Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Petr Hamáček zůstává místostarostou Jičína díky jedinému hlasu

30.04.2013
Petr Hamáček zůstává místostarostou Jičína díky jedinému hlasu

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Město Jičín

Na posledním jednání jičínských zastupitelů bylo pořádně horko. Opozice v čele se zemanovci se pokusila o odvolání místostarosty Petra Hamáčka a radního Luďka Havla (oba Sdružení pro Jičín). Návrh neprošel zastupitelstvem o jediný hlas.

Nejzajímavějším bodem jednání zastupitelstva města Jičína na jeho dubnovém zasedání byl bezesporu pokus o odvolání místostarosty Petra Hamáčka a radního Luďka Havla. Návrh se na poslední chvíli pokusil vyřadit z programu jednání starosta Jiří Liška (ODS), který argumentoval slovy, že sporů na radnici už bylo v minulosti dost, a že nadcházející rok a půl, který zbývá do řádných voleb, by vedení města mělo zůstat ve stávajícím složení.

Starostův návrh zůstal nevyslyšen a na řadu přišlo hlasování. Z devatenácti hlasovacích lístků byl jeden neplatný. Ze zbylých osmnácti bylo deset pro odvolání a osm proti. Jičínské zastupitelstvo je jednadvacetičlenné, opozice tedy potřebovala jedenáct hlasů. Odvolání Hamáčka s Havlem tak neprošlo o jediný jeden hlas. To, jak který zastupitel hlasoval, se nedozvíme, jelikož volba byla tajná.

Návrh na odvolání místostarosty a radního podala strana zemanovců

S návrhem na odvolání místostarosty a radního přišel Miroslav Matějka (SPOZ), který oběma zástupcům zvoleným za Sdružení pro Jičín vyčítá, že neplní předvolební sliby. „Neplní deklarované body Změny pro Jičín, nevypsali výběrové řízení na tajemníka a nesnižují náklady městského úřadu,“ uvedl zastupitel Miroslav Matějka.

Petr Hamáček i Luděk Havel kritiku nepřijímají. Radní polemizuje nad důvody, proč si Miroslav Matějka vybral právě jeho. Problém vidí v zamítnutí projektu přestavby jezuitské koleje na Valdštejnův vědeckotechnický park, za což je dlouhodobě Matějkou kritizován.

Místostarosta na svou obhajobu uvedl novinářům: „Musíme provádět úsporná opatření, ale ne na úkor služeb občanům. Je třeba úsporné vyhodit někoho z odboru dopravy, ale pokud se tam i teď tvoří fronty, bylo by to špatně."

Miroslav Matějka si chce stěžovat u krajského úřadu na legálnost volby

Opozice zbraně zatím neskládá. O odvolání obou jmenovaných se hodlá pokoušet i nadále. Zároveň přemýšlí nad stížností ke krajskému úřadu. „Dovoluji si sdělit, že krajský úřad požádám o stanovisko k legálnosti této volby. Pana starostu, který zasedání řídil, jsem upozornil, že podle zákona O obcích jsem podal dva oddělené návrhy na jejich odvolání," řekl novinářům Miroslav Matějka, kterému vadí, že hlasování neproběhlo odděleně, ale zastupitelé rozhodovali o osudu obou jmenovaných zároveň.

Minulý rok proběhla jičínskou radnicí politická krize, z ní jako poražení odešli zástupci ODS, kteří tak ztratili po osmnácti letech kontrolu nad městem. Vše začalo vypovězením koaliční smlouvy ze strany TOP 09. Krize panovala na radnici půl roku a výsledkem bylo odvolání tehdejšího starosty Martina Puše (ODS). Ten nyní na oplátku dlouhodobě kritizuje právě Luďka Havla a Petra Hamáčka pro jejich nekompetentnost.

Kamil Kubáň

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace