Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stará Paka hlásí dobrou zprávu: Domeček plný koleček nabízí vozíčkářům bezbariérové komunitní bydlení. Do měsíce se nastěhují další obyvatelé

11.11.2016
Stará Paka hlásí dobrou zprávu: Domeček plný koleček nabízí vozíčkářům bezbariérové komunitní bydlení. Do měsíce se nastěhují další obyvatelé

Foto: SPB

Popisek: Objekt bývalé tiskárny ve Staré Pace, v němž se postupně rodí nové centrum pro zdravotně postižené

Domeček plný koleček, komplexní sociální služba pro lidi se zdravotním postižením ve Staré Pace, buduje nové zázemí, které těžce postiženým vozíčkářům vrací naději plnohodnotného a samostatného života. Komunitního bydlení, k jehož bezbariérovosti přispěla veřejnost prostřednictvím charitativní akce Nadace ČEZ Pomáhej pohybem, ještě letos přijme tři nové obyvatele. Další zájemci budou přijati v příštím roce.

Nezisková organizace Sportem proti bariérám už deset let pomáhá osobám se zdravotním postižením. Provozuje chráněné dílny, poskytuje 24hodinovou osobní asistenci a pořádá pestrou řádku sportovních a volnočasových aktivit. V poslední době se nabízené služby snaží doplnit také o bezbariérové bydlení, které klientům i přes jejich handicap umožní nezávislý a aktivní život. V květnu roku 2013 proto zakoupila objekt ve Staré Pace, v němž začala budovat zázemí pro komplexní sociální službu spojenou s poskytováním chráněného bydlení.

„Naším cílem není poskytovat pouze možnost bydlení přizpůsobeného lidem na vozíčku, ale celková změna života našich klientů, jejich samostatnost a spokojenost, pracovní uplatnění i pestré trávení volného času. Smyslem Domečku plného koleček je fungování komunity, která společně bydlí a pracuje v chráněných dílnách, navzájem si pomáhá, a umožňuje tak svoji nezávislou existenci jako celek bez nutnosti nějaké významné další podpory zvenčí, nebo alespoň její minimalizaci,“uvedl vedoucí projektu Domeček plný koleček Ladislav Kratina.

Domeček plný koleček

Do prvního z nových bytů v objektu bývalé tiskárny ve Staré Pace, který byl dokončen na sklonku loňského roku, se v průběhu toho letošního postupně nastěhovali čtyři lidé – dva dospělí vozíčkáři a maminka s lehčím fyzickým postižením s dcerkou Ivetkou. Díky Domečku plnému koleček se jejich životy začaly ubírat úplně jiným směrem. Fungují jako čtyřčlenná komunita, která v objektu našla nejen bydlení a práci, ale i pestrou a smysluplnou náplň volného času, vzájemnou pomoc, přátelství a podporu.

Druhý chráněný byt bude dokončen ještě letos a spolek Sportem proti bariérám do něj právě vybírá tři nové nájemníky, kteří dotvoří komunitu v objektu. Součástí bydlení je i samostatná společenská místnost s vlastním sociálním zařízením, která provizorně slouží například jako denní stacionář, terapeutická dílna, sportovní klubovna nebo ubytovací prostor pro návštěvníky. V těsné blízkosti objektu bývalé tiskárny vzniká od letošního června ještě druhé komunitní bydlení v rodinném domě. Tam bude bydlet dalších šest lidí se zdravotním postižením, kterým bude poskytována stejná podpora i práce v chráněných dílnách spolku.

Domeček plný koleček

Finančně náročné budování Domečků plných koleček podporují jak dobrovolníci z okolí svými vlastními silami, tak menší i větší dárci z řad veřejnosti a firem. Například společná pomoc sportovců a Nadace ČEZ z loňského festivalu Jičín, město pohádky, na který dorazilo speciální charitativní kolo v rámci akce Pomáhej pohybem, podpořila nákup závěsného transportního systému do prvního z komunitních bytů ve Staré Pace.

„Minulý rok nám aktivní návštěvníci pohádkového festivalu v Jičíně pomohli svým pohybem vysportovat necelých 51 000 korun, které přispěly na nákup stropního zvedacího a transportního zařízení, sloužícího k přesunům vozíčkářů po bytě bez větší námahy a často i nutnosti asistence druhé osoby. Nesmírně nás proto potěšila návštěva Domečku, při které jsme s ročním odstupem mohli na vlastní oči spatřit význam této pomoci, a hlavně spokojenost všech obyvatel, kterým chráněné bydlení ve Staré Pace převrátilo život naruby tím nejlepším možným způsobem,“řekla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL