Jičínsko zprávy.cz: Jičín zakázal podomní a pouliční prodej
07.03.2013
Foto: www.facebook.com
Popisek: Jičín
Buďte obezřetní, varují policisté veřejnost před nekalými praktikami prodejců nejrůznějšího zboží a služeb, kteří obcházejí domácnosti a často nabízejí nevýhodné nebo sporné smlouvy, hlavně starším lidem. Přestože v Jičíně už několik let platí tržní řád, který zakazuje podomní prodej zboží a služeb i jejich nabízení formou pochůzkového prodeje, během loňska musela městská policie opět zasahovat v řadě těchto případů.
„Pokud mají lidé problém s tím, že je někdo obtěžuje a snaží se jim na ulici nebo doma u dveří vnutit nějakou službu nebo výrobek, mohou zavolat na naše telefonní číslo, hlídka přijede a okamžitě situaci vyřeší. Tržní řád totiž tento způsob nabízení služeb a prodeje zboží na pozemcích města jasně zakazuje. Za porušení tohoto nařízení můžeme na místě udělit blokovou pokutu tisíc korun, ve správním řízení pak hrozí několikanásobně vyšší sankce," říká velitel jičínských strážníků Karel Juryca.
Jeho zástupce Leoš Jón potvrzuje, že se často jedná o obchodníky, kteří se v poslední době snaží hlavně seniorům vnutit například smlouvy na údajně levnější odběr energie nebo na výhodnější volání u mobilních operátorů. Nebývá přitom výjimkou, že část zprostředkovatelů při této aktivitě využívá agresivních či klamavých obchodních praktik.
„Různé případy podomního prodeje registrujeme čas od času třeba v ulici U Trati a v dalších obytných lokalitách, zejména v prostoru panelových sídlišť, kde je velká koncentrace bytů. Některé obchodníky jsme při této činnosti přistihli už i opakovaně. Jednu takovou osobu jsme řešili dokonce čtyřikrát během roku, ačkoliv velmi dobře ví, že porušuje nařízení obce. Naposledy jsme řešili podobný případ těsně před vánočními svátky, kdy obchodník obcházel byty na sídlišti a nabízel lidem nože," dodává Jón. Podle něj jsou dalším nebezpečím pro zákazníky podvodníci, kteří nabízejí podřadné zboží minimální hodnoty za přemrštěné ceny a tím je okrádají.
Jak se v podobných případech mohou občané bránit, jim policisté a mluvčí městského úřadu Magdaléna Doležalová vysvětlovali v jičínské knihovně, kde radnice pořádala osvětovou besedu zaměřenou právě na tuto problematiku.
K omezení podomního a pouličního prodeje přistoupila v poslední době řada radnic v reakci na časté stížnosti tamních obyvatel, Jičín byl přitom podle zdejšího radního Ladislava Bryknera jedním z prvních měst v republice, která takové opatření v rámci tržního řádu přijala.
„Chtěli jsme eliminovat rostoucí počet případů, kdy občany doma nebo na ulici někdo obtěžuje s nabídkou služeb či zboží. Jsem přesvědčen, že to má svůj opodstatněný význam, protože po zavedení tohoto opatření se situace v Jičíně zlepšila. Městská policie má možnost okamžitě zakročit," míní Brykner.
Radnice pro prodejní aktivity na veřejných prostranstvích uděluje sice výjimky z tržního řádu, zpravidla ale povoluje spíše jen charitativní akce.
Mluvčí republikové policie v Jičíně Hana Klečalová během setkání s veřejností upozornila i na další nešvary, kterých přibývá. Jde o podvodníky, kteří se často vydávají za zaměstnance energetických společností nebo vodáren, aby se pod falešnou záminkou vrácení přeplatků za vodu, plyn či elektrickou energii dostali do bytů, kde se snaží v nestřeženém okamžiku okrást důvěřivé obyvatele o rodinné úspory.
„Evidujeme minimálně jeden případ do měsíce, kdy různí podvodníci využívají důvěřivosti lidí. Pod záminkou kontroly vodoměru nebo vrácení nějakého přeplatku se vnutí do bytu nebo domu, jehož majitel nám vzápětí zavolá, že byl okraden o své úspory. Těch případů rok od roku přibývá a finty zlodějů jsou čím dál rafinovanější. Nedávno byla třeba v Jičíně za těchto okolností okradena devadesátiletá důchodkyně, které dvojice podvodníků přišla vrátit údajný přeplatek za léky ve výši tří tisíc korun. Žena po jejich odchodu zjistila, že jí zmizela platební karta. Než ji stačila zablokovat, podvodníci vybrali z účtu majitelky třicet tisíc korun," líčí Klečalová.
Policisté i městští strážníci proto varují hlavně starší občany, aby do svých domovů nepouštěli cizí osoby. „Firmy dnes využívají bezhotovostní platební styk, takže obvyklá tvrzení o vrácení přeplatků v hotovosti jsou nesmyslná. Bohužel u podvodníků je tato finta velmi rozšířená a stále jim vychází," upozorňuje Klečalová.
(zdroj: Jicinskozpravy.cz, webové stránky)