Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jičínsko zprávy.cz: Jičín má nejslabší rozpočet

07.03.2013
Jičínsko zprávy.cz: Jičín má nejslabší rozpočet

Foto: www.facebook.com

Popisek: Jičín

Bezmála 310 milionů korun, tolik peněz má město k dispozici k hospodaření v celém letošním roce. V posledních deseti letech je to bezkonkurenčně nejnižší objem, se kterým bude Jičín v kalendářním roce hospodařit.

Poprvé má ale město rozpočet hotový hned od počátku roku, zastupitelé jej totiž tentokrát schválili už v prosinci, a město se tak vyhnulo rozpočtovému provizoriu, ve kterém se tradičně nacházelo v prvních měsících každého roku. Přijetí rozpočtu ale nebylo jednohlasné, kvůli výhradám jej odmítli podpořit zastupitelé Zemanovců.

Nejvíce investičních peněz půjde do nového sídla městských úředníků v bývalém ARiSu, kam poplyne přes dvacet milionů korun. Ostatní stavební akce už co do objemu peněz znatelně zaostávají a například nová očekávaná mateřská škola na Větrově se možná letos ještě ani nezačne stavět.

Vzhledem k časnému schvalování pracuje letošní rozpočet částečně s odhady, protože některé příjmy a výdaje nemohou být před koncem roku uzavřeny, neví se ani přesně, kolik peněz poplyne do Jičína ze státního rozpočtu. „Dlouhá léta se rozpočet schvaloval někdy na přelomu ledna a února, kdy už bylo jasné, jaké jsou výsledky hospodaření, teď to ještě tak přesně nevíme. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Uvidíme jak se budou naše představy lišit od reality. Podle toho se rozhodneme, jestli budeme stejně postupovat i příště, nebo se vrátíme k dlouholetému osvědčenému systému," připouští starosta města Jiří Liška.

Mezi investicemi, na které se počítá s 83 miliony korun, dominuje rekonstrukce a vybavení nového sídla úředníků v ARiSu, kam se má letos přestěhovat část městského úřadu. O devět milionů se oproti loňskému roku sníží i provozní výdaje.

Rekonstrukce za čtyři miliony korun čeká šatny ve sportovním areálu, malá tělocvična si vyžádá jeden milion. Čtyři miliony jsou vyčleněny i na zahájení stavby nové budovy mateřské školy na Větrově, radnice ale připouští, že letos se počítá hlavně s přípravou projektové dokumentace a soutěžením dodavatele. Zda už letos dojde i na vlastní stavbu, tak zatím není jisté.

Kolem jednoho milionu korun si letos vyžádá úprava domu vedle zámku na Valdštejnově náměstí, kam se má rozšířit K-klub. Za další milion K-klub pořídí plošinu pro zdravotně postižené.

Zhruba 3,5 milionu bude město doplácet jako spoluúčast na rekultivaci skládky pod Zebínem a přibližně jeden milion korun na demolici objektů kasáren. Několik milionů si vyžádá i rekonstrukce ulic Bolzanovy, Smetanovy, Křídlovy, Krátké a Máchovy.

Splátky úvěrů letos zatíží rozpočet více než 15 miliony korun. Další větší půjčky zatím město neplánuje. Schválen byl pouze krátkodobý úvěr pět milionů korun, který by pomohl k realizaci investic během dalších let, ze kterých se očekává rychlá návratnost. Zda jej město skutečně využije, bude záviset na hospodaření v průběhu roku.

Proti schválenému rozpočtu se postavili zastupitelé Miroslav Matějka a Jan Čeliš, kteří jej hodnotí jako projídací s malým důrazem na rozvoj města. "Rozpočet charakterizuje podfinancovanost příjmů a spotřebnost. Počítá s vyššími náklady na provoz a byrokracii úřadu a nemyslí na skutečné investice. Naopak z investic si úředníci staví honosné sídlo za 20,5 milionů," uvedli v prohlášení.

Za negativní vrchol považují neschválení čtyř milionů korun na projektovou dokumentaci pro přeměnu jezuitské koleje, čímž podle nich zastupitelé trestuhodně odmítli největší dotaci v dějinách města.

K lepším rozpočtům po řadu předchozích let Jičínu významně pomáhaly peníze, které město získalo z prodeje bytů nebo formou půjčky.

(zdroj: Jicinskozpravy.cz)