Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z bývalé budovy VZP v Jičíně má vzniknout nový dům sociálních služeb. Zastupitelé dali projektu zelenou

27.09.2016
Z bývalé budovy VZP v Jičíně má vzniknout nový dům sociálních služeb. Zastupitelé dali projektu zelenou

Foto: mujicin.cz

Popisek: Bývalá budova VZP v Jičíně

Město Jičín už má jasno ve využití administrativní budovy na autobusovém nádraží, v níž dříve sídlila VZP. Po rekonstrukci z ní má vzniknout dům, ve kterém budou soustředěny sociální služby. Tento záměr podpořili zastupitelé města na svém posledním jednání a souhlasí s ním i Královéhradecký kraj. Než se sem ale budou moci služby nastěhovat, bude muset být budova zrekonstruována, což bude stát podle odhadu zhruba 24 milionů. Město proto počítá s využitím dotačních prostředků jak na zateplení, tak i na vnitřní úpravy.

Osud administrativní budovy na autobusovém nádraží v Jičíně byl již několikrát v zastupitelstvu projednáván. Budova ve vlastnictví města je pronajímána pro kanceláře a ordinace lékařů, je ale ve špatném stavebně-technickém stavu a nutně potřebuje rekonstrukci. „Ve hře byly dvě varianty – buď město budovu prodá, nebo si ji na pronájem dál ponechá s tím, že je nutné do ní investovat nemalé finanční prostředky. Nebylo ovšem jasné, jaké by bylo její funkční využití. Nyní je jasno – zastupitelé podpořili předložený návrh na vznik veřejné budovy pro sociální a poradenské služby. Umístěny by zde měly být instituce, jako Pedagogicko-psychologická poradna, Speciální pedagogické centrum, Péče o duševní zdraví, TyfloCentrum Hradec Králové, Občanské poradenské středisko a Oblastní charita Jičín. Sjednocení těchto služeb do jedné budovy bude výrazným zvýšením komfortu pro občany, kteří je využívají. Většina zmíněných organizací navíc sídlí v objektech, pronajímaných městem, a mnohdy se potýkají s nevhodnými prostory,“ uvádí místostarosta města Petr Hamáček.

Například Pedagogicko-psychologická poradna, jejímž zřizovatelem je Královéhradecký kraj, nyní sídlí v soukromých prostorách, které jsou nevyhovující především z kapacitních důvodů a chybějícího bezbariérového přístupu. „Naše poradna má své služby v nejbližších letech ještě rozšiřovat o další pracovníky v souvislosti s reformou školství. Proto jsme nabídku města uvítali a využili bychom minimálně celé podlaží. V případě vzniku Speciálního pedagogického centra i další polovinu podlaží. Našemu zřizovateli se nápad líbil a Rada Královehradeckého kraje jej podpořila,” říká zastupitelka a pracovnice poradny Mgr. Ivana Krabcová. Město tak získá stabilního partnera pro pronájem těchto nebytových prostor.

Domov pro seniory dlouhodobě eviduje okolo 80 žádostí o přijetí

V souladu se schváleným Plánem rozvoje sociálních služeb města Jičína jsou v Jičíně provozovány i další sociální služby, a to Sociální rehabilitace pro mentálně postižené a duševně nemocné osoby, jejímž poskytovatelem je Péče o duševní zdraví, dále odborné sociální poradenství pro zrakově postižené osoby a osoby, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci, poskytované TyfloCentrem Hradec Králové, o. p. s., a Občanským poradenským střediskem, o. p. s., Hradec Králové, a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, poskytované Oblastní charitou Jičín. „Všechny tyto instituce sídlí v nevyhovujících podmínkách, proto jsme po konzultaci s nimi navrhli jejich přemístění do budovy na autobusovém nádraží. Pro klienty tak vznikne nový prostor se všemi službami na jednom místě. Uvolněné městské prostory ve Vrchlického ulici, které kdysi bývaly byty, bychom navíc rádi zrekonstruovali za účelem zajištění pobytové odlehčovací služby pro seniory a zdravotně postižené osoby, což vychází ze zjištěných potřeb,“ vysvětluje situaci vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Jičín Rostislav Vodák. Domov pro seniory totiž dlouhodobě eviduje okolo 80 žádostí seniorů o přijetí, které nedokáže z kapacitních důvodů uspokojit, a Apropo Jičín, o. p. s., potřebuje zajistit tuto službu pro zhruba dvanáct zdravotně postižených osob.

Za devět let se na nájemném vybrala téměř celá kupní cena

Po schválení projektu zastupitelstvem budou následovat další kroky. Na zateplení (výměnu pláště a oken) bude aktualizován stávající projekt, ze kterého bude vyjmuta část, týkající se vestavby výtahu a vnitřních úprav. S touto dokumentací bude město do konce roku podávat žádost o dotaci na SFŽP, kde může získat až 40 procent z uznatelných nákladů. Celkové náklady jsou odhadnuty na devět milionů korun. Následovat bude zpracování dokumentace na rekonstrukci vnitřních prostor, které budou upraveny na základě požadavků jednotlivých budoucích nájemců. „Vytvoření prostor pro pedagogicko-psychologickou poradnu a speciální pedagogické centrum by hradilo město Jičín a investice by se vrátila městu z nájmu. Na přestavbu prostor pro sociální služby a část nákladů na vytvoření bezbariérového přístupu budeme žádat o dotaci z Integrovaného operačního programu na rozvoj sociálních služeb. Zde je předpokládaná cena patnáct milionů korun a můžeme získat až 90 procent z uznatelných nákladů,” dodává místostarosta Petr Hamáček. K samotné rekonstrukci budovy by pak mělo dojít v příštích dvou letech.

Město Jičín vlastní objekt od roku 2007, kdy jej koupilo od VZP ČR za 15,5 milionu korun. Objekt se skládá z budovy, užívané Českou spořitelnou, spojovacího krčku (část užívá ČS a část lékárna) a čtyřpodlažní administrativní budovy. Za devět let, kdy ji město Jičín vlastní, se na nájemném vybrala téměř celá kupní cena. Do oprav ale žádné zásadní finance dosud nešly.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL