Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Prezident by měl naslouchat. Ale komu? Papalášům, co šijí sako ve Francii, kalhoty v Anglii a boty mají z Itálie?" Zeman mluvil k lidem na náměstí

18.04.2014
„Prezident by měl naslouchat. Ale komu? Papalášům, co šijí sako ve Francii, kalhoty v Anglii a boty mají z Itálie? Zeman mluvil k lidem na náměstí

Foto: Zuzana Koulová

Popisek: Miloš Zeman na návštěvě Královéhradeckého kraje

REPORTÁŽ Rozkrádání státu, zákon o prokázání majetku pro politiky i nezaměstnanost. Tato témata zajímala na tři stovky lidí, kteří přišli na jičínské náměstí debatovat s prezidentem Milošem Zemanem. Ten přijel do Jičína ve středeční poledne v rámci třídenní návštěvy Královéhradeckého kraje.

Kromě setkání s vedením zdejší radnice a významnými osobnostmi města se podepsal do pamětní knihy. Necelou hodinu pak věnoval názorům veřejnosti a besedě s obyvateli.

Na pódiu ho uvedl jičínský starosta Jiří Liška: „Při poslední návštěvě v Jičíně na podzim před prezidentskými volbami slíbil, že se vrátí - a svůj slib splnil,“ řekl starosta.

Miloš Zeman zdůraznil, stejně jako na ostatních setkáních s veřejností, co považuje za nejdůležitější úkoly prezidenta: tedy že je krizová pojistka například když padne vláda, dále je důležité naslouchání a diskuze s občany i jednání s ministry.

Mafiány nepotrestá vězení, ale zabavení majetku

„Prezident by měl naslouchat. A naslouchat komu? Papalášům, kteří říkají, že šijí sako ve Francii, kalhoty v Anglii a boty mají z Itálie? K čemu by takové naslouchání bylo? Nebo mafiánům, kteří přemýšlejí, jak okrást občany poctivě platící daně? To by nemělo moc velkou cenu,“ řekl Zeman s tím, že naslouchat se musí lidem a jejich názory se pokusí přenášet do vlády.

Navíc přítomné ujistil, že pokud bude mít odlišný názor, sdělí ho. „Nebudu očekávat, že budeme házet vajíčka, rajčata nebo jiné užitečné předměty,“ sdělil prezident. A došlo na dotazy. „Setkali jsme se tu před dvaceti lety, za tu dobu se v tomto státě všechno rozkradlo. Jak je to možné, že se tam dvacet let motají stále stejní lidé? Mají nějakou zodpovědnost za to, co se tu děje? Vždyť dávají žebrákům milionovou exekuci,“ ozvalo se z publika od staršího muže.

Je třeba mít zákon o prokázání příjmů

Prezident Zeman odpověděl, že každý z politiků nese zodpovědnost za to, co se tu stalo od roku 1990. „Pokud jde o můj díl odpovědnosti, je to doba, kdy jsem byl předsedou vlády a k této odpovědnosti se hrdě hlásím. Tehdy nebylo 630 tisíc lidí nezaměstnaných a státní dluh činil dvacet miliard korun, ne dnešních sto,“ uvedl. A připustil i pochybení: „Neříkám, že jsem neudělal během svého vládnutí chyby. Udělal jsem jich hodně, včetně toho, že jsem věřil některým lidem, kteří se ukázali jako slabší, než jsem se domníval,“ sdělil prezident.

Sdělil také, že je třeba formulovat zákony, k jejichž prosazení se nynější koaliční vláda zavázala. Prvním je zákon o prokázání původu příjmů a majetku politiků. „Jako premiér jsem se tento zákon snažil prosadit před patnácti lety třikrát a vzhledem k tehdejší většině byl třikrát zamítnut. Koalice ho uvedla do svého programu a já budu pečlivě kontrolovat, zda tento zákon splní. To je jeden z konkrétních nástrojů, jak zabránit rozkrádání společnosti,“ vysvětlil Miloš Zeman.

Zaměstnavatelé by měli dát přednost starším a zkušenějším

Podotkl také, že pro mafiány není největším trestem vězení, ale zabavení rozkradeného majetku. Jako druhý by přijal takzvaně služební zákon, aby v čelech organizací, správních i dozorčích radách seděli skuteční odborníci a za vysoké odměny odvedli zaznamenáníhodnou práci. Uvedl zároveň, že neexistuje „se rozkrádalo“, rozkrádali konkrétní lidé.

Prezidenta se ptala i nezaměstnaná, sedmačtyřicetiletá  žena. „Na úřadu práce je míst strašně moc, ale když se jdu někam zeptat, jsem stará. Sotva seženu práci, i v hotelu mi pověděli, že jsem stará na pokojskou i na mytí nádobí. Co se s tím bude dít dál?“ dožadovala se odpovědi.

Miloš Zeman odvětil, že mu letos bude 70 let a mohl by čekat, až ho někdo označí jako starého na funkci prezidenta. „Při vší úctě k mládí, měli by mít starší a zkušenější lidé, kteří si v životě něčím prošli, přednost. A oni na to zaměstnavatelé také jednou přijdou. Dnes mohou i starostové najmout lidi na veřejně prospěšné práce, což není jen zametání ulic, uklízení chodníku nebo sklízení sněhu. I tady v Jičíně čeká spousta práce na volné ruce,“ uvedl prezident.

Neříkám, že jsou politici hrozní, i když si to myslím

Svoji otázku hlavě státu položil také malý hoch Tomáš Kazda: „Chci se zeptat, na začátku prezidentování jste říkal, že politici jsou hrozní. Ale tohle mi říkal už děda a později jste tvrdil, že nejsou tak hrozní a že prezident je nejlepší práce, kterou si člověk může představit.“

Odpověď Miloše Zemana následovala: „Neříkal jsem, že jsou hrozní, i když si to myslím. Mám dojem, že nejlepším způsobem, jak si znepřátelit politiky, je tvrdit, že ten je hrozný, ten dobrý a ten průměrný. Nikdy jsem ani neřekl, že nejlepší práce, jakou si dokážu představit, je být prezident. Nejlepší práce, jakou si dovedu představit, je být hajným. Každý, kdo četl Káju Maříka, ví, o čem mluvím. Hajný se stará o les, o zvěř, v hájovně si přečte knížku, stará se o děti a chová třeba králíky. To by byla práce,“ popsal svoji představu ideálního povolání prezident.

Zuzana Koulová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Zeman,