Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Stará Paka hlásí dobrou zprávu: Domeček plný koleček nabízí vozíčkářům bezbariérové komunitní bydlení. Do měsíce se nastěhují další obyvatelé

11.11.2016
Stará Paka hlásí dobrou zprávu: Domeček plný koleček nabízí vozíčkářům bezbariérové komunitní bydlení. Do měsíce se nastěhují další obyvatelé

Autor: SPB

Popisek: Objekt bývalé tiskárny ve Staré Pace, v němž se postupně rodí nové centrum pro zdravotně postižené

Domeček plný koleček, komplexní sociální služba pro lidi se zdravotním postižením ve Staré Pace, buduje nové zázemí, které těžce postiženým vozíčkářům vrací naději plnohodnotného a samostatného života. Komunitního bydlení, k jehož bezbariérovosti přispěla veřejnost prostřednictvím charitativní akce Nadace ČEZ Pomáhej pohybem, ještě letos přijme tři nové obyvatele. Další zájemci budou přijati v příštím roce.

Nezisková organizace Sportem proti bariérám už deset let pomáhá osobám se zdravotním postižením. Provozuje chráněné dílny, poskytuje 24hodinovou osobní asistenci a pořádá pestrou řádku sportovních a volnočasových aktivit. V poslední době se nabízené služby snaží doplnit také o bezbariérové bydlení, které klientům i přes jejich handicap umožní nezávislý a aktivní život. V květnu roku 2013 proto zakoupila objekt ve Staré Pace, v němž začala budovat zázemí pro komplexní sociální službu spojenou s poskytováním chráněného bydlení.

„Naším cílem není poskytovat pouze možnost bydlení přizpůsobeného lidem na vozíčku, ale celková změna života našich klientů, jejich samostatnost a spokojenost, pracovní uplatnění i pestré trávení volného času. Smyslem Domečku plného koleček je fungování komunity, která společně bydlí a pracuje v chráněných dílnách, navzájem si pomáhá, a umožňuje tak svoji nezávislou existenci jako celek bez nutnosti nějaké významné další podpory zvenčí, nebo alespoň její minimalizaci,“uvedl vedoucí projektu Domeček plný koleček Ladislav Kratina.

Domeček plný koleček

Do prvního z nových bytů v objektu bývalé tiskárny ve Staré Pace, který byl dokončen na sklonku loňského roku, se v průběhu toho letošního postupně nastěhovali čtyři lidé – dva dospělí vozíčkáři a maminka s lehčím fyzickým postižením s dcerkou Ivetkou. Díky Domečku plnému koleček se jejich životy začaly ubírat úplně jiným směrem. Fungují jako čtyřčlenná komunita, která v objektu našla nejen bydlení a práci, ale i pestrou a smysluplnou náplň volného času, vzájemnou pomoc, přátelství a podporu.

Druhý chráněný byt bude dokončen ještě letos a spolek Sportem proti bariérám do něj právě vybírá tři nové nájemníky, kteří dotvoří komunitu v objektu. Součástí bydlení je i samostatná společenská místnost s vlastním sociálním zařízením, která provizorně slouží například jako denní stacionář, terapeutická dílna, sportovní klubovna nebo ubytovací prostor pro návštěvníky. V těsné blízkosti objektu bývalé tiskárny vzniká od letošního června ještě druhé komunitní bydlení v rodinném domě. Tam bude bydlet dalších šest lidí se zdravotním postižením, kterým bude poskytována stejná podpora i práce v chráněných dílnách spolku.

Domeček plný koleček

Finančně náročné budování Domečků plných koleček podporují jak dobrovolníci z okolí svými vlastními silami, tak menší i větší dárci z řad veřejnosti a firem. Například společná pomoc sportovců a Nadace ČEZ z loňského festivalu Jičín, město pohádky, na který dorazilo speciální charitativní kolo v rámci akce Pomáhej pohybem, podpořila nákup závěsného transportního systému do prvního z komunitních bytů ve Staré Pace.

„Minulý rok nám aktivní návštěvníci pohádkového festivalu v Jičíně pomohli svým pohybem vysportovat necelých 51 000 korun, které přispěly na nákup stropního zvedacího a transportního zařízení, sloužícího k přesunům vozíčkářů po bytě bez větší námahy a často i nutnosti asistence druhé osoby. Nesmírně nás proto potěšila návštěva Domečku, při které jsme s ročním odstupem mohli na vlastní oči spatřit význam této pomoci, a hlavně spokojenost všech obyvatel, kterým chráněné bydlení ve Staré Pace převrátilo život naruby tím nejlepším možným způsobem,“řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace