Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Chrám filmu“ se vrátil do podoby z dob první republiky. Biograf Český ráj v Jičíně je zpět

18.06.2018
„Chrám filmu“ se vrátil do podoby z dob první republiky. Biograf Český ráj v Jičíně je zpět

Foto: Město Jičín

Popisek: Rekonstrukce budovy Biografu Český ráj stála necelých 40 milionů korun. Výsledek ale stojí za to!

Budova Biografu Český ráj má za sebou kompletní rekonstrukci za 39,72 milionu Kč. Po více než rok trvajících pracích, které zajišťovala firma Chládek a Tintěra Pardubice, se dveře otevřely pro veřejnost. A že je se na co dívat. „Chrám filmu“, jak budově provozovatelé z Kulturních zařízení města Jičína přezdívají, se vrátil do podoby z dob první republiky.

Přestavěno či vyměněno je prakticky všechno, od zevnějšku, přes rozvody až po vnitřní dispozici budovy, a také od sociálních zařízení až po promítací sál, jemuž vévodí nové promítací plátno, opona, sedačky a především nejmodernější zvuková technologie Dolby Atmos, kvůli které byly na strop instalovány speciální akustické podhledy.

Kino je nejhezčí budovou v Jičíně

Biograf má řadu „nej“. Před rekonstrukcí patřil k jednomu z nejnavštěvovanějších jednosálových kin v České republice a nelze předpokládat, že by se nyní měl trend otočit. Díky technologii Dolby Atmos a také díky již dříve pořízené technologii promítání, uzpůsobené například i na 3D HFR (high framerate rate), je také jedním z nejlépe vybavených kin. Samotná rekonstrukce je také nejnákladnější investicí do kulturního zařízení v Jičíně v nové době. S trochou troufalosti lze říct, že je nyní nejhezčí budovou v Jičíně a stal se novou vlajkovou lodí mezi zařízeními provozovanými městem.

Promítací sál, jemuž vévodí nové promítací plátno, opona a sedačky

Lístky si může filmový fanoušek zakoupit z pohodlí domova

Kino bylo ve čtvrtek 14. června slavnostně otevřeno za účasti zástupců stavební firmy Chládek a Tintěra Pardubice a Projektového ateliéru David, který měl na starost vlastní podobu objektu. První veřejné promítání se uskutečnilo v pátek 15. června. Na programu byl český film Hastrman. V sobotu 16. června proběhla první ostrá zkouška systému Dolby Atmos. Řádně jej prověřil komiksový drsňák a (anti)hrdina Deadpool, jenž se letos vrátil ve druhém díle. Od středy 13. června již funguje elektronický prodej vstupenek. Filmový fanoušek si tak lupeny může zakoupit z pohodlí domova, má-li při ruce platební kartu s povolenými transakcemi přes internet. Navštivte web www.kzmj.cz/biograf. Lístky jsou také k dispozici v Městském informačním centru. Provozovatelé kina celkově plánují navýšit počet projekcí oproti stavu před rekonstrukcí. Bude pochopitelně záležet na zájmu publika.

Úspěšné kino promítalo premiéry souběžně s Prahou

„Chtěl bych připomenout historii divadla, kdy za první republiky. Budova se otevřela pro veřejnost v roce 1923. Tehdy byla ještě divadlem. Od konce 30. let nesla název Mrňákovo divadlo, podle představitele divadelního spolku Josefa Mrňáka. Po válce se divadlo změnilo v kino, známé jako Kino Svět,“ uvedl starosta JUDr. Jan Malý. Název Biograf Český ráj se vrátil až v roce 1994. Kino v Jičíně vždy mělo velkou prestiž. Nezřídka bylo natolik úspěšné, že promítalo filmy souběžně s premiérami v pražských kinech.

Před rokem 1989 však dům prodělal několik zákroků, které nebyly zrovna šetrné. Jednak budově vzaly původní vzezření a sebraly charisma, jednak, což bylo horší, zadělaly na problém se statikou. Vybudované přístavky byly nešetrně napojeny na hlavní budovu a staly se hlavním důvodem, proč se město v nedávné historii odhodlalo ke komplexní rekonstrukci.

Za rekonstrukci dlouhodobě bojovali provozovatelé kina v čele s Bc. Pavlem Nožičkou, ředitelem Kulturních zařízení města Jičína. Vedení města, vzešlé z voleb v roce 2014, s myšlenkou souhlasilo a učinilo z ní jednu ze svých priorit. Záměr byl také postupně rozšiřován. Přibyla k němu například sociální zařízení. Navíc jsou také sedačky, které byly pořízeny díky dotaci ze Státního fondu kinematografie ve výši 350 tisíc Kč. Po dobu rekonstrukce biograf promítal v náhradních prostorách – v kulturním domě ve Valdicích. Provozovatelé i celý Jičín tímto velmi děkují těm, kteří toto prozatímní působiště umožnili.

Zdroj: TK

Vložil: Markéta Vančová