Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Město Jičín již získalo bronzovou sochu Albrechta z Valdštejna

24.01.2014
Město Jičín již získalo bronzovou sochu Albrechta z Valdštejna

Foto: www.facebook.com

Popisek: Město Jičín

Darovací smlouvu podepsal starosta města Jičína MVDr. Jiří Liška s dárcem sochy panem Ing. Václavem Rybaříkem. Smlouvu podepsali symbolicky ve Valdštejnském paláci v Praze.

Zde totiž stojí originál sochy, podle kterého bude odlita socha jičínská. Socha bude slavnostně odhalena při Valdštejnských slavnostech.

Dne 20. ledna 2014 byla podepsána ve Valdštejnském salonku Valdštejnského paláce v Praze darovací smlouva na bronzový odlitek sochy Albrechta z Valdštejna. Originál sochy, podle které bude mít Jičín svého Valdštejna, totiž stojí od roku 2009 na severním nádvoří sídla Senátu ČR.

Podpis smlouvy byl tak symbolicky stvrzen na místě, které je s Valdštejnem úzce spjato. Sochu zhotovil v roce 1873 Ludvík Šimek a podle ní sochu pro Senát vytvořil ve své umělecké slévárně Petr Dvořák. Ten také připravuje sochu pro Jičín. „V současné době máme zhotovený sádrový odlitek a dělá se forma pro bronz, “ uvádí Petr Dvořák. Součástí daru za přibližně 1,4 milionu korun je také pískovcový podstavec, který dodá firma Kámen Ostroměř.

Ing. Václav Rybařík je předsedou spolku Jičín v Praze, a když se rozmýšlel, kam vložit své peníze, vybral si právě Jičín. „Jsem jičínský rodák, a když jsem přemýšlel, kam vložit svoje celoživotní úspory, rozhodl jsem se obdarovat svoje rodné město. Zjistil jsem, že ačkoliv je s Jičínem Valdštejn velmi spjatý, nemá zde tak jako Cheb, Praha nebo Frýdlant svoji sochu,“ vysvětluje Rybařík. Oslovil tedy starostu Jičína a začala jednání o jejím umístění.

“Počin pana Rybaříka je naprosto mimořádný. Lidí, kteří dokáží udělat takovéto velkorysé gesto, je velmi málo. Moc si cením toho, že pan Rybařík nezapomíná na své rodné město a díky jemu tady v Jičíně budeme mít trvalou památku na velkého muže spojeného s Jičínem – Albrechta z Valdštejna,“ děkuje za dar starosta města MVDr. Jiří Liška. Pana Rybaříka doprovázela při podpisu také manželka Ludmila, která podle jejích slov počin svého muže velmi respektuje.

O umístění sochy, která i s podstavcem měří skoro tři a půl metru, se vedla v Jičíně dlouhá debata. Skupina historiků, umělců a občanů města původně vybrala jako nejlepší místo zámeckou zahradu. Bohužel se ukázalo, že pro instalaci sochy není toto místo vhodné a ani donátor nebyl s místem zcela spokojen. Ten zase viděl ideální umístění přímo na Valdštejnově náměstí, mezi kostelem a zámkem, což se později také neukázalo jako vhodné místo.

„V zámecké zahradě se mi umístění sochy nelíbilo z toho důvodu, že jsem měl obavy z vlivu okolní vegetace na sochu i podstavec. Protože je socha vlastně interiérová, muzejní nádvoří se mi líbí více,“ uvádí Rybařík.

Do tohoto nádvoří budou mít navíc návštěvníci od léta lepší přístup, a to přímo z infocentra. „Na jaře zde proběhnou stavební práce a vytvoří se tak další průchod z Valdštejnova náměstí na muzejní nádvoří. Turisté tak budou mít k soše přímý vstup,“ říká starosta Jiří Liška. Na nádvoří se před umístěním sochy budou provádět drobné stavební práce: „Vytvoříme betonový základ pro podstavec, upravíme rastr žulové dlažby a také opravíme fasádu zámku v okolí sochy,“ vysvětluje architekt města Ing. arch. Radek Jiránek, který s umístěním sochy pomáhá. Ke slavnostnímu odhalení sochy dojde při Valdštejnských slavnostech 24. Května 2014.

Socha Valdštejna ale není jediným darem od pana Rybaříka městu. Sádrový odlitek sochy bude po další úpravě nainstalován přímo v zámku, a to nejspíše v Porotním sále. Dále pan Rybařík jedná o výměně označení historických objektů, kdy by chtěl zmodernizovat a upravit stávající tabulky. Také se podílí na opravě symbolu Pelíška v Prachovských skalách.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: Redaktor KL