Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neberu dva platy, neberu ani plat poslance, sdělil Pavel Bělobrádek v jičínské židovské škole, kam dorazil. Řeč byla ale hlavně o zahraniční politice

17.09.2014
Neberu dva platy, neberu ani plat poslance, sdělil Pavel Bělobrádek v jičínské židovské škole, kam dorazil. Řeč byla ale hlavně o zahraniční politice

Autor: Zuzana Koulová

Popisek: Pavel Bělobrádek v Jičíně

REPORTÁŽ „Rusko porušilo mezinárodní dohody a právo a je třeba ho varovat, že na tu situaci budeme reagovat," prohlásil šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Podle něj jsou sankce jediný neválečný způsob, jak to dát najevo, protože diplomacie zklamala stejně jako v Gruzii nebo Moldávii. Taková slova padala v jičínské židovské škole, kam si vicepremiér ve čtvrtek přijel nejen prohlédnout město, ale také se setkat s místní odnoží lidovců - Sdružením pro Jičín.

Svůj rázný postoj vyjádřil i směrem k islámu a Sýrii. „Jestliže režim masakruje civilní obyvatelstvo, pronásleduje ho a provádí v podstatě genocidu, je zásah rozumný. Je třeba skutečně zachránit civilisty,“ řekl Pavel Bělobrádek, a vyjádřil tak pochopení Baracku Obamovi, který uvedl, že se nebude rozpakovat podniknout akci proti Sýrii a Iráku, když bude potřeba. Podotkl také, že Česká republika dlouhodobě neplní rozpočet putující do armády, a tudíž neplní závazek NATO. Nepodařilo se najít ani politickou shodu, problém může totiž nastat při nárůstu peněz do armády, které by pak mohly chybět jinde.

Sankce jsou jediný neválečný způsob

Rozhodný byl i při tématu ohledně konfliktu na Ukrajině. „Je třeba si uvědomit, že sankce jsou jediný neválečný způsob, jak uklidnit celou situaci. Bojovat v této situaci nemá smysl a diplomatické řešení zatím nic nepřineslo. Diplomatické řešení v Gruzii? Rusové si posunuli hranici o dvanáct až čtrnáct kilometrů. Diplomatické řešení v Moldávii? Nula. Diplomatické řešení na Ukrajině? Když se nebude nic dělat, udělají si koridor ke Krymu a připojí své území,“ řekl Pavel Bělobrádek.  V tomto smyslu považuje sankce za jediné možné řešení, které je pouze prostředkem, nikoliv účelem, aby Rusko vzalo vážně, že tato situace nebude ponechána bez reakce.

Mezi další dotazy patřila účinnost samotných sankcí vzhledem k vyjádření Putina, že na ně hodlá reagovat. „Samozřejmě může reagovat, ale můžeme se podívat, jak se zvedají ceny v Rusku, a ten dopad je docela výrazný,“ sdělil Bělobrádek.  Podle něj zůstává faktem existence mezinárodních dohod a práva, a jestliže Rusko deklarovalo ukrajinské hranice výměnou za to, že se vzdá jaderných zbraní, tak je evidentní, že je porušilo. „Neumím si představit, kdyby někdo násilím okupoval Kanadu nebo Mexiko. Ale věřím, že by Amerika nezasáhla, snažila by se agresory odradit. Putin řekl, že chybou bylo rozpuštění Sovětského svazu a my jsme je zradili vstupem do NATO a EU.“

Bělobrádek: Polsko je po historické zkušenosti nervózní

Šéf lidovců sdělil, že jde o evidentní snahu ovládnout další země, a jsou země, jako v Pobaltí, které z historických zkušeností vůbec nejsou nadšené z možného opakování. Nervózní po historických zkušenostech je dle jeho slov také Polsko. „Není možné, aby napochodovali na území a obsadili ho, to bylo možné ve třicátých letech, kdy se to mohlo stát, stalo se, ale jak to dopadlo? S jídlem prostě roste chuť. Jsme o osmdesát let dále a musíme dodržovat dohody. Stejně tak se nikdy nesmířím s odtržením Kosova, protože to považuji za stejnou záležitost,“ dodal k tématu Bělobrádek.

Došlo také na tolik diskutovaný služební zákon. Pavel Bělobrádek prohlásil, že prezident Zeman by si měl zákon přečíst, neboť tam o náměstcích není a nebylo ani slovo. „Nadšený ze znění zákona nejsem, ale jde o výsledek kompromisů. Je dobře, že takový zákon přichází. Až čas ukáže, zda budou potřeba nějaké změny, a doufám, že jich bude potřeba co nejméně a povedou ke stabilizaci státní správy."

Co se týká kumulace funkcí, Bělobrádek nepovažuje za ideální vysokou propustnost lidí z byznysu a uvedl, že norma přijatá s větší než ústavní většinou dokáže časem tento problém korigovat. Sám pak musel novinářům vysvětlovat několik vlastních funkcí zároveň. Svůj příchod uvedl slovy, že přestává být členem vlády a začíná být poslancem a předsedou strany. „Rozdíl je, zda jsem ve volené, nebo nevolené funkci. Jsem v zastupitelstvu města i kraje jako řadový zastupitel v opozici. Je dobře, když má celostátní politik reálný kontakt s životem na obci a na kraji,“ vysvětlil svůj postoj vicepremiér Pavel Bělobrádek a dodal, že záleží spíše na důvěře voličů: „Neberu dva platy, neberu ani plat poslance, nejsem uvolněný na kraji ani na obci a nejsem v žádných výborech. V tomto smyslu to vidím spíše jako přínos.“

Jen KDU-ČSL má nadpoloviční většinu žen

Došlo i na téma kvót ženského obsazení v politice. „Ukažte mi jinou stranu, která má nadpoloviční většinu žen. Já vám ji ukážu, je jí KDU-ČSL. I bez nějakých opatření a bez kvót. Možná si vzpomínáte, když sociální demokracie měla ve stanovách, že jeden místopředseda musí být žena, a pak ji nemohla zvolit,“ upozornil na rizika takových omezení.

Šéf lidovců vysvětlil, že je předsedou strany už druhé funkční období a mají ve vedení dvě ženy. Připustil určitý vliv mateřství a jiných priorit, ale podotkl, že ženy se prosadí, když chtějí. „Musí se také do voleb přihlásit, u nás probíhají primární volby a jde o to, kdo se přihlásí.“ Nakonec dodal, že nevidí důvod pro povinné kvóty žen, dokud nebudou povinné kvóty pro počet mužů na základních školách jako učitelů. „A myslíte si, že někdo šikanuje muže, aby nechodili učit na základní školy? Nešikanuje, a přesto to tak je. Jde o poptávku a nabídku,“ dodal.

Zuzana Koulová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace