Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jičín frčí na poezii. Studenti se rozhodli změřit síly s mistry republiky ve Slam Poetry, Anatolem Svahilcem a Caledonem

09.05.2018
Jičín frčí na poezii. Studenti se rozhodli změřit síly s mistry republiky ve Slam Poetry, Anatolem Svahilcem a Caledonem

Foto: Zdeněk Fiala / SlamPoetryCZ

Popisek: Finále mistrovství ČR ve Slam Poetry minulého roku

VIDEO Slam Poetry je druh stand-up komedie, kdy rétor musí čistě za pomoci mikrofonu, mimiky a pohotovosti zaujmout i bavit publikum svým ostrovtipem. Zároveň musí veršovat. Jeho řeč musí být rytmická, pohotová a vtipná. Nejčastěji na sebe účinkující reagují, často se jedná o připravené přednesy, ne tak často na věc jdou performeři s čistou improvizací. A svým způsobem je to jistý druh slovního mistrovství, kdy slamer dokáže spatra sypat do obecenstva vtipné špílce, které jsou v rytmu a zrýmované.

Slam poetry nelze zaměňovat s autorským čtením či recitační soutěží. Autoři-performeři se zaměřují na to, CO sdělují a JAK to sdělují. Ideálním případem je výraz, který stojí na pomezí poezie a divadla. Důležitá je přitom hlavně komunikace s diváky. Do hry přichází i mimika, výraz, pohyb, rytmus i sdělení textu,“ píše se v pravidlech české komunity Slam Poetry. A právě ze Slam Poetry vznikl nyní tak populární hip-hop, kdy s ním přišel newyorkský zedník Marc Smith v 80. letech. Performace se natolik uchytila, že z ní vznikla samostatná subkultura, ze které pak vystrčil své růžky hip-hop a rap. Nemáte-li tedy rádi MC Hammera a jeho devadesátkový hit U Can't Touch This, pěstí můžete hrozit právě směrem k Marcovi Smithovi.


Ano, zlo se zase probudilo

Jičín frčí na poezii

Dne 25. května od 19 hodin se v divadelním sále K-Klubu v Jičíně uskuteční exhibiční turnaj ve Slam Poetry. Do Jičína zamíří Anatol Svahilec, mistr ČR 2014, a Caledon, finalista MČR 2017. Exhibici pořádají studenti Lepařova gymnázia, kteří se chystají s mistry změřit síly.


Tři základní pravidla

Slam, jak se nazývá vystoupení, se řídí třemi základními pravidly. Zaprvé, text musí být autorský, tedy přímo vytvořený slamerem. Zadruhé, není dovoleno užívat jakékoliv rekvizity a kostýmy. Zatřetí, každý účinkující má pevně stanovený časový limit. Jičínská exhibice bude hodnocená. Diváci obdrží hlasovací kartičky, kterými ohodnotí každé vystoupení na stupnici 1 až 10. Proběhne dvoukolovou formu, kdy si sedmero slamerů vylosuje pořadí, v němž vystoupí, a následně v druhém kole předstoupí ještě jednou, avšak v obráceném gardu. Vzhledem k tomu, že do Jičína přicestují profesionální veršotepci, má akce stanovené vstupné, a sice 70 Kč pro studenty a 100 Kč pro dospělé.


Náhoda tomu chtěla 

Studenti Lepařova gymnázia se k Slam Poetry dostali vlastně náhodou, stand-up disciplína si však u nich získala oblibu. „Rozhodli jsme se uspořádat soutěž, kde jsme poměřovali síly pouze mezi studenty gymnázia. Byla to podle mě úspěšná akce, dorazilo tam zhruba 100 diváků. Následně jsme si řekli, že bychom Slam Poetry chtěli dostat do širšího povědomí Jičína,“ rozvádí za pořadatele Vilém Doskočil. „Uvidíme, jaký bude zájem. Jelikož o tom veřejnost nejspíš moc neví, chceme o exhibiční soutěži co nejvíce mluvit, aby lidé přišli. Chceme ji představit v tisku a do kaváren nosíme plakáty,“ dodává.

Vložil: Štěpán Cháb