Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Radnice má navrch v boji o fotbalový stadion. 14 organizací protestuje

16.04.2013
Radnice má navrch v boji o fotbalový stadion. 14 organizací protestuje

Foto: Archiv

Popisek: Počítačová simulace nového fotbalového stadionu v Hradci Králové

Šance, že v Malšovicích v Hradci Králové vyroste po pětileté snaze nový fotbalový stadion, je velká. Město ustálo stížnosti občanských iniciativ, které podaly odvolaní proti magistrátem vydanému územnímu rozhodnutí. A odvolání jako nedůvodné, zamítl hradecký Krajský úřad.

„Krajský úřad Královéhradeckého kraje zamítl odvolání občanských iniciativ Cesta trvalé prosperity a Kruh pro občanskou společnost, které namítly údajnou podjatost magistrátních úředníků v procesu územního řízení. Je to náš další významný úspěch na cestě k realizaci projektu Park Malšovice,“ sdělila mluvčí Magistrátu města Hradec Králové Magdaléna Vlčková.

Stadion i obchodní centrum

„Projekt Malšovice“ zahrnuje současně stavbu nového fotbalového stadionu i obchodního centra. V Malšovicích tak má vyrůst nejen nový fotbalový trávník s moderním zázemím pro hráče i diváky, ale i komerční prostory. „Filozofií Parku Malšovice je přetvořit dosud veřejnosti uzavřený areál, a to v  prostor přístupný 365 dní v roce a vybavit jej veřejnou infrastrukturou i rozsáhlými pobytovými parkovými plochami s volnočasovými atrakcemi. Přibude dětské hřiště, lezecká stěna nebo pétanque. Město chce dále využít východní část multifunkční arény i pro sociální a školskou oblast. Celý areál s sebou přinese pro Hradečany zhruba dva tisíce pracovních míst,“ slibuje Josef Tobek, jednatel společnosti ECE Projektmanagement Praha (ECE), která hodlá komerční část zaplatit.

Projekt Park Malšovice je však kritizován právě kvůli záměru vystavět komerční část. Podle odpůrců hrají fotbalisté FC Hradec Králové již řadu let v nedůstojných podmínkách a nový stadion je jim slibován od roku 2008, kdy se s projektem Park Malšovice započalo. Jednodušší by podle nich bylo, aby se stadion stavěl samostatně, což by celou věc zrychlilo. Jinak to vidí vedení hradecké radnice: „Projekt bez externího partnera by byl jen zachováním dnešního status quo. Vznikl by pouze oplocený areál sloužící patnáctkrát do roka výhradně kopané. A z finančních důvodů by jsme museli podstatně snížit kvalitu stadionu. Kromě toho by město přišlo o 400 miliónů korun, jež získá od ECE. A muselo by samo zaplatit demolice starého stadionu, vybudování inženýrských sítí, dopravního napojení a čtyři stovky parkovacích stání, které jinak rovněž financuje ECE,“ vysvětlil primátor města Hradec Králové Zdeněk Fink.

Aréna jen tak nebude          

Přesto, že magistrát a investor jásají nad rozhodnutí Kraje, kterým smetl námitky o podjatosti úředníků ze stolu, stavba arény prozatím začít nesmí. Krajský úřad Královéhradeckého kraje aktuálně řeší další námitky celkem čtrnácti subjektů, které napadají obsah územního rozhodnutí. Jednotlivci, včetně občanských inicativ Cesta trvalé prosperity a Kruh pro občanskou společnost, si totiž nepřejí vznik obchodního centra. A kritizují dopravní obslužnost malšovického komplexu i údajný dopad stavby na životní prostředí.

Námitky považujeme za demagogii, říká investor

„Mysleli jsme se, že protestů ze strany veřejnosti bude minimum. Obsah zadání investorské soutěže, z něhož bylo jasné, že v areálu nákupní centrum vznikne, byl totiž znám. A také schvalovací procesy týkající se ochrany životního prostředí, nebyly dříve nikým napadeny. S některými, kteří dnes protestují, jsme dokonce konzultovali dokumentaci pro takzvaná EIA, což je řízení týkající se ochrany životního prostředí. Současné námitky k územnímu rozhodnutí proto považujeme za demagogii. Podle mne jde pouze o to, že tito lidé nechtějí obchodní centrum a tak vymýšlejí zástupné problémy,“ míní Petr Vávra, zástupce společnosti ECE.

To, zda je kritika protestujících oprávněná, teď zkoumá Krajský úřad Královéhradeckého kraje. Odvolání čtrnácti subjektů převzal 18. března, a termín rozhodnutí je zatím nejasný. „Kdy bude rozhodnuto, závisí na dalších řízeních, která probíhají mimo krajský úřad, tedy například i na Ministerstvu zdravotnictví ČR. Konkrétní termín vydání rozhodnutí tak nelze přesně stanovit. Do konce května to však nepředpokládáme,“ sdělil mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

Město a investor v arénu věří          

Magistrát města Hradec Králové, a také investorská společnost ECE, se chovají jako by nic. A tlak čtrnácti subjektů na platnost územního rozhodnutí si moc nepřipouštějí: „Aby neztráceli drahocenný čas, zpracovávají město a ECE dokumentaci pro stavební povolení. Věříme, že Krajský úřad rozhodne ve prospěch projektu nového stadionu i obchodního centra,“ doufá mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Projekt za téměř čtyři miliardy

V přízemí budovy Magistrátu města Hradec Králové se už usídlil model plánované multifunkční arény, který si můžou prohlédnout všichni kolemjdoucí. Je na něm znázorněna severozápadní výseč, ze které je zřejmé konstrukční řešení stavby. Aréna má pojmout  dvanáct tisíc sedících diváků a splňovat certifikaci UEFA pro kategorii ELITE, jež umožní pořádat zápasy fotbalové reprezentace i utkání evropských pohárových soutěží. Demolici starého malšovického stadionu a vybudování obchodního centra bude financovat společnost ECE, a to částkou 3,2 miliardy. Stavbu multifunkční fotbalové arény uhradí město. Připravit si musí 550 miliónů korun.

Jiří Máslo