Konečně účinný lék na rýmu? To by si přál každý! Studentka z Jičínska za to získala ocenění od nobelisty Lehna
22.06.2018
Foto: EMD consultants
Popisek: Držitelé Ceny Sanofi za farmacii s nobelistou Jean-Marie Lehnem
Nejúčinnější látky na světě proti Picornavirům - tedy rýmě, encefalitidě i hepatitidě A - vyvinula Ivana Mejdrová, talentovaná vědkyně z Bříšťan v Podkrkonoší, studující VŠCHT. Její vědecká práce nyní získala druhé místo v prestižní soutěži Cena Sanofi za farmacii. Ocenění mladé vědkyni osobně předal nositel Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn. Kromě finančního ocenění získala Mejdrová také měsíční stáž ve francouzské laboratoři dle svého výběru. Ocenění získal i olomoucký student Zdeněk Škrott, který zkoumá už šest let možnosti usnadnění léčby rakoviny.
Soutěž pro talentované studenty farmaceutických věd vyhlašuje Velvyslanectví Francie v Praze ve spolupráci se skupinou Sanofi. „Letos máme jubilejní desátý ročník této soutěže. A jsme velice rádi, že zájem mladých vědců o ni stále roste,“ popisuje Jana Konopíková, CSR manažerka společnosti Sanofi s tím, že skupina Sanofi investuje do vědy a výzkumu v České republice každý rok přibližně 700 milionů korun. „Nemalá část těchto výdajů směřuje právě do oblasti univerzitního výzkumu,“ dodává Konopíková.
Širokospektrá antivirotika
Ve vědeckém výzkumu, který se ve velmi silné celorepublikové konkurenci umístil na druhém místě, se Ivana Mejdrová zabývá vývojem nových léků. „Ve své práci jsem se zabývala přípravou potenciálních širokospektrých antivirotik, tedy látek, které by dokázaly působit proti celé řadě virů najednou, podobně jako je tomu u širokospektrých antibiotik. Zaměřila jsem se na skupinu Picornavirů, které mají na svědomí běžnou rýmu, nachlazení, ale i encefalitidu a myokarditidu. Do této skupiny paří i známý virus hepatitidy A, SARS a MERS,“ vysvětluje mladá vědkyně, které se podařilo připravit doposud nejúčinnější látky na světě proti Picornavirům, jež jsou v současné době testovány na myších.
Ocenění v soutěži si velice váží. Největší výzvou pro ni na celé soutěži bylo shrnout mnohaletý usilovný výzkum do 10 minut a odprezentovat komplikovanou problematiku i posluchačům, kteří se v této oblasti tolik nepohybují. „Neméně jednoduchá byla i diskuze, jelikož otázky byly převážně biochemického a farmakologického rázu, zatímco já jsem vystudovaný organický chemik,“ dodává Mejdrová.
Usnadnění léčby rakoviny
Ocenění získal i olomoucký student Zdeněk Škrott, který zkoumá už šest let možnosti usnadnění léčby rakoviny. Kromě finančního ocenění získal Škrott také měsíční stáž ve francouzské laboratoři dle svého výběru.
Ocenění v soutěži si i on velice váží. „Zejména vzhledem k velmi vysoké kvalitě práce ostatních kolegů je pro mě vítězství v Cenách Sanofi za farmacii opravdovou poctou,“ popisuje s tím, že největší výzvou pro něj na celé soutěži bylo shrnout 6 let usilovného výzkumu do 10 minut a odprezentovat komplikovanou problematiku i posluchačům, kteří se v této oblasti tolik nepohybují.
Slavnostní předávání cen proběhlo 20. června v Buquoyském paláci, sídle Francouzského velvyslanectví, za přítomnosti velvyslance Francie v České republice, Rolanda Galharaguea. Ocenění laureátům předal profesor Jean-Marie Lehn, vědec, který v roce 1987 společně se dvěma kolegy získal Nobelovu cenu za objev syntetických makrocyklických látek se selectivními vlastnostmi pro vazbu iontů a molekul.
Vítězové Cen Sanofi za farmacii 2018
Jméno
|
Působiště
|
Název odborné práce
|
Zdeněk Škrott |
Lékařská Fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci |
Role ubiquitin-proteazomového systému při vzniku a léčbě nádorových onemocnění
|
Ivana Mejdrová |
Fakulta potravinářské a biochemické technologie, Vysoká škole chemicko-technologické v Praze
|
Selektivní inhibitory fosfatidylinositol-4-kinas jako širokospektrá antivirotika |
Pavlina Janovská |
Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita v Brně |
Úloha migrace v patogenezi chronické lymfocytární leukémie
|
Zdroj: TK
Vložil: Markéta Vančová