Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vykoupení z věznice Shawshank, vlastně Valdice, tentokráte dobře nedopadlo. Máme unikátní fotky

11.02.2015
Vykoupení z věznice Shawshank, vlastně Valdice, tentokráte dobře nedopadlo. Máme unikátní fotky

Autor: Věznice Valdice

Popisek: Odtud chtěl nebezpečný vězeň utéci.

Českým bachařům se podařilo zmařit pokus o útěk nebezpečného vězně z Valdic. Víme, jak to probíhalo a jak byl záměr, o kterém nevěděl ani spoluvězeň, objeven.

K incidentu, v rámci kterého se příslušníkům vězeňské služby podařilo zmařit pokus o útěk nebezpečného vězně odsouzeného za loupež, došlo ve známé Věznici Valdice.

S dlátem a tyčí na svobodu

Pokus o útěk zjistila služba při mimořádné dílčí prohlídce cely odsouzeného muže. U stropních mříží zde byly nalezeny improvizované nástroje: dláta a tyč sloužící k bourání zdiva, dvacetimetrové lano vyrobené z provázků, kovová kotva, kladka ke slanění a vzpěra hromosvodu, určená rovněž k hloubení.

Cihly dal do skříňky

Vězeň byl odsouzený v roce 2010 k úhrnnému trestu odnětí svobody v trvání 13 roků. Nyní se pomocí několika nástrojů pokoušel probourat zdí ubytovny do prostoru věznice a odtud chtěl utéci z jejího areálu.Jak, to už nikdo nezjišťoval.

Podařilo se mu pouze vyhloubit ve zdi otvor velikosti asi 30 x 40 cm a hloubce až 30 cm. Vydlabané cihly byly nalezeny zabalené do přebytečné deky a ukryté v nepoužívané skřínce. Otvor ve zdivu byl zamaskovaný ručníkem.

Parťák nic nepoznal

Vězeň podezřelý z přípravy útěku se ke svému činu doznal. Utéci se prý pokusil proto, že trest již považoval za dlouhý. Jeho spoluvězeň, rovněž odsouzený za závažnou trestnou činnost k dlouholetému vězení, o přípravě útěku údajně nic nevěděl. Bourání zdiva se zřejmě odehrávalo v době, kdy v cele nebyl.

Věznice Valdice je situována v objektu dřívějšího kartuziánského kláštera, který se nachází 4 km za městem Jičín, směrem na město Lomnice nad Popelkou a Semily. V současné době je objekt využíván jako věznice s ostrahou a se zvýšenou ostrahou. Do Valdic jsou umísťováni odsouzení muži s delšími tresty, recidivisté a jinak nebezpeční odsouzení. Zařízení má kapacitu pro 1097 odsouzených. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace