Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jičín se dohodl se Sokolem o koupi Masarykova divadla. Získá tak divadelní sál, taneční klub i potřebné zázemí

17.02.2016
Jičín se dohodl se Sokolem o koupi Masarykova divadla. Získá tak divadelní sál, taneční klub i potřebné zázemí

Foto: mujicin.cz

Popisek: Masarykovo divadlo v Jičíně

Znění návrhu smlouvy o koupi divadelní části domu č. p. 206 mezi městem Jičín a Tělocvičnou jednotou Sokol již má svou podobu. Záměr koupě schválilo Zastupitelstvo města koncem ledna, kdy byly domluveny i poslední podmínky návrhu kupní smlouvy.

V nejbližší době bude návrh smlouvy představen členské základně Sokola Jičín, a následně budou moci členové Jednoty na valné hromadě rozhodnout, zda za těchto podmínek divadlo prodají. Následně se k prodeji bude vyjadřovat i Župa Jičínská-Bergrova a vedení ČOS Praha podle Stanov ČOS o hospodaření se sokolským majetkem. Poté by finální smlouvu mělo v březnu schválit zastupitelstvo města. Převod nebytové jednotky by měl město stát necelých 18,5 milionu korun, což je odhadní cena této části nemovitosti. Částku by město splácelo v dalších osmi letech a současně by si od Sokolů pronajalo nadále kanceláře, kde nyní sídlí Kulturní zařízení města Jičína.

Masarykovo divadlo Jičín

Zastupitelé města schválili dne 27. ledna 2016 záměr koupě nebytové jednotky č. 1 v čp. 206 (Masarykovo divadlo) o celkové podlahové ploše 3252,4 m2, a to za cenu podle znaleckého posudku, zajištěného TJ Sokol, která činí 18 471 000 korun. Úhrada kupní ceny by měla probíhat v osmi splátkách po 2,5 milionu korun, přičemž první splátka by měla být zaplacena již letos a poslední v roce 2023. „Po vzájemném jednání s vedením TJ Sokol došlo k dohodě o úplatném převodu divadelní části budovy na město. Předcházelo tomu vymezení nebytových jednotek, z nichž jednou je právě divadlo. Další nebytovou jednotkou v zadní části budovy, která by zůstala v majetku Sokolů, je tělocvična se zázemím, pohybovka ve II. patře, všechny kanceláře, jak Sokolů, tak KZMJ, a bytová jednotka. Nyní musíme počkat na rozhodnutí valné hromady TJ Sokol, zda nám skutečně divadlo za těchto podmínek prodají,“ říká starosta města JUDr. Jan Malý.

Divadlo bude dál sloužit jako důstojný kulturní stánek

Město by tak získalo do svého vlastnictví divadelní část budovy, tj. v suterénu divadélko Srdíčko se zázemím, taneční klub se zázemím a plynovou kotelnu se zázemím. V přízemí pak sál divadla s hledištěm a zázemím (šatny herců) a v prvním patře balkon se zázemím, malý sál, zvukové kabiny a rozvodnu. TJ Sokol požaduje zřízení předkupního práva v jeho prospěch a uhrazení daně z nabytí nemovitosti. Dále chce zajištění zaplacení kupní ceny, a to formou zřízení zástavního práva. Toto právo ale nejspíš nebude vázáno na budovu divadla, ale na jinou budovu ve vlastnictví města. „Dále jsme se dohodli se Sokolem na možnosti bezúplatného zapůjčení velkého a malého sálu třikrát v roce pro jejich potřeby, na ceně nájemného kanceláří, kde sídlí KZMJ, a bytu, kde bydlí jeden z našich pracovníků. Cena nájemného je navržena jako tržní a v místě a čase obvyklá, tedy 2000 Kč/m2/rok. U bytu to je pak nájemné 51,59 Kč/m2/měsíc, stejné jako v městských bytech," doplnil podmínky dohody a další plány s divadlem starosta Jan Malý.

„Samozřejmě se také zavazujeme, že divadlo bude dále sloužit jako divadlo, důstojný kulturní stánek, což byla jedna z podmínek Sokolů. Proto také chceme tuto část budovy zakoupit, abychom mohli nadále zajistit bohatý kulturní program v Jičíně a již do svého majetku dále investovat, a to jak do oprav, tak do modernizace. Prioritní je nyní rekonstrukce topení, dále vzduchotechniky a střechy,“ dodal Malý. Městu by také byla zřízena služebnost stezky a cesty pro přístup na přilehlou parcelu č. 53/1 a Sokolové budou zase mít přístup a vstup přes jednotku č. 1 na dvorek. Společné části domu pak budou řešeny spoluvlastnickým podílem.

Město nemůže investovat do cizího majetku

Doposud je městská organizace, Kulturní zařízení města Jičína, v divadle v nájmu. Jednání o budoucnosti divadla se vedou od počátku roku 2015, a to kvůli nájemní smlouvě. V ní totiž skončilo období, kdy město Sokolům platilo ročně 200 000 korun na opravy a investice a Sokolové nemohli dát městu výpověď bez udání důvodu. Nyní to možné je, s dvouletou výpovědní lhůtou. „Na základě usnesení valné hromady z r. 2013 bylo prvotní snahou výboru TJ Sokol zajistit dlouhodobý pronájem s navýšením nájemné částky a umožněním investic ze strany města. Město však novou smlouvu o dlouhodobém pronájmu a navýšení nájemného zásadně odmítlo i s tím, že do cizího majetku nemůže investovat. Proto došlo k následným jednáním se zástupci města o možnosti prodeje vymezené jednotky v čp. 206,“ vysvětlila postup Sokola jeho starostka Hana Kolesárová. Otázkou také dále zůstaly nutné investice do budovy, které jsou potřeba. „Loni se například musela řešit havárie topení, kdy bylo třeba vyměnit kotle, jinak by byla ohrožena zimní divadelní sezóna. Tuto akci se podařilo zajistit tak, aby nedošlo ke škodám. Finanční prostředky ve výši téměř 2,2 milionu korun Sokol zajistil ze své rezervy, uvažované na opravu střechy, a další dotace města ve výši 200 000 korun,“ doplnila Kolesárová.

Loutkové divadlo Srdíčko Jičín

Masarykovo divadlo se nachází v centru města na Husově ulici a je tradičním místem pro kulturní a společenský život v Jičíně. Své sídlo zde má již jedenáct let městská organizace, Kulturní zařízení města Jičína, která se stará o bohatý kulturní program. Konají se zde divadlelní předftavení, koncerty, plesy, taneční kurzy, výstavy, semináře i přednášky. Divadlo letos slaví 120 let své existence. Původně budova sloužila pro tělovýchovné aktivity, později jako divadlo a bývalo zde také kino, které skončilo svou činnost v 50. letech 20. století.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL