Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jičín láká architekty na urbanistickou soutěž přeměny kasáren

23.04.2013
Jičín láká architekty na urbanistickou soutěž přeměny kasáren

Foto: Město Jičín

Popisek: Vojenská kasárna v Jičíně

Jičínská radnice má velké plány s lokalitou Čeřovka. Chce zbourat chátrající zbytky areálu bývalých kasáren. Vznikne tak volný prostor o rozloze osmi hektarů. Pro lepší představu zástupců města, jak s volným územím naložit, vypsalo město architektonicko-urbanistickou soutěž. Vítězným projektem se pak zástupci města chtějí nechat inspirovat při přeměně lokality.

Město Jičín se rozhodlo vyřešit dlouhodobý problém s chátrajícím komplexem Kasárna Jičín, kde do konce minulého režimu pobývala dělostřelecká brigáda. Po změně režimu armáda kasárna opustila a areál začal chátrat. Nyní se město rozhodlo areál zbourat a umožnit vznik nové lokality pro bydlení. V této souvislosti Jičín vyhlásil architektonicko-urbanistickou soutěž na přeměnu lokality Kasárna Jičín.

Uzávěrka prvního kola soutěže je sedmnáctého června

Účastníci soutěže mají čas do sedmnáctého června poslat své návrhy na přeměnu lokality. Tímto dnem bude uzavřeno první kolo soutěže a hodnotící komise složená z architektů a zástupců města vybere návrhy, které postoupí do kola druhého, jehož uzávěrka je naplánována na začátek října. Soutěž je veřejná, vypsaná podle řádu České komory architektů.

V prvním kole soutěže by měli účastníci představit základní ideu pro danou lokalitu. Konkrétní návrh podoby území má vzniknout až v kole druhém. V něm už by měly být zapracovány eventuální připomínky hodnotící komise.

„Soutěž o návrh je zároveň i nejvhodnějším způsobem výběru zhotovitele projektové dokumentace v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Jeden ze tří oceněných soutěžních týmů získá od města Jičín zakázku na vypracování územní studie, na základě které mohou potom investoři začít stavět,“ uvedl před časem na adresu soutěže architekt města Radek Jiránek.

Na budoucí podobě lokality se mají podílet i obyvatelé města

Návrhy budou soutěžící veřejně prezentovat, čímž radnice umožní obyvatelům Jičína vznést připomínky a aktivně se tak zapojit do přeměny lokality. Na vítěze soutěže čeká odměna v podobě finanční částky ve výši sto tisíc korun. Projekty na druhém a třetím místě obdrží čtyřicet, respektive dvacet pět tisíc korun.

„Město Jičín si od soutěže slibuje, že získá možné návrhy na zástavbu území a podnítí tak jeho další rozvoj. Cílem města je také jasně vymezit možnosti typu zástavby, neboť se jedná o velmi významnou lokalitu ve městě,“ objasňuje důvody vzniku soutěže Radek Jiránek.

Vojenská kasárna v Jičíně

Soutěž má být pro město vodítkem při budoucí přeměně lokality. „Vítězná studie nakonec nemusí být přesně dle návrhu realizována. Předpokládáme ale, že nám ukáže konkrétní možnosti výstavby, podle kterých se pak budeme rozhodovat. Chceme také, aby do výsledné podoby mohli promluvit občané,“ vysvětluje místostarosta Petr Hamáček.

Území chce město následně nabídnout soukromým investorům

Město hodlá vybudovat v lokalitě pouze infrastrukturu. Náklady předpokládá do výše třiceti milionů korun. Následně nabídne lokalitu soukromým investorům. V souvislosti s demolicí posledních budov bývalých kasáren doporučila rada města zastupitelům, aby schválili navýšení již rezervované částky, určené k financování demolice, o půl milionu korun. Cena demolice je vyčíslena na tři miliony. Půlku má město zaplatit letos a druhou polovinu v příštím roce.

Kasárna se v Jičíně začala budovat na konci devatenáctého století. Sídlil zde jičínský zemský prapor, který později doplnil i trutnovský zemský prapor. V období První republiky přebývali v jičínských kasárnách převážně francouzští legionáři, kteří tvořili jádro Argonského pluku. Od padesátých let minulého století patřila kasárna dělostřelecké brigádě. Po Sametové revoluci armáda Jičín opustila a kasárna začala chátrat.

Kamil Kubáň

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.