Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cyklostezka Letná-Popovice je téměř dokončena, zbývá poslední úsek. Propojením jednotlivých cyklostezek, vedoucích centrem Jičína, se zvyšuje bezpečnost cyklistů i chodců

07.10.2016
Cyklostezka Letná-Popovice je téměř dokončena, zbývá poslední úsek. Propojením jednotlivých cyklostezek, vedoucích centrem Jičína, se zvyšuje bezpečnost cyklistů i chodců

Foto: mujicin.cz

Popisek: Součástí cyklostezky je i zbrusu nový most pro chodce a cyklisty

V říjnu byla v Jičíně dokončena stavba dalšího úseku cyklostezky, vedoucí z Letné až do Popovic. Přes léto byl s pomocí dotace vybudován další úsek mezi ulicí Ruská a garážemi u firmy PFT. Kromě samotné cyklostezky zde byl položen také zcela nový most přes řeku Cidlinu. K dokončení trasy zbývá poslední úsek na Nábřeží Kpt. Jaroše, na kterém se již pracuje.

Společnost M-SILNICE, a. s., vybudovala nový úsek cyklostezky, dlouhé 117,5 metru, během léta. Nejprve byl srovnán terén a zpevněno podloží poblíž břehu řeky Cidliny. V září byl osazen zbrusu nový ocelový most o délce patnácti a šíři tří metrů, který pomůže nejen cyklistům, ale také chodcům zkrátit si cestu od Letné na Nové Město. Koncem září pak již byly položeny finální povrchy a značení. „Celá zakázka stála 1 579 823 korun bez DPH a na stavbu jsme získali dotaci ve výši 1,26 milionu korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury ČR. Podmínkou získání dotace bylo mj. vyřešení místa pro přecházení na frekventované ulici Ruská. To vzniklo zatím provizorně a je řešeno v rámci projektové dokumentace celkové rekonstrukce ulice Ruská-Poděbradova,“ vysvětluje projektový manažer Ladislav Brykner.

Na veškeré výdaje, spojené s přípravou této části cyklostezky, jako výkup pozemků či projekt, město získalo ještě podporu od Královéhradeckého kraje ve výši 281 454 koruny, což činilo 50 procent nákladů. „Samotné vybudování tohoto úseku bylo vzhledem ke stavbě mostu relativně nákladné, nicméně její potřebnost dokládá množství lidí, kteří ji začali využívat ještě před zprovozněním. Velkým přínosem je též zbudování místa pro přecházení přes ulici Ruská, které výrazně zpomalilo auta, jedoucí v hlavním směru, a zkrátilo délku samotného přechodu,“ říká k otevření nového úseku starosta Jan Malý. Úsek byl firmou slavnostně předán městu ve čtvrtek 6. října 2016.

cyklostezka Jičín

O propojení nového úseku přes frekventovanou ulici Ruská na poslední úsek na Nábřeží Kpt. Jaroše se vedlo několik diskusí. Město původně uvažovalo o možnosti využít podjezdu pod stávajícím mostem přes Cidlinu, kudy by mohla cyklostezka vést. V roce 2015 tedy zadalo vypracování studie proveditelnosti. Toto na první pohled elegantní řešení však majetkově narazilo u státního podniku Povodí Labe, neboť ten podle současného zákona nemůže prodat ani poskytnout práva k využití pozemku u významného vodního toku. Město tedy od tohoto záměru upustilo a povede cyklostezku přes ulici Ruská, a to v rámci její celkové rekonstrukce, kterou připravuje Královéhradecký kraj.

Postupným propojením jednotlivých cyklostezek, vedoucích centrem města, se zvyšuje bezpečnost cyklistů i chodců. „Postupujeme podle dlouhodobé koncepce cyklodopravy ve městě a okolí, která byla schválena v roce 2011 mj. regulačním plánem historického jádra města Jičína a vychází z Dopravního generelu města Jičína, zpracovaného v roce 2002. V roce 2006 byl z průjezdu města vybudován úsek mezi ulicí Kollárova a garážemi za PFT s dotací od Královéhradeckého kraje. V roce 2008 úsek od Kauflandu do Popovic s dotací ze SFDI. V roce 2013 přibyl úsek mezi Kauflandem a ulicí Nábřeží Kpt. Jaroše včetně bezpečného přechodu v ulici Pod Koželuhy. Na ten jsme získali taktéž dotaci ze SFDI ve výši 1 276 000 korun z celkových 3 445 000 korun. V rámci rekonstrukce ulice Máchova vznikl cyklopruh a v roce 2014 bezpečný přechod přes ulici Na Tobolce. V témže roce začala příprava úseku od PFT po ulici Ruská,“ vysvětluje stavbu cyklostezek, protínajících Jičín, místostarosta Hamáček. Cyklostezka Letná-Popovice je také součástí dálkové nadregionální cyklotrasy č. 14, která prochází Jičínem. Město podporuje její projektovou přípravu, a to v úseku Tuř-Jinolice.

cyklostezka Jičín

Parkování z ulice Nábř. Kpt. Jaroše do vnitrobloku

V současné době probíhá příprava posledního, necelých 120 metrů dlouhého úseku mezi ulicemi Ruská a Butovská. Pro tuto část je však třeba vymístit parkování z ulice Nábřeží Kpt. Jaroše, kde parkují tamní obyvatelé. „Řešení bylo nalezeno již před rokem 2010 a potvrzuje ho i regulační plán města. Podle něj má být vybudováno parkoviště ve vnitrobloku za domy čp. 50-52 v téže ulici. Koncem loňského roku se obrátili na město investoři bytového domu v ulici Ruská s nabídkou, že vybudují na své náklady prodloužení stávající komunikace za domy čp. 50-52, aby na svém pozemku mohli vybudovat parkovací stání. Město Jičín však rozhodlo, že nechá zpracovat projektovou dokumentaci na celý vnitroblok v souladu s regulačním plánem, čímž vyřeší dvě věci najednou – zpřístupní stavební parcelu pro bytový dům a zároveň si zlevní výstavbu vnitrobloku,“ doplňuje k poslednímu úseku místostarosta Petr Hamáček. V tuto chvíli jsou již všechny související stavby projektově v přípravě – jak vnitroblok, tak rekonstrukce ulice Nábř. Kpt. Jaroše i s cyklostezkou. Pokud vše půjde podle plánu, mohl by poslední úsek cyklostezky vyrůst do dvou let.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL