Jičín podruhé po sobě dosáhl na nominaci na titul Historické město. Na náměstí již bylo opraveno dvanáct historických domů, největší částky ale nyní jdou do oprav areálu Valdštejnské lodžie
22.04.2016
Foto: mujicin.cz
Popisek: Letohrádek, který je součástí jičínské Valdštejnské lodžie, se letos konečně dočkal původní zelené fasády
Město Jičín letos podruhé získalo nominaci v soutěži za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. S Litoměřicemi a Příborem se tak utkalo o titul Historické město roku. Dne 19. dubna 2016 převzal starosta města z rukou náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj pamětní list a šek na 100 000 korun. Vítězem a Historickým městem roku 2015 se stal Příbor.
Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón se Jičín pravidelně účastní již od roku 1995, a získává tak finance na opravy historických objektů v centru města. V krajském kole soutěže Jičín letos zvítězil již poosmé a získal 100 000 korun a pamětní list. Zároveň postoupil do kola celostátního. Předání titulu Historické město se konalo dne 19. dubna 2016 ve Španělském sále Pražského hradu u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel.
Nominaci na vítěze obdržela ze čtrnácti vítězů krajských kol města Jičín, Příbor a Litoměřice. Titul Historické město roku 2015 a odměnu milion korun nakonec získal Příbor, Jičín a Litoměřice obdržely jako nominované dalších 100 000 korun. Cenu ministryně pro místní rozvoj převzal z rukou náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj, JUDr. Olgy Letáčkové, starosta města JUDr. Jan Malý. „Pro Jičín je to v této soutěži mezi historickými městy z celé naší republiky významný úspěch. O to víc, když jsme tuto nominaci získali již podruhé za sebou,“ uvedl k získání nominace starosta města. Místostarosta Mgr. Petr Hamáček k tomu dodává: „Soutěž je opravdu jednou z nejprestižnějších v kategorii všech soutěží měst a dá se přirovnat k druhému místu u Českého lva, Thálie nebo Magnesie Litera.“
.jpg)
Předání se zúčastnili také zaměstnanci Městského úřadu Jičín - investičního odboru, který dohlíží na realizaci staveb, odboru kultury a cestovního ruchu, který celý Program regenerace zaštiťuje a administruje, a oddělení státní památkové péče. „Věřím, že se v Jičíně bude do budoucna dařit postupně a hlavně citlivě obnovovat i další památky, ať už za přispění dotací, nebo z rozpočtu města,“ říká Mgr. Martin Mezera, vedoucí oddělení státní památkové péče.
V krajském kole město Jičín již zvítězilo v letech 2003, 2004, 2006, 2008, 2009 a 2010, 2014 a 2015. Loni poprvé bylo také nominováno na titul Historické město ČR. Jičín se snaží opravovat památky nejen v centru města postupně a systematicky. Z nejzajímavějších akcí, které město v minulosti podpořilo právě z Programu regenerace, patří synagoga, kostel P. Marie de Salle, varhany v kostele sv. Jakuba Většího. V posledních letech to byla také například oprava domu č. p. 2 pro K-klub, střecha budovy K-Klubu na Valdštejnově náměstí nebo část městských hradeb. Největší částky ale nyní jdou do oprav areálu Valdštejnské lodžie, kde se daří renovovat terasní zdi, a původní zelenou fasádu získal letos také Letohrádek. Na Valdštejnově náměstí bylo opraveno díky programu a ve spolupráci se soukromými vlastníky již dvanáct historických domů.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL