Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zakládal festival „Jičín - město pohádky“. Teď se dočkal ocenění

10.12.2013
Zakládal festival „Jičín - město pohádky“. Teď se dočkal ocenění

Autor: www.facebook.com

Popisek: Město Jičín

Divadelník, jeden ze zakladatelů festivalu Jičín-město pohádky a také bývalý starosta města Jičína v letech 1990 – 1994 pan Ing. Ivan Matějka obdržel tento týden Cenu města Jičína.

Předána mu byla z rukou starosty MVDr. Jiřího Lišky na předvánočním společenském setkání, které se konalo 3. prosince 2013 v Porotním sále Valdštejnského zámku. Tak jako každý rok se zde sešli podnikatelé a významné osobnosti Jičína.

Ryzí charakter, pracovitost a nadšení

Cena města je od roku 2007 udělována osobnostem, které přinesly prospěch občanům i samotnému městu Jičínu v jakýchkoli oblastech života, např. kulturní, sociální, sportovní, společenské, ekonomické, vědecké, technické, vzdělávací, podnikatelské apod. Právě takovouto renesanční osobností pan Ing. Ivan Matějka je.

„V průběhu desítek let se významně zasloužil o rozvoj nejen kulturního a společenského života v Jičíně. Jeho aktivní činnost především v oblasti ochotnického spolku J. K. Tyla v Jičíně, v organizacích Junák a Sokol i ve Smíšeném pěveckém spolku Smetana je nepřehlédnutelná a obdivuhodná. Také jeho znalost a archivní práce v oboru divadelnictví je velmi uznávána,“ uvedla Ing. Ivana Matějku na slavnostním večeru ředitelka ZUŠ a jeho dlouholetá přítelkyně Bc. Jaroslava Komárková.

„Pan Matějka se stal 5. prosince 1990 prvním svobodně zvoleným starostou v porevoluční době. Jeho ryzí charakter, pracovitost a nadšení bylo pro město Jičín velkým přínosem. Za zmínku stojí rekonstrukce Husovy ulice a vznik pěší zóny, generální oprava prostor loutkového divadla Srdíčko, generální oprava chrámu sv. Jakuba, postavení nové čistírny odpadních vod, restaurování pomníku Mistra Jana Husa, kolaudace Porotního sálu, výstavba zimního stadionu s umělým ledem, dokončení rekonstrukce 1. základní školy atd. Pan Matějka patří také mezi zakladatele festivalu Jičín – město pohádky, v roce 1993 navázal kontakt s partnerským městem Erbach nebo zorganizoval oslavy výročí 700 let města Jičína," dodala.

Jičíňák tělem i duší

Představení pana Matějky dokreslila projekce fotografií z jeho veřejného života. Laureát obdržel sošku od akademické sochařky Niny Jindřichové a také finanční dar v hodnotě 50 000 Kč.

„S velkou pokorou a s velkými díky Cenu přijímám,“ řekl ve svém proslovu Ing. Ivan Matějka. Připomenul také, jak důležitá je spolupráce zastupitelů nejenom při vedení, ale také při dalším rozvoji města.

„Pan Matějka je Jičíňák tělem i duší. Celý život pro město pracoval, nejen v jeho kulturní sféře, ale jako starosta se také angažoval pro rozvoj Jičína, aby bylo město ve světě známé a aby se nám všem v něm lépe žilo,“ připomenul zásluhy emeritního starosty současný starosta města MVDr. Jiří Liška.

Cena města Jičína byla letos poprvé udělována podle nových pravidel

Společenský večer se nesl v duchu divadelních melodií a vybrané písně měly připomenout sílu spolků a sdružení, které mají v Jičíně velkou tradici. Písně interpretovali manželé Koláční, na klavír je doprovázela Zuzana Pelcová a krásným zpěvem přítomné pohladila Veronika Vildmanová. Celý společenský večer hudebně doprovázeli učitelé Základní umělecké školy – Ondřej Matějka, Tomáš Klazar a Pavel Krčmárik. Po oficiální části následoval společenský večer.

Cena města Jičína byla letos poprvé udělována podle nových pravidel. Ustanovená hodnotící komise vybrala ze všech zaslaných návrhů nominace a z vybraných nominací vzešel návrh na laureáta Ceny města. Podle nových pravidel bude možné každý rok vybrat jednu, nebo dvě osobnosti. Letos byl ale z pěti nominovaných vybrán pouze jeden laureát. Všichni nominovaní mohou nyní být i v budoucnu vybráni jako držitelé Ceny, uvedla tisková mluvčí Magdaléna Doležalová.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace