Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jičín opět útočí na celostátní titul Historické město, již podeváté vyhrál krajské kolo

20.01.2017
Jičín opět útočí na celostátní titul Historické město, již podeváté vyhrál krajské kolo

Foto: jicin.tpc.cz

Popisek: Náměstí v Jičíně

Ministerstvo kultury vyhlašuje každoročně soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Tohoto programu se Jičín pravidelně účastní a získává tak finance na opravy historických objektů. V krajském kole soutěže letos soupeřil s Hradcem Králové a odborná komise jej již podeváté vyhodnotila jako nejlepší město kraje.

Za opravy památek dostane jako odměnu 100 000 korun a postupuje do kola celostátního, kde bude již potřetí usilovat o titul Historické město. Loni i předloni zůstal na společném druhém až třetím místě. V krajském kole soutěže soupeřil Jičín již poněkolikáté s Hradcem Králové, který do boje přihlašuje jak městskou památkovou rezervaci, tak i městskou památkovou zónu. Odborná komise, složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, začátkem ledna 2017 místa objela, přihlášky bodově ohodnotila a jako vítěze za Královéhradecký kraj vybrala právě jičínskou městkou památkovou rezervaci.

Fasády domů na náměstí

Fasády domů na náměstí

„Věřím, že Jičín naváže na loňský a předloňský úspěch v celostátním kole, kdy opakovaně a zaslouženě obsadil krásné 2. až 3. místo. Jakkoliv má město ještě řadu úkolů před sebou, jsou výsledky jeho systematické práce na zkvalitňování prostředí historického jádra dlouhodobě na takové úrovni, že může právem pomýšlet na titul Historické město. Zaslouží si ho i za bohatou spolkovou činnost, kterou rovněž cílevědomě podporuje. A nadále platí naše přání, aby titul získalo konečně i město z Královéhradeckého kraje,“ uvedl Jiří Balský, ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Josefově.

Jičín se v soutěži pochlubil rekonstrukcemi památek za 12,1 milionu korun, což činí 12,1 procenta výdajů na investice. V roce 2016 pokračovaly práce ve Valdštejnské lodžii, a to opravou čestného dvora, kde mají za 3,1 milionu korun vzniknout nová sociální zařízení. Zatím bylo proinvestováno 1,26 milionu. Několik měsíců předtím byla vybudována pro Lodžii dosud chybějící kanalizační přípojka za 2,71 milionu. Lektorská místnost získala za 250 000 korun dřevěné patro. Pokračovala také rekonstrukce další části terasních zdí v Libosadu za celkem 8,32 milionu korun. Na tuto akci město čerpalo dotaci právě z Programu regenerace ve výši 3,12 milionu. Pokračovalo se také s rekonstrukcí věže kostela sv. Ignáce z Loyoly, kam putovalo více než 1,1 milionu, a za 200 000 korun byly na věži osazeny tři ciferníky. Natřena byla také střecha Valdické brány za 300 000 korun a budova I. ZŠ v ulici 17. listopadu získala nově zrekonstruovaná sociální zařízení za 1,2 milionu. Podpořeny byly při renovaci tři historické domy soukromých vlastníků na Valdštejnově náměstí.

Terasní zdi Lodžie

Terasní zdi Lodžie

„Program regenerace Městské památkové rezervace je opravdu určen i soukromníkům a město Jičín každým rokem tuto podporu také poskytuje. Ani loni tomu nebylo jinak. Výsledky této finanční spolupráce jsou dnes v památkové rezervaci zřetelně viditelné,“ přibližuje Marie Faruzelová z odboru kultury a cestovního ruchu, který má Program regenerace na starost. „Na opravy historických objektů se nám podařilo loni získat výraznou dotační podporu ve výši téměř 3,5 milionu korun z Ministerstva kultury. Z Ministerstva pro místní rozvoj jsme pro památky získali dalších 1,26 milionu a z Krajského úřadu 200 000 korun. Z programu regenerace bychom rádi letos pokračovali v opravě schodů v letohrádku Lodžie, zahájili opravu oken na zámku a samozřejmě podpoříme v případě zájmu i opravy soukromých domů v centru města. Mimoto však zahájíme rekonstrukci zámku v prostoru MIC, svatebního salonu a prvního patra. Předpoklad letošní výše investice je deset milionů,“ dodává místostarosta Petr Hamáček.

Jičín se do Programu regenerace zapojil již v roce 1995 a od té doby pravidelně soutěží o titul Historické město. V krajském kole již zvítězil v letech 2003, 2004, 2006, 2008, 2009, 2010, 2014 a 2015. V posledních dvou letech dokonce skončil v celostátní soutěži na druhém až třetím místě, a pokaždé tak získal další finanční podporu – 100 000 korun. Slavnostní vyhlášení se letos uskuteční tak jako vždy v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Oprava Lektorské místnosti Lodžie

Oprava Lektorské místnosti Lodžie

Letos tomu je právě 50 let, kdy byla v Jičíně vyhlášena Městská památková rezervace. Rozlohou má zhruba 12 hektarů a najdete v ní 74 nemovitých kulturních památek. V celkovém havarijním stavu se nenachází žádná kulturní památka a žádná není uvedena v seznamu Nejohroženějších nemovitých památek vedeném NPÚ. Jedinou dosud nevyužívanou památkou ve vlastnictví města je Jezuitská kolej. Ale i té již svítá naděje na uvedení do částečného provozu – o prostory v přízemí projevil zájem spolek Balbineum, který by zde chtěl nabízet pro veřejnost vzdělávací a kulturně-společenské akce. „Máme zatím zpracovaný stavebně-historický a restaurátorský průzkum koleje, nyní se provedlo její skutečné zaměření a projektují se úpravy přízemí. Cílem je postupně uvést tyto prostory do původního stavu, zmizet by tedy měly veškeré příčky a vestavby, provedené za působení sovětské armády. Doufáme, že se městu takto podaří objekt pomalu uvést v život a zároveň dojde k záchraně této památky,“ vysvětluje Martin Mezera, vedoucí Oddělení památkové péče Městského úřadu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL