Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyšetřování pokusu o vraždu za zdmi Valdické věznice je o krůček dál. Co se vlastně stalo? Po roce a půl je stále něco záhadou

11.04.2015
Vyšetřování pokusu o vraždu za zdmi Valdické věznice je o krůček dál. Co se vlastně stalo? Po roce a půl je stále něco záhadou

Foto: Věznice Valdice

Popisek: Věznice Valdice

KRIMI Jeden pokus o vraždu s více než dvanácti lety za mřížemi zřejmě jednomu z vězňů nestačil. Padesátník si potřeboval asi ještě další přidat k dobru, aby se z něj stal recidivista i v base. Případ, který se stal loni a v němž zabránili dokonání zločinu ostatní spoluvězni, se sice dostává o kousek dál, ale proč si trestanec svou situaci ještě zhoršil, se přesně neví.

Prý jsou za tím dluhy. Je pozoruhodné, že se údajný věřitel a dlužník setkali právě ve věznici. Ani vyšetřovatel takové verzi nevěří.

O co přesně jde

Vyšetřovatel odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje ukončil v těchto dnech vyšetřování vraždy, která skončila ve stadiu pokusu. K incidentu došlo ve Valdické věznici 13. května loňského roku v odpoledních hodinách. „Státnímu zástupci zaslal vyšetřovatel návrh na podání obžaloby pro spáchání tohoto zvlášť závažného zločinu,“ informovala mluvčí policie Ivana Ježková.

Tragédii zabránili další vězni

Padesátiletý muž, který si zde odpykává trest odnětí svobody dvanáct a půl roku pro pokus vraždy, napadl na pracovišti svého šestatřicetiletého spoluvězně opakovanými údery, k nimž použil téměř čtyřkilogramovou, metr dlouhou kovovou tyč. Důvody dosud známé nejsou.

Díky okamžité reakci spoluvězňů a také dozorců neměl pokračující útok fatální následky. „Vězeň byl s těžkými zraněními převezen do nemocnice a jeho léčba si vyžádala hospitalizaci,“ uvedla Ježková.

Pachatel lže, to si moc nepomohl

Obviněný muž vypověděl, že motivem útoku byly nevyřízené finanční dluhy, což pomlácený muž vyvracel. Vyšetřovatel si vyžádal několik i opakovaných znaleckých posudků, a to z oborů soudního lékařství, psychologie a psychiatrie. V kontextu s provedenou prověrkou na místě činu a všemi provedenými důkazními řízeními se ale s verzí obviněného neztotožnil. Z tohoto důvodu vyšetřování uzavřel se závěrem, že se obviněný pokusil svého spoluvězně zavraždit.

Pokud se soud ztotožní s žalobou státního zástupce, může být muž odsouzen až k dvacetiletému trestu odnětí svobody, případně i k trestu výjimečnému, což může být i doživotí.

Ty nejtěžší zločiny…

Jsou rozlišovány dvě formy výjimečného trestu: trest odnětí svobody v rozmezí 20 až 30 let, nebo trest odnětí svobody na doživotí. Výjimečný trest v té „mírnější formě“ lze uložit jen tehdy, pokud je spáchaný zločin velmi závažný nebo pokud je možnost nápravy pachatele obzvlášť ztížena. V případě doživotí pak dokonce jen za určité trestné činy a tehdy, je-li spáchaný zločin mimořádně závažný vzhledem k zvlášť zavrženíhodnému způsobu provedení nebo k zvlášť zavrženíhodné pohnutce a podobně.

Valdická věznice je situována v objektu dřívějšího kartuziánského kláštera, který se nachází čtyři kilometry za městem Jičín, směrem na Lomnici nad Popelkou a Semily. Založil jej v letech 1627 Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna. V roce 1856 bylo rozhodnuto, že z bývalé kartuzie bude zřízena centrální věznice, ta nejtěžší pro tresty od deseti let do doživotí. Známým vězněm z Valdic je například Jiří Kajínek.

Věznice má kapacitu 1097 míst. Šedesát procent odsouzených vykonává zaměstnání.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš