Jičín se stal již poosmé historickým městem Královéhradeckého kraje. Získalo sto tisíc korun a postupuje do celostátního kola
12.02.2016
Foto: mujicin.cz
Popisek: Lodžie a terasní zeď v Jičíně
Ministerstvo kultury vyhlašuje každoročně soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Tohoto programu se Jičín pravidelně účastní, a získává tak finance na opravy historických objektů v centru města.
V krajském kole soutěže vyhodnotila letos odborná komise již po osmé Jičín jako nejlepší město kraje. Získává tak 100 000 korun a postupuje do kola celostátního, jehož výsledky budou známy v dubnu. Loni se Jičín historicky umístil v celostátní soutěži mezi nominovanými na druhém až třetím místě.
V krajském kole soutěže soupeřil letos Jičín s Hradcem Králové. Hodnotící odborná komise, složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, hodnotila přihlášky 40 měst z celé ČR koncem ledna 2016 a jako vítěze za Královéhradecký kraj vybrala právě Jičín. Ten se v soutěži pochlubil rekonstrukcemi památek za 16 milionů korun, což činí 10 procent výdajů na investice.

Lodžie, honosný letohrádek se zahradou, který začal budovat kolem roku 1627 vévoda Valdštejn
V roce 2015 byly uskutečněny renovace fasády Lodžie a oprava lektorské místnosti, rekonstrukce části terasních zdí v Libosadu, pokračovalo se také s opravou kopule věže kostela sv. Ignáce z Loyoly a podpořeny byly i opravy historických domů soukromých vlastníků na Valdštejnově náměstí. „Program regenerace Městské památkové rezervace je určen také pro opravy historických objektů v rukou soukromníků a Jičín právě tuto kategorii žadatelů velmi rád podporuje. Loni tak byli podpořeni dotacemi dva soukromí investoři, kteří finance použili na výměnu oken a dlažby v podloubí,“ přibližuje Marie Faruzelová z odboru kultury a cestovního ruchu, která má program regenerace na starost. „Město na opravy získalo výraznou dotační podporu, přesahující tři miliony korun, z Ministerstva kultury v rámci Programu regenerace MPR a MPZ. Letos máme přislíbeno i s prémií za krajské vítězství 2,37 milionu korun. Chtěli bychom pokračovat v opravách terasních zdí u Lodžie a plánujeme podpořit opravy soukromých domů na Valdštejnově náměstí, které jsou kulturními památkami,“ dodává místostarosta města Mgr. Petr Hamáček.
V krajském kole Jičín zvítězil již poosmé
Jičín se do Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) zapojil již v roce 1995 a od té doby pravidelně soutěží o titul Historické město. V krajském kole již zvítězil v letech 2003, 2004, 2006, 2008, 2009, 2010 a 2014. Loni dokonce ze 14 vítězů krajských kol skončil v celostátní soutěži na druhém až třetím místě společně s Prahou 1, a získal tak další finanční podporu ve výši 100 000 korun. Letos se slavnostní vyhlášení uskuteční v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel a Jičín bude soupeřit s těmito městy: Frýdlant, Šternberk, Příbor, Luhačovice, Boskovice, Klatovy, Karlovy Vary, Letohrad, Kutná Hora, Jindřichův Hradec, Brtnice, Litoměřice a Praha 1.
Jičínská městská památková rezervace má rozlohu zhruba dvanáct hektarů a 73 nemovitých kulturních památek. V celkovém havarijním stavu se nenachází žádná a žádná kulturní památka na území MPR také není uvedena v seznamu Nejohroženějších nemovitých památek, vedeném NPÚ. Jedinou dosud nevyužívanou kulturní památkou ve vlastnictví města je Jezuitská kolej. „Objekt je po stavebně-technické stránce v současné době zajištěn, ale není v takovém stavu, aby byl způsobilý pro bezpečný a adekvátní provoz. Zpracován je stavebně historický a restaurátorský průzkum koleje, na kterém se dá v případě najití smysluplného účelu rekonstrukce koleje stavět,“ vysvětluje současný stav památky Mgr. Martin Mezera, vedoucí Oddělení státní památkové péče Městského úřadu Jičín. Kolej je tak využívána pouze ojediněle pro specifické jednorázové kulturní akce. Město se snaží problém Jezuitské koleje řešit dlouhodobě, avšak náklady na celkovou rekonstrukci v řádu milionů korun jsou nad možnosti jeho rozpočtu. Proto se město snaží hledat jak vhodnou náplň, tak i vhodný dotační program.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL