Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jičínsko zprávy.cz: Hořice zvažují, že podpoří obnovu sloupu

06.03.2013
Jičínsko zprávy.cz: Hořice zvažují, že podpoří obnovu sloupu

Autor: www.facebook.com

Popisek: Masarykova věž samostatnosti - Hořice

Finanční hotovost nebo materiál na stavbu v minulosti strženého mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí věnují možná i Hořice. Zdejší radní zatím zvažují, jakou formou plánovanou obnovu této památky v centru hlavního města podpoří.

„S žádostí o finanční příspěvek se na nás obrátila Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Oslovili nejen nás, ale celkem čtyřiadvacet měst v celé republice, kde mariánský sloup už stojí," říká hořický místostarosta Aleš Svoboda.

 Mariánský sloup je prý už téměř hotov, pouze chybí dokončit základní podstavec. „Na podstavec chybí peníze, proto spolek oslovil města, která mají na svých náměstích mariánské sloupy. Požádali nás o dvacet osm tisíc korun na jeden pískovcový blok s tím, že jména dárcovských měst pak budou vytesána do dlažby po obvodu sloupu," upřesnil Svoboda.

 Rozhodnutí, jestli peníze do Prahy poputují, radní dočasně odložili. Chtějí totiž zvážit i jiné varianty, včetně materiální pomoci. „Na jednání rady jsme o žádosti hodně diskutovali, jestli požadavku spolku vyhovíme, ale ještě jsme nerozhodli. Chceme získat více informací, třeba bychom mohli prostřednictvím nějakého majitele okolních lomů věnovat místo peněz kámen," naznačil místostarosta. Současně připouští, že město by pak možná dar vyšel levněji.

 Do příští rady tak chtějí získat informaci, zda by právě taková podpora byla pro spolek přijatelná. „Chceme nejprve vědět, zda má smysl vůbec uvažovat o této pomoci, protože možná už mají vytipovaného konkrétního dodavatele. Záleží, jaký bude třeba požadavek na kvalitu nebo barevnost kamene. Podle toho se pak na příští schůzi rady k debatě vrátíme," míní místostarosta.

 Naposledy na přelomu roku schválili podporu například radní v Prostějově, kteří se budou finančně podílet na zajištění jednoho ze základních kamenů.

 K opětovnému vztyčení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí už loni vydal kladné stanovisko pražský magistrát, zatím však chybí některá úřední povolení. Kopii barokního sloupu, který v roce 1918 po pádu monarchie strhl společně s dalšími Pražany anarchista Franta Sauer, spisovatel a přítel Jaroslava Haška, vysekává z kamene sochař Petr Váňa ve spolupráci s Mariánskou kamenickou hutí.

(zdroj: Jicinskozpravy.cz, webové stránky)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace