Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jičín opět útočí na celostátní titul Historické město, již podeváté vyhrál krajské kolo

20.01.2017
Jičín opět útočí na celostátní titul Historické město, již podeváté vyhrál krajské kolo

Autor: jicin.tpc.cz

Popisek: Náměstí v Jičíně

Ministerstvo kultury vyhlašuje každoročně soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Tohoto programu se Jičín pravidelně účastní a získává tak finance na opravy historických objektů. V krajském kole soutěže letos soupeřil s Hradcem Králové a odborná komise jej již podeváté vyhodnotila jako nejlepší město kraje.

Za opravy památek dostane jako odměnu 100 000 korun a postupuje do kola celostátního, kde bude již potřetí usilovat o titul Historické město. Loni i předloni zůstal na společném druhém až třetím místě. V krajském kole soutěže soupeřil Jičín již poněkolikáté s Hradcem Králové, který do boje přihlašuje jak městskou památkovou rezervaci, tak i městskou památkovou zónu. Odborná komise, složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, začátkem ledna 2017 místa objela, přihlášky bodově ohodnotila a jako vítěze za Královéhradecký kraj vybrala právě jičínskou městkou památkovou rezervaci.

Fasády domů na náměstí

Fasády domů na náměstí

„Věřím, že Jičín naváže na loňský a předloňský úspěch v celostátním kole, kdy opakovaně a zaslouženě obsadil krásné 2. až 3. místo. Jakkoliv má město ještě řadu úkolů před sebou, jsou výsledky jeho systematické práce na zkvalitňování prostředí historického jádra dlouhodobě na takové úrovni, že může právem pomýšlet na titul Historické město. Zaslouží si ho i za bohatou spolkovou činnost, kterou rovněž cílevědomě podporuje. A nadále platí naše přání, aby titul získalo konečně i město z Královéhradeckého kraje,“ uvedl Jiří Balský, ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Josefově.

Jičín se v soutěži pochlubil rekonstrukcemi památek za 12,1 milionu korun, což činí 12,1 procenta výdajů na investice. V roce 2016 pokračovaly práce ve Valdštejnské lodžii, a to opravou čestného dvora, kde mají za 3,1 milionu korun vzniknout nová sociální zařízení. Zatím bylo proinvestováno 1,26 milionu. Několik měsíců předtím byla vybudována pro Lodžii dosud chybějící kanalizační přípojka za 2,71 milionu. Lektorská místnost získala za 250 000 korun dřevěné patro. Pokračovala také rekonstrukce další části terasních zdí v Libosadu za celkem 8,32 milionu korun. Na tuto akci město čerpalo dotaci právě z Programu regenerace ve výši 3,12 milionu. Pokračovalo se také s rekonstrukcí věže kostela sv. Ignáce z Loyoly, kam putovalo více než 1,1 milionu, a za 200 000 korun byly na věži osazeny tři ciferníky. Natřena byla také střecha Valdické brány za 300 000 korun a budova I. ZŠ v ulici 17. listopadu získala nově zrekonstruovaná sociální zařízení za 1,2 milionu. Podpořeny byly při renovaci tři historické domy soukromých vlastníků na Valdštejnově náměstí.

Terasní zdi Lodžie

Terasní zdi Lodžie

„Program regenerace Městské památkové rezervace je opravdu určen i soukromníkům a město Jičín každým rokem tuto podporu také poskytuje. Ani loni tomu nebylo jinak. Výsledky této finanční spolupráce jsou dnes v památkové rezervaci zřetelně viditelné,“ přibližuje Marie Faruzelová z odboru kultury a cestovního ruchu, který má Program regenerace na starost. „Na opravy historických objektů se nám podařilo loni získat výraznou dotační podporu ve výši téměř 3,5 milionu korun z Ministerstva kultury. Z Ministerstva pro místní rozvoj jsme pro památky získali dalších 1,26 milionu a z Krajského úřadu 200 000 korun. Z programu regenerace bychom rádi letos pokračovali v opravě schodů v letohrádku Lodžie, zahájili opravu oken na zámku a samozřejmě podpoříme v případě zájmu i opravy soukromých domů v centru města. Mimoto však zahájíme rekonstrukci zámku v prostoru MIC, svatebního salonu a prvního patra. Předpoklad letošní výše investice je deset milionů,“ dodává místostarosta Petr Hamáček.

Jičín se do Programu regenerace zapojil již v roce 1995 a od té doby pravidelně soutěží o titul Historické město. V krajském kole již zvítězil v letech 2003, 2004, 2006, 2008, 2009, 2010, 2014 a 2015. V posledních dvou letech dokonce skončil v celostátní soutěži na druhém až třetím místě, a pokaždé tak získal další finanční podporu – 100 000 korun. Slavnostní vyhlášení se letos uskuteční tak jako vždy v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Oprava Lektorské místnosti Lodžie

Oprava Lektorské místnosti Lodžie

Letos tomu je právě 50 let, kdy byla v Jičíně vyhlášena Městská památková rezervace. Rozlohou má zhruba 12 hektarů a najdete v ní 74 nemovitých kulturních památek. V celkovém havarijním stavu se nenachází žádná kulturní památka a žádná není uvedena v seznamu Nejohroženějších nemovitých památek vedeném NPÚ. Jedinou dosud nevyužívanou památkou ve vlastnictví města je Jezuitská kolej. Ale i té již svítá naděje na uvedení do částečného provozu – o prostory v přízemí projevil zájem spolek Balbineum, který by zde chtěl nabízet pro veřejnost vzdělávací a kulturně-společenské akce. „Máme zatím zpracovaný stavebně-historický a restaurátorský průzkum koleje, nyní se provedlo její skutečné zaměření a projektují se úpravy přízemí. Cílem je postupně uvést tyto prostory do původního stavu, zmizet by tedy měly veškeré příčky a vestavby, provedené za působení sovětské armády. Doufáme, že se městu takto podaří objekt pomalu uvést v život a zároveň dojde k záchraně této památky,“ vysvětluje Martin Mezera, vedoucí Oddělení památkové péče Městského úřadu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace