Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z bývalé budovy VZP v Jičíně má vzniknout nový dům sociálních služeb. Zastupitelé dali projektu zelenou

27.09.2016
Z bývalé budovy VZP v Jičíně má vzniknout nový dům sociálních služeb. Zastupitelé dali projektu zelenou

Autor: mujicin.cz

Popisek: Bývalá budova VZP v Jičíně

Město Jičín už má jasno ve využití administrativní budovy na autobusovém nádraží, v níž dříve sídlila VZP. Po rekonstrukci z ní má vzniknout dům, ve kterém budou soustředěny sociální služby. Tento záměr podpořili zastupitelé města na svém posledním jednání a souhlasí s ním i Královéhradecký kraj. Než se sem ale budou moci služby nastěhovat, bude muset být budova zrekonstruována, což bude stát podle odhadu zhruba 24 milionů. Město proto počítá s využitím dotačních prostředků jak na zateplení, tak i na vnitřní úpravy.

Osud administrativní budovy na autobusovém nádraží v Jičíně byl již několikrát v zastupitelstvu projednáván. Budova ve vlastnictví města je pronajímána pro kanceláře a ordinace lékařů, je ale ve špatném stavebně-technickém stavu a nutně potřebuje rekonstrukci. „Ve hře byly dvě varianty – buď město budovu prodá, nebo si ji na pronájem dál ponechá s tím, že je nutné do ní investovat nemalé finanční prostředky. Nebylo ovšem jasné, jaké by bylo její funkční využití. Nyní je jasno – zastupitelé podpořili předložený návrh na vznik veřejné budovy pro sociální a poradenské služby. Umístěny by zde měly být instituce, jako Pedagogicko-psychologická poradna, Speciální pedagogické centrum, Péče o duševní zdraví, TyfloCentrum Hradec Králové, Občanské poradenské středisko a Oblastní charita Jičín. Sjednocení těchto služeb do jedné budovy bude výrazným zvýšením komfortu pro občany, kteří je využívají. Většina zmíněných organizací navíc sídlí v objektech, pronajímaných městem, a mnohdy se potýkají s nevhodnými prostory,“ uvádí místostarosta města Petr Hamáček.

Například Pedagogicko-psychologická poradna, jejímž zřizovatelem je Královéhradecký kraj, nyní sídlí v soukromých prostorách, které jsou nevyhovující především z kapacitních důvodů a chybějícího bezbariérového přístupu. „Naše poradna má své služby v nejbližších letech ještě rozšiřovat o další pracovníky v souvislosti s reformou školství. Proto jsme nabídku města uvítali a využili bychom minimálně celé podlaží. V případě vzniku Speciálního pedagogického centra i další polovinu podlaží. Našemu zřizovateli se nápad líbil a Rada Královehradeckého kraje jej podpořila,” říká zastupitelka a pracovnice poradny Mgr. Ivana Krabcová. Město tak získá stabilního partnera pro pronájem těchto nebytových prostor.

Domov pro seniory dlouhodobě eviduje okolo 80 žádostí o přijetí

V souladu se schváleným Plánem rozvoje sociálních služeb města Jičína jsou v Jičíně provozovány i další sociální služby, a to Sociální rehabilitace pro mentálně postižené a duševně nemocné osoby, jejímž poskytovatelem je Péče o duševní zdraví, dále odborné sociální poradenství pro zrakově postižené osoby a osoby, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci, poskytované TyfloCentrem Hradec Králové, o. p. s., a Občanským poradenským střediskem, o. p. s., Hradec Králové, a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, poskytované Oblastní charitou Jičín. „Všechny tyto instituce sídlí v nevyhovujících podmínkách, proto jsme po konzultaci s nimi navrhli jejich přemístění do budovy na autobusovém nádraží. Pro klienty tak vznikne nový prostor se všemi službami na jednom místě. Uvolněné městské prostory ve Vrchlického ulici, které kdysi bývaly byty, bychom navíc rádi zrekonstruovali za účelem zajištění pobytové odlehčovací služby pro seniory a zdravotně postižené osoby, což vychází ze zjištěných potřeb,“ vysvětluje situaci vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Jičín Rostislav Vodák. Domov pro seniory totiž dlouhodobě eviduje okolo 80 žádostí seniorů o přijetí, které nedokáže z kapacitních důvodů uspokojit, a Apropo Jičín, o. p. s., potřebuje zajistit tuto službu pro zhruba dvanáct zdravotně postižených osob.

Za devět let se na nájemném vybrala téměř celá kupní cena

Po schválení projektu zastupitelstvem budou následovat další kroky. Na zateplení (výměnu pláště a oken) bude aktualizován stávající projekt, ze kterého bude vyjmuta část, týkající se vestavby výtahu a vnitřních úprav. S touto dokumentací bude město do konce roku podávat žádost o dotaci na SFŽP, kde může získat až 40 procent z uznatelných nákladů. Celkové náklady jsou odhadnuty na devět milionů korun. Následovat bude zpracování dokumentace na rekonstrukci vnitřních prostor, které budou upraveny na základě požadavků jednotlivých budoucích nájemců. „Vytvoření prostor pro pedagogicko-psychologickou poradnu a speciální pedagogické centrum by hradilo město Jičín a investice by se vrátila městu z nájmu. Na přestavbu prostor pro sociální služby a část nákladů na vytvoření bezbariérového přístupu budeme žádat o dotaci z Integrovaného operačního programu na rozvoj sociálních služeb. Zde je předpokládaná cena patnáct milionů korun a můžeme získat až 90 procent z uznatelných nákladů,” dodává místostarosta Petr Hamáček. K samotné rekonstrukci budovy by pak mělo dojít v příštích dvou letech.

Město Jičín vlastní objekt od roku 2007, kdy jej koupilo od VZP ČR za 15,5 milionu korun. Objekt se skládá z budovy, užívané Českou spořitelnou, spojovacího krčku (část užívá ČS a část lékárna) a čtyřpodlažní administrativní budovy. Za devět let, kdy ji město Jičín vlastní, se na nájemném vybrala téměř celá kupní cena. Do oprav ale žádné zásadní finance dosud nešly.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace