Jičínu hrozí bioplynová stanice i nadále. Lidé ji ale nechtějí
28.03.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Bioplynová stanice, ilustrační foto
Stavební úřad Jičína se musí opět zabývat výstavbou bioplynové stanice. Krajský úřad vyhověl odvolání investora.
Jičínskému stavebnímu úřadu se už potřetí vrací na stůl projekt bioplynové stanice, který předtím dvakrát zamítl. Na stůl mu jej vrátil krajský úřad, který tak vyhověl odvolání firmy Orchideus, která usiluje o stavební povolení pro svou plánovanou stanici.
Spor nad účelem bioplynové stanice
Jádrem posledního sporu je otázka, jaký účel bioplynová stanice plní. Stavební úřad v Jičíně na ni nahlíží jako na zařízení na zpracování odpadu, investor ji označuje jako zařízení na výrobu elektrické energie. Poslední zamítavé stanovisko úřad zdůvodnil právě rozporem s územním plánem, který v dané lokalitě nepočítá s výstavbou zařízení na zpracování odpadu.
„Nyní nejprve posoudíme, jestli naše rozhodnutí krajský úřad napadl z důvodu věcných, anebo jen formálních. Podle toho pak zvolíme další postup. V každém případě se budeme zabývat vším, co nám krajský úřad vytkl, a budeme zkoumat, kde jsme případně udělali chybu," uvedl novinářům šéf jičínského stavebního úřadu Otto Zákoucký.
Investor vidí jak formální, tak věcná pochybení úřadu
Jednatel společnosti Orchideus Vojtěch Drahoňovský vidí v odůvodnění úřadu jak formální, tak věcná pochybení. Tvrdí, že krajský úřad například vytýká jičínským úředníkům průtahy během posuzování žádosti a nedostatečnou komunikaci s žadatelem.
„Stavební úřad se také nevypořádal se zařazením stavby podle energetického zákona a ani nebral na zřetel skutečnosti územního plánu města. Krajský úřad tentokrát jasně definuje, co je bioplynová stanice. Jde o výrobnu energie, která jako palivo používá biomasu a bioodpad," říká novinářům jednatel společnosti Orchideus.
Obyvatelé stanici nechtějí. Obávají se zhoršení životního prostředí
Město Jičín se tak nachází v nezáviděníhodné situaci. Většina obyvatel se stavbou nesouhlasí. Na podporu zákazu stanice lidé sepsali petici. Obávají se zejména dopadu na životní prostředí a zhoršení kvality života v blízkosti stanice.
Na stranu odpůrců se postavili jednotliví zastupitelé města
Na stranu odpůrců se postavil také bývalý starosta Jičína Martin Puš (ODS). Ten na adresu stanice při jednom ze zasedání zastupitelstva pronesl: „Jsem od začátku proti tomuto projektu, protože se obávám, aby se nezhoršilo životní prostředí.“ S výstavbou nesouhlasí ani místostarosta Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín): „Odmítám, že bychom kolem bioplynové stanice hráli jakékoliv politické hry. Městská rada je proti projektu. Oslovili jsme právního zástupce, aby hovořil za celý Jičín.“
Obavy, které obyvatelé v souvislosti s bioplynovou stanicí mají, se snažil vyvrátit na setkání s občany Vojtěch Drahoňovský. „Stavba je koncipována tak, že suroviny budou přiváženy v krytých vozech. Neslibuji tu, že by zápach neměl proniknout do města, protože tím bych dával najevo, že nějaký zápach hrozí. Stanice je však projektována jako naprosto čistá a ekologická, proto necítím potřebu dávat takový slib,“ uved Drahoňovský.
Autoři projektu chtějí vybudovat bioplynovou stanici v areálu bývalé mlékárny v Dělnické ulici v Jičíně. Kapacita plánované stanice je necelých třicet tisíc tun biologického odpadu ročně, přičemž samotné město vyprodukuje zhruba jeden tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu za rok. Firma plánuje, že by zde zpracovávala odpad z celého Královéhradeckého kraje a z části kraje Libereckého. Hlavními složkami odpadu jsou prasečí kejda, vytříděný odpad z domácností, kaly z čističky odpadních vod, zelená tráva a exkrementy z chovu drůbeže.
Kamil Kubáň