Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jičín otevře jedinečné Centrum přírodních věd. Kolem něj je broukoviště či včelí úly

26.12.2015
Jičín otevře jedinečné Centrum přírodních věd. Kolem něj je broukoviště či včelí úly

Foto: mujicin.cz

Popisek: Centrum přírodních věd Jičín

Město Jičín v lednu otvírá v regionu ojedinělé Centrum přírodních věd. Vzniklo rekonstrukcí původní hvězdárny, která se nachází na okraji města.

Nejen pro pozorování hvězd

Na opravu za zhruba 13,6 milionu korun město získalo dotaci z Operačního programu životní prostředí ve výši 90 procent z uznatelných nákladů. V regionu tak počátkem roku odstartuje svůj provoz jedinečné zařízení nejen pro pozorování hvězd, ale také pro environmentální výchovu dětí a přírodovědné akce pro veřejnost. Centrum bude pod správou K-klubu, střediska pro volný čas.

Otevření v polovině ledna

Slavnostní otevření hvězdárny pro veřejnost se uskuteční v pátek 15. ledna 2016 od 19 hodin. „Lidé si budou moci prohlédnout staronovou budovu hvězdárny i zcela nový moderní přednáškový sál. Pokud nám bude přát počasí, vyzkoušíme i nový dalekohled. Druhý den, v sobotu 16. ledna 2016, bude od 13 do 17 hodin Den otevřených dveří, v rámci kterého si budou moci návštěvníci prohlédnout rekonstruovanou hvězdárnu. Pro rodiny s dětmi bude připraven tematický program, a samozřejmě pokud bude příznivé počasí, budeme také pozorovat denní i večerní oblohu. V případě velkého zájmu otevírací hodiny prodloužíme,“ uvádí k otevření Centra Mgr. Lenka Vacková, ředitelka K-klubu, pod který bude Centrum spadat.

Ve hvězdárně pak budou probíhat různé astronomické a ekologické kroužky a aktivity, jejichž program lze sledovat na stránkách K-klubu. 

Po zbourané budově vyrostl nový sál

Rozsáhlá rekonstrukce původní hvězdárny probíhala během léta a podzimu 2015. Vítězná firma MATEX HK, s. r. o., z Hradce Králové provedla rekonstrukci za zhruba dvanáct milionů korun s DPH a práci odevzdala ke konci listopadu. Největší obnovou prošla budova vedle hvězdárny, která byla zbourána a na jejím místě vyrostl přednáškový sál s kapacitou až čtyřicet osob. Bude jej tedy možné využívat i školami, což dříve kvůli kapacitě nešlo.

Původní budova byla zateplena a byla vyměněna okna. Proti původnímu plánu byla nakonec také obnovena střecha hvězdárny, která je nyní pochozí. „Dodatkem ke smlouvě došlo k navýšení ceny o téměř jeden milion korun s DPH, díky kterým se zrekonstruovala celá střecha, plot a další věci. Na toto navýšení se nám podařilo získat dotaci taktéž ve výši 90 procent. Svým způsobem je neuvěřitelné, že se městu takto rozsáhlou akci podařilo v tak krátkém čase zrealizovat včetně proplacení dotace. Ukazuje to na velmi vysokou manažerskou a organizační schopnost všech zúčastněných,“ vysvětluje místostarosta města Mgr. Petr Hamáček.

Nová je rovněž zahrada s broukovištěm a úly

Také okolí hvězdárny získalo novou podobu, upravena byla zahrada, kde vyrostlo broukoviště, včelí úly a na jaře rozkvetou záhony pro přírodovědné kroužky. Před Centrem vyrostlo nové parkoviště a příjezdová cesta. Na stavbu a zařízení získalo město dotaci ve výši 12 154 000 korun z Operačního programu životní prostředí z programu Dotace pro environmentální vzdělávání, poradenství a osvětu. O finanční podporu již město žádalo Ministerstvo životního prostředí v roce 2012, projekt ale zůstal v tzv. zásobníku, ze kterého byl letos na jaře opět vyjmut a hodnocen, a dotaci se podařilo získat. 

V rámci dotačních prostředků bylo Centrum také za 1,6 milionu korun vybaveno pro hvězdáře potřebným zařízením - novým zrcadlovým dalekohledem a apochromatickým refraktorem včetně vidlicové montáže. Pro další výuku se pořídily notebooky, mikroskopy a přírodovědecké vybavení. „Výhodou nového dalekohledu je, že již nebudeme muset pro přístup k němu používat vysoké štafle,“ popisuje Bob Šviha, který se astronomii ve hvězdárně dlouhodobě věnuje. 

Každý pátek po setmění

Aktivity ve hvězdárně probíhaly již předtím, než došlo k její rekonstrukci. „V letech 2010 až 2012 jsme udělali nejnutnější práce spojené se stabilizací objektu hvězdárny, včetně vybudování vhodného interiéru pod kopulí. Pozorování pak probíhala a budou probíhat každý pátek po setmění při příznivém počasí, kdy sledujeme na noční obloze různé astronomické úkazy. Nyní bude v centru zaměstnanec na stálý pracovní úvazek, proto chystáme rozšíření pozorování na více dnů v týdnu a pravidelné odpolední prohlídky Slunce. Centrum bude také otevřeno celý týden pro školy a jiné skupiny se zájmem o naše výukové programy,“ dodává Šviha. 

Jičínská hvězdárna spadá pod příspěvkovou organizaci města K-klub a je v Královéhradeckém kraji, kromě Hradce Králové a Úpice, jediné zařízení přístupné veřejnosti za účelem popularizace astronomie. V širokém okolí také není žádné centrum environmentálního vzdělávání.  

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na . 

Vložil: Lucie Bartoš