Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smekám před šéfem naší zoo, říká starosta Dvora Králové. Žabomyší války? Na to jsme malé město. A co Labská stezka?

30.05.2015
Smekám před šéfem naší zoo, říká starosta Dvora Králové. Žabomyší války? Na to jsme malé město. A co Labská stezka?

Foto: ZOO Dvůr Králové

Popisek: V ZOO ve Dvoře Králové je slavné safari.

ROZHOVOR Jak hodnotí svůj první půlrok ve funkci? Co plánuje do budoucna ve Dvoře Králové nového? A jak to vypadá s výstavbou Labské cyklostezky? Nejen o tom jsme hovořili s Janem Jarolímem (ANO). Vyjádřil se také k nedávnému sedmdesátému výročí konce druhé světové války či k aktuálním bezpečnostním rizikům ve světě. A řeč přišla i na projekt autosafari, který se již brzy rozroste o smečku lvů.

V komunální politice jste nováčkem a hned ve funkci starosty. Jaký pocit máte z prvního půlroku ve funkci?

Musím říct, že pocity jsou vesměs příjemné. Přes občasné rozpaky pořád převládá spíš dobrý pocit, když se povede rozhýbat roky zatuhlou kauzu nebo vyřešit problém, který předtím řešit nešel.

Neobáváte se, že jste si lidově řečeno ukousl moc velké sousto?

To prověří čas. V každém případě svého rozhodnutí nelituji a dnes stejně jako před půlrokem jsem připraven dělat maximum pro naše město.

Co pro vás jako starostu bylo v prvních měsících nejtěžší?

Samozřejmě jsem se těžko orientoval v procesech, na které jsem nikdy předtím nenarazil. Městský úřad je poměrně velký organismus, jehož fungování má svá pravidla, zákonitosti, ale i zažité zvyklosti, se kterými se musí člověk seznámit a na něž si musí zvyknout.

Jaká důležitá rozhodnutí jsou nyní před vámi?

Těch je několik. Nepolevit a dál intenzivně jednat s vedením Královéhradeckého kraje o budoucích opravách komunikací, živit projekt postupné realizace Labské cyklostezky, samozřejmě dál pokračovat v rozběhlých jednáních o dalším fungování čistírny odpadních vod s jejími vlastníky a nově také absolvovat již naplánovaná jednání o případném odkupu areálu bývalé TIBY Zálabí.

Zastáváte názor, že komunální politika je hlavně o jednotlivých osobnostech a jejich schopnostech, než o tom, jaké konkrétní strany za vedoucími představiteli měst a obcí stojí. Funguje ve městě, jinak než formálně, nějaká opozice? A nemyslíte si, že konstruktivní opozice je ku prospěchu města?

Věřím, že konstruktivní opozice může přispívat k rozvoji města. Někteří z opozičních zastupitelů se již dokonce v duchu takového přístupu začali chovat – nesnaží se pouze přihlouple kritizovat, ale naopak být iniciativní a městu užiteční, pochopili, že na jakékoliv žabomyší války stran nebo koalice s opozicí je naše město malé. Tím se už v minulosti bohužel zbytečně ztratilo velmi mnoho drahocenného času, který se nedá vrátit a který mohl, respektive měl být věnován smysluplným a důležitějším věcem. Já sám přitom absolutně nemám problém konstruktivní chování opozičních zastupitelů veřejně oceňovat a chválit, protože si takového postoje vážím a s kýmkoliv jsem připraven směrem dopředu spolupracovat.

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové patří u nás k těm nejznámějším. V roce 2012 byl pro návštěvníky spuštěn projekt autosafari, který se již brzy rozšíří i o lví safari se smečkou devíti lvů. Projekt má své příznivce, ale i mnohé odpůrce. Jak byste projekt autosafari hodnotil vy sám? Shledáváte v něm nějaký přínos pro město?

Shodou okolností jsem nedávno zoologickou zahradu se svou dcerou navštívil. Na rozdíl od několika služebních jednání v jejích prostorách jsem tak učinil jako návštěvník a mohl si ji projít zase po dlouhé době celou. Musím smeknout před tím, co nové vedení zahrady v čele s ředitelem MVDr. Přemyslem Rabasem vybudovalo a jakým tempem ji posouvá vpřed. Od velkých projektů, jako jsou lanový most nebo právě připravované lví safari, až po ty nejmenší detaily, například stylově pomalované odpadkové koše, zaznamenala z mého pohledu zahrada obrovský posun hlavně v tom, jak na své návštěvníky dnes působí. Pro maminky s kočárky, rodiny i se psy nebo pro starší návštěvníky je dnes obrovským odpočinkovým parkem s množstvím laviček, upravených cest i krásných stromů, které návštěvníkům dodávají ve slunečných dnech potřebný stín. Navíc zoo láká nejen do města, ale také do regionu řadu tuzemských i zahraničních návštěvníků, čehož můžeme využívat při propagaci Dvora Králové nad Labem. I proto s vedením zahrady pracujeme na několika společných projektech, například na propojení Městského informačního centra s infocentrem zahrady, které vzniká v původní rotundě u hlavního parkoviště do zoo.  

Radnice by také chtěla zprivatizovat část městských bytů. K tomu je však třeba byty nejprve rekonstruovat. Jaké předpokládáte náklady?

První krok k postupné rekonstrukci prázdných městských bytů, tedy zajištění alespoň části finančních prostředků na jejich opravy, již proběhl. Od ledna 2015 jsme prodali šest aktuálně prázdných bytů v majetku města, čímž se už nyní zhruba o dva miliony korun překročila předpokládaná částka z prodeje bytů v příjmové části schváleného rozpočtu města na rok 2015. Část těchto prostředků by měla směřovat právě na opravy zbylých neobsazených bytů, které jsou dnes ve velmi špatném stavu. Předpokládáme, že do nich letos investujeme zhruba dva až tři miliony korun, a poté budeme schopni aspoň některou část z nich nabídnout občanům města k pronájmu.

V jaké fázi je příprava cyklostezky, která by měla propojit významné turistické cíle v kraji, tedy Kuks, zoologickou zahradu a přehradu Les Království? Co je třeba vyřešit, aby se mohlo začít s realizací?

Nový úsek cyklostezky by měl nejen propojit významné turistické cíle v kraji – Kuks, Zoo Dvůr Králové a přehradu Les Království, ale také zlepšit pohyb cyklistů po našem městě. Dnes je hotová vyhledávací „Studie proveditelnosti Labská stezka – úsek Kuks – Dvůr Králové – Les Království“, jejímž cílem bylo najít optimální trasu mimo frekventované silnice, která bude bezpečná pro cyklisty, rodiny s dětmi, seniory a vozíčkáře. Studie měla současně také posoudit proveditelnost finální trasy, například vyhodnocením postojů vlastníků nebo uživatelů pozemků, s nimiž se na některých úsecích stále jedná. Naším cílem je, aby se brzy začalo pracovat na dokumentaci pro územní rozhodnutí pro náš úsek. První krok bude na zastupitelstvu, ale věřím, že výstavba cyklostezky má podporu všech zastupitelů i obyvatel města. 

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš