Velkolepý projekt v Hradci Králové: Ve fakultní nemocnici funguje nové centrum pro výzkum čínské medicíny. Je šancí zejména pro nemocné rakovinou či roztroušenou sklerózou
18.06.2015
Foto: Fakultní nemocnice Hradec Králové
Popisek: Výzkumné pracoviště
VIDEO Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové byla slavnostně otevřena Klinika tradiční čínské medicíny.
Do tří let by v krajském městě mělo vzniknout největší zařízení svého druhu v celé střední a východní Evropě. Otevření byl kromě zástupců české i čínské vlády přítomen také hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.
Společně všichni zasadili strom na znamení česko-čínské spolupráce.
Stane se centrem pro Evropu?
Výzkumné centrum sídlí v několika místnostech v areálu nemocnice, odborníci v něm mají zkoumat vliv čínské medicíny na onkologické pacienty či nemocné roztroušenou sklerózou. Podle ředitele Prymuly by se v budoucnu klinika za zhruba čtvrt miliardy korun měla věnovat nejen léčbě pacientů, ale i dalšímu výzkumu či pedagogickým aktivitám. „V budoucnu by měla být klinika vzdělávacím centrem tradiční čínské medicíny pro střední a východní Evropu," řekl Prymula.
Lékaři ve výzkumném centrum budou léčit první část pacientů klasickou metodou a zbytek tradiční čínskou medicínou. Následovat bude porovnání výsledků léčby. „Tímhle způsobem chceme začít, ale předpokládáme, že na přelomu srpna a září otevřeme ambulance pro zájemce o léčbu tradiční čínskou medicínou," řekl Prymula. Pacienti by si v ambulanci léčbu platili sami. Nemocnice však jedná se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o možnostech úhrady léčby bolesti u hospitalizovaných pacientů.
Peníze jdou z Číny
Nová klinika, zaměřená na tradiční čínskou medicínu, by podle Prymuly mohla začít fungovat do tří let, financování stavby zajistí čínská strana. „My chceme podepsat hlavní memorandum, týkající se podrobností výstavby kliniky při zářijové cestě premiéra Bohuslava Sobotky do Číny," řekl Prymula.
Čínská vicepremiérka Liou Jen-tung včera v Hradci Králové řekla, že jde o pilotní projekt a první centrum tradiční čínské medicíny ve střední a východní Evropě. Podle ní přispěje ke zlepšení zdravotního stavu českých občanů, za důležité považuje nadále podporovat česko-čínskou spolupráci ve zdravotnictví.
Tradiční čínská medicína využívá při léčbě různé postupy, například akupunkturu, bylinky, baňkování či úpravu životosprávy. Královéhradecká fakultní nemocnice nabízí na 22 klinikách celkem 1400 lůžek, ročně hospitalizuje více než 40 000 pacientů, zaměstnává 4900 lidí, z toho 800 lékařů.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš