje. Od loňského roku totiž hostuje v legendárním pražském divadle Semafor. „Velmi si to užívám, je krásné hrát po boku takových legend, jako je paní Molavcová a pan Suchý, a hlavně je to dobrá škola,“ přiznává.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská