Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miliony lidí mohou být bez tepla. Přední kapacity v zemi ostře debatovaly o těžebních limitech. Teplárny to uhlí prostě potřebují!

23.04.2015
Miliony lidí mohou být bez tepla. Přední kapacity v zemi ostře debatovaly o těžebních limitech. Teplárny to uhlí prostě potřebují!

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Těžba uhlí na dole ČSA na Mostecku, jehož se týkají limity uhlí.

V rámci Dnů teplárenství a energetiky v Hradci Králové se uskutečnil kulatý debatní stůl na téma uhelná energetika a teplárenství. Žhavým tématem k diskusi byla především otázka prolomení těžebních limitů, k čemuž podle zúčastněných stejně dojde, pouze je otázkou, kdy se to stane. Jinak by prý i miliony lidí mohly skončit bez dodávek tepla.

Jeden milion lidí bez tepla

„Bez hnědého uhlí za limity dojde k rozpadu systému zásobování skoro jednoho miliónu obyvatel dálkovým teplem a nebude palivo ani pro 650 tisíc kotlů přímo v domácnostech. Navíc cena tepla pro občany ČR z tohoto důvodu skokově vzroste,“ zní závěr diskuse.

Je tedy patrné, že nejde o žádnou malou hrozbu. Jak během diskuse podotkl spoluvlastník společnosti Czech Coal Jan Dienstl, čeští politici myslí pouze ve čtyřletých intervalech, kdy trvá jejich volební období, jenže tento obor si vyžaduje dlouhodobé plány a jistotu.

Debata v Hradci Králové, úplně vpravo Jan Dienstl, spolumajitel těžební společnosti Czech Coal.

Politici si prý možná mylně představují, že pokud dnes schválíme prolomení limitů, zítra se může začít těžit. Jenže tak to zdaleka není. A současný stav nejistoty může celý systém zlikvidovat. Pokud totiž neexistuje jistota v tom, co v příštích deseti a dvaceti letech bude, podnikatelé ztrácejí chuť investovat a například mladí lidé nevidí perspektivu ve studiu těchto oborů. Což může teplárenské odvětví v Česku zlikvidovat.

Pokud by se v budoucnu zajištění dodávek tepla řešilo dovozem uhlí, zásadním způsobem se to promítne do výsledných cen. A to nejen z důvodu, že import výrazně cenu uhlí zvýší, ale rovněž proto, že hnědé uhlí v okolních státech zdaleka nedosahuje takové kvality jako v České republice. Surovina z tuzemských ložisek má totiž vyšší výhřevnost.

Republika ztratí energetickou bezpečnost

Důsledkem celého procesu by navíc mohly být nejen vyšší ceny, ale zároveň ztráta energetické bezpečnosti České republiky. Podle diskutujících skýtá naději to, že současný ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek má odvahu prolomení dostat na jednání vlády. Jak ale rozhodně Sobotkův kabinet, to předvídat nelze.

Podle údajů výzkumné společnosti Invicta Bohemica bude při neprolomení limitů v roce 2025 chybět uhlí pro 33 teplárenských zdrojů. Nedostatek uhlí ohrozí i ambiciózní plán dotované modernizace malých domovních kotlů, do kterých ČR investuje 9 miliard korun.

Většině tepláren končí současné kontrakty na dodávky uhlí již mezi roky 2020 - 2022 a nové nemají. Například Chomutovský Actherm musí obnovovat smlouvu se Sokolovskou uhelnou každý rok.

Za pět minut dvanáct? Ne, hodina po dvanácté

Jak uvedl za ostatní účastníky kulatého stolu bývalý ředitel Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt: „Pro rozhodnutí o uhlí za limity už není za 5 minut dvanáct, ale hodina po dvanácté.“ Poradce ministerstva průmyslu ČR Vladimír Vlk uvedl, že osudem uhlí pro české teplárenství se bude zabývat vláda nejpozději letos na podzim.

Kulatého stolu se zúčastnilo více než 120 zástupců českých energetických firem, tepláren, obchodníků i pedagogů oborových vysokých škol.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace