Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jičínsko zprávy.cz: Jičín má nejslabší rozpočet

07.03.2013
Jičínsko zprávy.cz: Jičín má nejslabší rozpočet

Autor: www.facebook.com

Popisek: Jičín

Bezmála 310 milionů korun, tolik peněz má město k dispozici k hospodaření v celém letošním roce. V posledních deseti letech je to bezkonkurenčně nejnižší objem, se kterým bude Jičín v kalendářním roce hospodařit.

Poprvé má ale město rozpočet hotový hned od počátku roku, zastupitelé jej totiž tentokrát schválili už v prosinci, a město se tak vyhnulo rozpočtovému provizoriu, ve kterém se tradičně nacházelo v prvních měsících každého roku. Přijetí rozpočtu ale nebylo jednohlasné, kvůli výhradám jej odmítli podpořit zastupitelé Zemanovců.

Nejvíce investičních peněz půjde do nového sídla městských úředníků v bývalém ARiSu, kam poplyne přes dvacet milionů korun. Ostatní stavební akce už co do objemu peněz znatelně zaostávají a například nová očekávaná mateřská škola na Větrově se možná letos ještě ani nezačne stavět.

Vzhledem k časnému schvalování pracuje letošní rozpočet částečně s odhady, protože některé příjmy a výdaje nemohou být před koncem roku uzavřeny, neví se ani přesně, kolik peněz poplyne do Jičína ze státního rozpočtu. „Dlouhá léta se rozpočet schvaloval někdy na přelomu ledna a února, kdy už bylo jasné, jaké jsou výsledky hospodaření, teď to ještě tak přesně nevíme. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Uvidíme jak se budou naše představy lišit od reality. Podle toho se rozhodneme, jestli budeme stejně postupovat i příště, nebo se vrátíme k dlouholetému osvědčenému systému," připouští starosta města Jiří Liška.

Mezi investicemi, na které se počítá s 83 miliony korun, dominuje rekonstrukce a vybavení nového sídla úředníků v ARiSu, kam se má letos přestěhovat část městského úřadu. O devět milionů se oproti loňskému roku sníží i provozní výdaje.

Rekonstrukce za čtyři miliony korun čeká šatny ve sportovním areálu, malá tělocvična si vyžádá jeden milion. Čtyři miliony jsou vyčleněny i na zahájení stavby nové budovy mateřské školy na Větrově, radnice ale připouští, že letos se počítá hlavně s přípravou projektové dokumentace a soutěžením dodavatele. Zda už letos dojde i na vlastní stavbu, tak zatím není jisté.

Kolem jednoho milionu korun si letos vyžádá úprava domu vedle zámku na Valdštejnově náměstí, kam se má rozšířit K-klub. Za další milion K-klub pořídí plošinu pro zdravotně postižené.

Zhruba 3,5 milionu bude město doplácet jako spoluúčast na rekultivaci skládky pod Zebínem a přibližně jeden milion korun na demolici objektů kasáren. Několik milionů si vyžádá i rekonstrukce ulic Bolzanovy, Smetanovy, Křídlovy, Krátké a Máchovy.

Splátky úvěrů letos zatíží rozpočet více než 15 miliony korun. Další větší půjčky zatím město neplánuje. Schválen byl pouze krátkodobý úvěr pět milionů korun, který by pomohl k realizaci investic během dalších let, ze kterých se očekává rychlá návratnost. Zda jej město skutečně využije, bude záviset na hospodaření v průběhu roku.

Proti schválenému rozpočtu se postavili zastupitelé Miroslav Matějka a Jan Čeliš, kteří jej hodnotí jako projídací s malým důrazem na rozvoj města. "Rozpočet charakterizuje podfinancovanost příjmů a spotřebnost. Počítá s vyššími náklady na provoz a byrokracii úřadu a nemyslí na skutečné investice. Naopak z investic si úředníci staví honosné sídlo za 20,5 milionů," uvedli v prohlášení.

Za negativní vrchol považují neschválení čtyř milionů korun na projektovou dokumentaci pro přeměnu jezuitské koleje, čímž podle nich zastupitelé trestuhodně odmítli největší dotaci v dějinách města.

K lepším rozpočtům po řadu předchozích let Jičínu významně pomáhaly peníze, které město získalo z prodeje bytů nebo formou půjčky.

(zdroj: Jicinskozpravy.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace