Hvězdárna v Jičíně se přemění na Centrum přírodních věd. Práce začínají
26.06.2015
Foto: Hvězdárna Jičín
Popisek: Hvězdárna Jičín
Město Jičín už vybralo dodavatele stavebních prací na rekonstrukci hvězdárny na Centrum přírodních věd. Vítězná firma rekonstrukci provede za necelých 9 milionů korun bez DPH a práce by měly být hotovy ke konci listopadu letošního roku.
Na opravu město získalo dotaci ve výši 90 procent z uznatelných nákladů. V regionu tak vznikne jedinečné centrum nejen pro pozorování hvězd, ale také pro environmentální výchovu dětí a akce pro veřejnost.
Už v listopadu
Rada města schválila vítěze veřejné zakázky na stavební práce na rekonstrukci Centra přírodních věd – Hvězdárna Jičín. Vítězem se stala firma MATEX HK z Hradce Králové s cenou necelých 9 milionů korun bez DPH a dokončením díla do 20. listopadu. Nejvyšší nabídka byla zhruba 11 640 000 korun. Hodnotila se jak nabízená cena, tak také datum dokončení stavby, neboť na tuto akci má město přislíbenu dotaci a podmínkou je mít hotovo do konce roku 2015.
Zároveň byla vypsána výběrová řízení na vybavení Centra s předpokládanou celkovou hodnotou 1 330 000 korun. Jedná se o dodávku nového zrcadlového dalekohledu a apochromatického refraktoru včetně vidlicové montáže, dále pořízení notebooků, mikroskopů a dalšího přírodovědného vybavení. Také na toto vybavení budou finance čerpány ze získané dotace.
Něco se zbourá
„Práce by měly začít nejpozději v červenci. Největší obnovou projde budova vedle hvězdárny, která bude zbourána, místo ní vznikne přednáškový sál s kapacitou až 40 osob, aby jej bylo možné využívat všemi druhy škol v regionu a dalšími subjekty, například přírodovědnými kroužky atd., včetně veřejnosti. Dojde také k zateplení a výměně oken na stávající budově, výstavbě parkoviště, příjezdové cesty a k úpravám zahrady,“ přibližuje projekt místostarosta města Petr Hamáček.
Jičínská hvězdárna spadá pod příspěvkovou organizaci města K-klub a je v Královéhradeckém kraji, kromě Hradce Králové a Úpice, jediné zařízení přístupné veřejnosti za účelem popularizace astronomie. V širokém okolí také není žádné centrum environmentálního vzdělávání, proto vznik podobné instituce významně doplní nabídku kvalitního vzdělávání a kultury v Jičíně a širším okolí.
Celé třídy měly smůlu
„Stávající stav a řešení objektu bohužel neumožňuje využívání hvězdárny školami, tedy celou třídou, neboť současná přednášková místnost má maximální kapacitu 10 až 12 míst. Dojde také k výměně dalekohledů, které budou pro pozorování bezpečnější – již nebudeme muset pro přístup k dalekohledu používat vysoké štafle,“ vysvětluje Bob Šviha, který se astronomii ve hvězdárně věnuje.
Již v letech 2010 až 2012 byly uskutečněny nejnutnější práce, spojené se stabilizací objektu hvězdárny, včetně vybudování vhodného interiéru v části budovy s kopulí. Nyní zde probíhají každý pátek za pěkného počasí pozorování oblohy a další aktivity spojené s astronomií. V roce 2012 byla podána žádost o dotaci na celkovou rekonstrukci, město ale nebylo úspěšné, projekt byl přesunut do tzv. zásobníku projektů. „Na jaře jsme byli z tohoto zásobníku vyjmuti a získali jsme 90procentní dotaci z Operačního programu životní prostředí z programu Dotace pro environmentální vzdělávání, poradenství a osvětu,“ dodává místostarosta Hamáček.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Lucie Bartoš