Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O výstavbě bioplynové stanice v Jičíně se bude rozhodovat

11.04.2014
O výstavbě bioplynové stanice v Jičíně se bude rozhodovat

Foto: www.facebook.com

Popisek: Město Jičín

Dne 7. dubna proběhlo již potřetí veřejné ústní jednání k záměru výstavby bioplynové stanice v Jičíně. Veřejnost se spolu s investory, dotčenými orgány a stavebním úřadem sešla v Porotním sále jičínského zámku, aby znovu probrali záměr.

Na jednání se za město Jičín opět vyjádřil jeho právní zástupce, protože Jičín jako účastník řízení s výstavbou zásadně nesouhlasí. Investor přesto vyjádřil svou vůli v záměru pokračovat. Ozvali se i zástupci občanů, kteří se stavbou blízko obytné části taktéž nesouhlasí. Stavební úřad nyní opět přezkoumá všechny námitky, stanoviska a připomínky účastníků, dotčených orgánů i veřejnosti a rozhodnutí vydá v řádu několika týdnů.

Město Jičín zastupuje v tomto řízení advokátní kancelář

Na veřejném jednání, kterého se zúčastnilo na 70 občanů, se opět jednalo o záměru výstavby bioplynové stanice, na němž investor i nadále trvá. Za investora vystoupil Vojtěch Drahoňovský, který je jedním ze tří společníků firmy ORCHIDEUS s.r.o., která hodlá v lokalitě bývalé mlékárny v průmyslové zóně vybudovat zařízení, které podle ní bude primárně výrobnou elektrické energie. S tím ale nesouhlasí Město Jičín, protože dle něj se jedná především o zařízení na zpracování bioodpadu, které nelze v této lokalitě dle územního plánu umístit.

Město Jičín, které zastupuje v tomto řízení advokátní kancelář, znovu představilo své námitky proti stavbě – nesoulad s územním plánem města, se strategickým plánem rozvoje města a s cíli a úkoly územního plánování. Také je podle něj záměr v nesouladu s plánem odpadového hospodářství. V tomto ohledu má město Jičín nakládání s bioodpadem vyřešeno, a to kompostováním bioodpadu na kompostárně v Libci. Záměr by tak dle představitelů města degradoval Jičín z pohádkového a Valdštejnova města na svozové místo bioodpadu v celém regionu.

„Město zastupuje v tomto řízení právní kancelář a my nadále samozřejmě nesouhlasíme s tímto projektem, stejně tak jako jičínští obyvatelé. Ačkoliv jsme vedli už v minulosti jednání s investorem, ten nechce od svého záměru ustoupit a trvá na stavbě,“ uvedl starosta města MVDr. Jiří Liška.

Plánovaná kapacita bioplynové stanice byla původně 27,8 tisíc tun odpadu za rok

K záměru se vyjadřovali také zástupci jičínské veřejnosti, kteří představili zamítavé postoje skupin obyvatel žijících v okolí bývalé mlékárny. Ti se obávají hlavně zápachu surovin dovážených ze širokého okolí, stejně tak možného snížení hodnoty svých nemovitostí. Z hlediska veřejnosti má záměr v podstatě minimální dopad na zaměstnanost ve městě a soukromý investiční záměr převažuje nad zájmem veřejným. Taktéž není zcela vyřešena doprava, protože odpad by musel být ze směru od Semil svážen přes celé město.

Územní řízení o stavbě bioplynové fermentační stanice v Jičíně dále pokračuje poté, co Krajský úřad Královéhradeckého kraje vloni vrátil záležitost stavebnímu úřadu k novému projednání. Společnost ORCHIDEUS s.r.o. totiž doplnila podklady, které po ní stavební úřad požadoval. V pokračujícím řízení o umístění stavby bude stavební úřad v rámci nového projednání věci hodnotit doplněné podklady žadatele a i nadále, na základě nových připomínek krajského úřadu, posuzovat soulad záměru žadatele s platným územním plánem. Následným rozhodnutím, proti kterému se účastníci řízení mohou v zákonné době odvolat, pak stavební úřad žádosti o umístění stavby buď vyhoví, nebo umístění stavby zamítne. Obecné informace o bioplynové stanici:

Plánovaná kapacita bioplynové stanice byla původně 27,8 tisíc tun odpadu za rok, záměr byl ale při posuzování vlivu na životní prostředí zafixován na objemu 21 tisíc tun odpadu ročně. Samotné město Jičín vyprodukuje ročně pouze cca 1 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu, s okolními obcemi max. 3 tisíce tun, z něhož podstatná část je zpracována v jičínské kompostárně. Autoři projektu počítají s tím, že by se do Jičína svážel ke zpracování biologický odpad z celého okresu Jičín. Investoři popírají, že by se ve stanici měla zpracovávat prasečí kejda, exkrementy chovů drůbeže nebo uhynulá zvířata. Hlavními složkami odpadu by měly být - biologicky rozložitelný komunální odpad (např. vytříděný odpad z domácností), kaly z ČOV, zelená tráva ze zahrad a veřejných prostranství, siláž a zemědělské bioodpady, odpady ze zpracování masa a prošlé potraviny jako ovoce, zelenina, mléčné a pekárenské výrobky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL