Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza marihuana v Česku: Na ulici koupíte trávu mnohem levněji než na předpis v lékárně. Absurdita! A velká lumpárna. Stát dostal na frak

21.07.2014
Kauza marihuana v Česku: Na ulici koupíte trávu mnohem levněji než na předpis v lékárně. Absurdita! A  velká lumpárna. Stát dostal na frak

Foto: Facebook

Popisek: Stanislav Penc považuje jakékoliv obchodování s konopím za velkou lumpárnu.

EXKLUZIVNĚ, VIDEO Tendr na pěstitele léčebného konopí v ČR? Nesmyslné podmínky na úkor pacientů, tvrdí zkušená firma Carun Pharmacy, která se výběrového řízení nakonec ani neúčastnila. Carun Pharmacy je přední tuzemská společnost, která na trh dodává produkty z konopí a vlastní síť konopných lékáren. Do tendru se nakonec podle prohlášení Jiřího Stably, majitele Carun Pharmacy a provozovatele sítě franšízových Konopných lékáren, nehlásila, z důvodu nesmyslných podmínek. A odpověď SÚKL? Když jste se nehlásili, nic vám do toho není. Poněkud arogantní, že? Ani politici nejsou, mírně řečeno, postupem státu nadšeni. Co všechno jsme zjistili? Čtěte…

V pátek 11. července skončil tendr Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na výběr firem, kterým bude povoleno pěstovat léčebné konopí přímo v České republice. V dvoukolovém řízení bude vybrána firma, která by mohla dodat 40 kilogramů léčivého konopí.

„Pacienti stále čekají na den, kdy budou moci dostat léčebné konopí v lékárnách. S přihlášením do tendru jsme tudíž počítali. Naši odborníci zjistili, že zadávací podmínky jsou naprosto nesmyslné a odrazující. Nepřihlásíme se. Přihlásil by se jen blázen,“ reaguje kriticky Jiří Stabla, majitel Carun Pharmacy s.r.o. a provozovatel sítě Konopných lékáren po celé České republice s tím, že zadávací dokumentace trpí zejména mnoha nedostatky: „V zadávacích podmínkách je požadována odrůda s 19 % THC a 1 % cannabidiolu. Tato odrůda ovšem nebude fungovat na problémy českých pacientů, navíc jim bude špatně kvůli nízkému obsahu cannabidiolu. Víme, že stát měl možnost vybrat ze čtyř odrůd, nakonec vybral v podstatě tu nejhorší variantu. Tuto odrůdu má přitom podle slov ministra zdravotnictví dodávat z Nizozemí firma Bedrocan. Dalším důvodem, proč se v tomto kole zúčastnit nechceme, je nesmyslně vysoká pokuta až 1 milion korun za nesplnění. Dalším důvodem jsou rozbory látek ze sklizní. Každý z těchto rozborů stojí okolo 100 tisíc korun. Zároveň víme, že v ČR cannabinoidy nikdo neumí správně laboratorně otestovat. Tak, jak je to postavené, je docela zřejmé, že stát nechce, aby tento tendr dopadl dobře. Podmínky nelze v realitě splnit,“ uvádí Stabla důvody.

Vstup silného českého partnera i seriózní cena

Stále firma trvá na tom, že je jejím posláním vrátit konopí zpět lidem. Rovněž, aby cena byla pro pacienty seriózní. „Očekáváme vstup silného českého partnera, který má veliké zkušenosti, odborné zázemí a experty a zná konopí takřka nejlépe v České republice. Jsme v této hře od začátku a tak nám už nyní stovky lidí nabízí pomoc, jak s legislativou, tak s technikou a zabezpečením. Nejde zdaleka jen o jednotlivce, ale i o firmy působící na světových trzích,“ prozradil Jiří Stabla z Carun Pharmacy.

Co se týče ceny Stabla potvrdil, že je Carun Pharmacy schopný cenu snížit pod 300 korun za gram. „Máme to spočítané, bude to hluboko pod 300 Kč za gram. Přesněji to nechceme sdělovat kvůli konkurenci,“ potvrdil Jiří Stabla.

Máme tým expertů z Izraele, tvrdí Carun Pharmacy

Carun Pharmacy disponuje týmem expertů na konopí. „Myslím, že disponujeme největším a nejzkušenějším týmem v České republice. Carun působí nejen v ČR i ve světě. Zde máme otevřenou síť konopných lékáren. Máme nejen dostatečný a vyškolený personál a také dobrou distribuční síť,“ říká Jiří Stabla.

Za jak dlouho je Carun Pharmacy schopna dodat konopí do lékáren není otázka přímo na firmu, i když by to plně zvládla. „Nikoliv my, ale SÚKL a navázané distribuční společnosti mají dle současné legislativy v kompetenci distribuci. My jim jsme schopni dodávat produkci. Takže dodávat do lékáren dle současné legislativy bohužel stejně nemůžeme, byť máme síť vlastních Konopných lékáren. Co se týče času, je to otázka v řádu měsíců,“ míní Stabla.

Podmínky pěstování v ČR nejsou ideální, haly by to prý změnily

V České republice nejsou ideální podmínky, jako například v Izraeli, kde svítí slunce celý rok. Carun Pharmacy má technologii i vlastní know-how, rovněž know-how z Izraele, které toto celé vynahradí.

Jiřího Stablu a jeho kolegy zajímá uzdravený pacient, ten je na prvním místě. Málokdo z firem, které se okolo tendru ukazovaly, vůbec ví, jak nemocný pacient vypadá, natož co potřebuje. „My se s nimi setkáváme každý den. Konopné lékárny a my tak dnes děláme víceméně práci za stát – informujeme, zprostředkováváme. Mnoho našich prací o konopí bylo bez uvedení autora již zkopírováno a dále vydáváno,“ říká Stabla.

Státní agentura pro konopí pro léčebné použití (ne)odpovídá na obvinění

Pátrali jsme, co stát, reprezentovaný Státní agenturou pro konopí pro léčebné použití, odpoví na tato závažná obvinění. Vyjádření, jehož se nám dostalo, je napsáno typickým úřednickým ptydepe, které věc jen zamlží: „Podmínky výběrového řízení na dodávku léčebného konopí byly stanoveny v souladu s platnou legislativou. V případě jakékoli nejasnosti v zadávací dokumentaci výběrového řízeni mohly všechny subjekty, které zamýšlely přihlásit se do výběrového řízení, zaslat (v souladu se zákonem o veřejných zakázkách) doplňující dotazy, na které jim bylo v zákonné lhůtě odpovězeno. V rámci 1. kola výběrového řízení byly dne 11. 7. 2014 otevírány obálky s žádostí o účast, v celkovém počtu 16. Informace je k dispozici na webu Státní agentury pro konopí pro léčebné použití. V 2. kole výběrového řízení bude hlavním hodnotícím kritériem cena. V zadávací dokumentaci bylo stanoveno, že se požaduje 40 kg léčebného konopí za max. 4.200.200 Kč, předpokládáme však, že nabídky v 2. kole týkající se ceny léčebného konopí budou o mnoho nižší.  Výběrové řízení však běží a proto nemohu sdělovat více informací. K útokům a komentářům soukromých subjektů, které navíc nejsou účastníky výběrového řízení, se Státní ústav pro kontrolu léčiv ani Státní agentura pro konopí pro léčebné použití nebudou vyjadřovat,“ stojí arogantně na závěr zde s podpisem Mgr. Jana Venclíková.

Zelení neříkají tak ani tak, ale na jejich slova dojde...

Oslovili jsme též strany, které mají k problematice blízko. Odpověď dorazila i ze Strany zelených. Tomáš Jungwirth ale politika nezapřel: „Aktuálně probíhající tendr není zadán optimálně z medicínského ani ekonomického hlediska. Zjištěné nedostatky nicméně mohou být vyladěny v dalších plánovaných výběrových řízeních. Je dobře, že nové vedení SÚKL začalo hledat způsoby, jak naplnit literu zákona a zvýšit dostupnost léčebného konopí pro pacienty, zatímco předchozí vedení pouze hledalo cesty k zablokování jeho dostupnosti. Prioritou však zůstává zprovoznění registru elektronických receptů, který je nezbytný pro umožnění výdeje léčebného konopí indikovaným pacientů - ať už lokální produkce nebo importovaného.“ Ptali jsme se i u Pirátů, ti neodpověděli, tak jsme zkusili Svobodné.

Svobodní: Stejná pravidla jako u alkoholu, stačí koncese

Místopředseda Svobodných Radim Smetka sdělil: „Farmaceutické společnosti dováží gram konopí za víc, než za kolik se prodává jako droga na černém trhu. Nejraději bych byl, aby mohla konopí dodávat do lékáren jakákoliv společnost, která bude chtít a splnila pravidla koncese. A aby platila pro výrobu z konopí v principu stejná pravidla, jako třeba pro výrobu alkoholu.“ Nutno dodat, že v tomto mají Svobodní naprostou pravdu. V Praze se gram nejsilnější odrůdy, takzvaného skunku, prodává za 300 korun, ostatní odrůdy za 100 až 150. Je tedy zjevné, že nelegální pěstírny dosáhnou na cenu, o níž se státu může leda zdát.

Penc: Konopí se nemá vůbec prodávat!

Stanislav Penc, muž s historií obhájce lidských práv sahající hluboko do let před sametovou revolucí, který na svém statku v Milkovicích na Jičínsku pořádá každoroční oblíbené Kozí mejdany, festivaly opravdu nezávislé kultury a životního stylu, nedávno vstoupil znovu do politiky založením hnutí Kozí alternativa. Kozí alternativa je občanské politické hnutí vzniklé prý proto, aby byl slyšet hlas za všechny ty, co vědí, že se naše bytí na tomto světě nezakládá jen na ekonomickém růstu, výkonech, výsledcích a společenském postavení, ale i na radostech, odpočinku, možnosti změny a hledání vlastní životní cesty. „Vědomi si toho, že lidský život je rozmanitý a různorodý, založený především na svobodném rozhodování a lidské pospolitosti s tím, že svoboda je zároveň zodpovědnost,“ dodávají ještě Penc a jeho přátelé v prenambuli nového politického hnutí.

A na otázku, co říká tendru Státního ústavu pro kontrolu léčiv na výběr firem, kterým bude povoleno pěstovat léčebné konopí přímo v České republice, odpovídá lakonicky: „Dle mého je celé rozdělování konopí na léčivé a jiné i celá ta věc kolem zákona o léčivém konopí jedna velká lumpárna. Konopí se v první řadě nemá vůbec prodávat. To je základ. Když už o tom takto někdo mluví, jde jednoznačně o lumpy,“ říká Penc a ještě dodává: „Dealeři na ulici, kteří tu na základě represe vytvořili trh, prodávají konopí za 100 korun za gram a to jen díky ´zakázanému ovoci´. V Česku lze konopí vypěstovat v podstatě kdekoliv a to za nulové náklady!“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová