Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemilosrdná demolice čeká dominantu Hradce Králové. Hotel Černigov nelze uznat jako památku, potvrdilo ministerstvo. Občanská demokratka se s tím nemůže smířit, developer si mne ruce

19.04.2015
Nemilosrdná demolice čeká dominantu Hradce Králové. Hotel Černigov nelze uznat jako památku, potvrdilo ministerstvo. Občanská demokratka se s tím nemůže smířit, developer si mne ruce

Foto: CPI Group

Popisek: Vizualizace budoucího komplexu, který má nahradit hotel Černigov

FOTOGALERIE Boj za uznání hotelu Černigov kulturní památkou je zřejmě u konce. Ani všechny úřady ale v kauze architektonického skvostu, který je dominantou východočeské metropole, nebyly zajedno.

Krajský úřad a hradecký magistrát považují unikátní stavbu za zbytnou a podporují záměr hotelového správce, který ji chce sprovodit ze světa a místo ní postavit zcela nový multifunkční komplex. Proti byl Národní památkový úřad, ovšem na jeho doporučení ministerstvo kultury nedalo.

„Nesporná kvalita hmotové kompozice hotelu Černigov je degradována nedostatky dispozičního propracování a nekvalitními detaily," píše se mimo jiné v oficiálním prohlášení ministerstva kultury. Stávající budova hotelu Černigov prý neumožňuje rekonstrukci vzhledem k řešení konstrukce. Zejména nízké stropy jednotlivých podlaží a nevyhovující dispozice zpečetily osud hradecké dominanty.

Stará stavba má spoustu příznivců

Kolem záležitosti hotelu probíhala řada aktivit. Například i petiční akce za jeho záchranu, kterou podpořila i řada nejen hradeckých architektů, například Josef Pleskot či docent Milan Rejchl. Petici podepsalo takřka 1000 občanů.

„Jakákoliv stavba se nestane významným architektonickým dílem pouze tím, že je architektonickým skvostem, jehož hodnocení může být problematické a velmi záleží na individuálním hodnocení. Větší význam má to, že v pravý čas zasáhne do vývoje architektury nebo městského prostoru, významně ho ovlivní a dotvoří a ukáže cestu k následování. Hotel Černigov svou výraznou čistotou navázal na architektonickou tradici Hradce Králové z předválečných let. Jeho umístění v přednádražním prostoru má významnou polohu v rámci městského centra a tvoří výraznou dominantu města. Pokud mluvím o významu objektu hotelu, mám zároveň na mysli i prostor, který stavba vytváří, a který je dokonce někdy důležitější než stavba vlastní. Hotel Černigov vytvořil prostor, kterému dnes říkáme Riegrovo náměstí,“ připomíná za všechny příznivce občanská demokratka Lenka Zídková, zastupitelka města a architektka.

Každou památku jsme mohli zbořit, ale…

Riegrovo náměstí je jediné, které po roce 1945 v Hradci Králové vzniklo na tak velkorysém půdorysu. Druhou stranu náměstí vymezuje nemovitá kulturní památka, budova Hlavního nádraží, která byla zapsána na seznam kulturních památek již v roce 1958. „Když se podíváme na dnes již zapsané nemovité kulturní památky v Hradci Králové, tak každá z nich mohla být v určitou dobu zbořena, nelíbila se, přestala sloužit svému původnímu účelu, stavebně nebo technicky dožila. Důležité ale je, že jsou tady a že se s nimi můžeme chlubit a díky nim stále ještě nazývat město ´Salon republiky´,“ míní politička Zídková, podle které tento proces tvorby městského prostoru nikde nezačíná a nikde nekončí, je v čase kontinuální. „Pokud se tento proces přeruší, stane se pouze to, že se vytvoří trhlina, kterou nelze v budoucnu zacelit, město začne ztrácet na svém lesku,“ dodává.

Vize budoucnosti

Realitní skupina CPI Property Group chce na místě postavit multifunkční komplex se čtyřhvězdičkovým hotelem Clarion, který doplní moderní kongresové centrum, špičkové kanceláře a v uliční úrovni i obchodní prostory. Součástí záměru jsou vzrostlá zeleň, parková úprava a živý obchodní vnitroblok s restauracemi a kavárnou. „Věříme, že tímto projektem obohatíme centrální část Hradce Králové o kvalitní městský prostor, který se stane přirozenou součástí pěšího koridoru mezi nádražím a centrem města,“ uvedl Igor Klajmon, ředitel developmentu CPI Property Group.

Formu navrhované zástavby lze přirovnat k ulitě šneka či hada, kdy se budovy spirálovitě obtáčejí podél uličních čar. Hlavní přístup do ulity je přímo z náměstí, její nejvyšší bod, věž hotelu o výšce 38,5 metru, je orientován směrem k nádražní věži.

Architektonický návrh vychází z pera studia Schindler Seko Architects, celkové investiční náklady dosáhnou téměř jedné miliardy korun. Termín zahájení výstavby je plánován na polovinu roku 2016, přičemž tři měsíce budou probíhat demoliční a přípravné práce, další rok a půl pak samotná výstavba. Nový komplex vytvoří zázemí pro 1400 pracovních míst, v kancelářské části může nalézt své pracovní uplatnění přes 1300 osob, dalších 60 pak zaměstná hotel.

Na toto téma proběhlo mnoho konzultací s renomovanými odborníky, které vedou k jednoznačnému závěru, že stávající konstrukční řešení vlastní rekonstrukci neumožňuje, a to především z důvodů nevyhovujících dispozic, nízkých stropů jednotlivých podlaží. Proto jako jediné možné řešení přichází v úvahu záměr zcela nový. „Původní stavbu nahradíme něčím výrazně lepším, ať už co do kvality samotné stavby i veřejného prostoru. Podobnou ambici jsme měli i v případě stavebně složitého projektu Quadrio v centru Prahy, a právě za zlepšení veřejného prostoru a zvýšení kvality života v dané lokalitě jsme nedávno obdrželi ocenění Green Building 2014 v prestižní mezinárodní soutěži CIJ Awards, kterou volí nezávislá skupina nejlepších odborníků pod dohledem mezinárodního auditora Pricewaterhou­seCoopers,“ řekl Igor Klajmon, ředitel developmentu CPI Property Group.

Dobré město pro život

Město Hradec Králové dlouhodobě obsazuje první příčky v anketách o nejlepší česká města pro život. Je často vyhledávané také individuální a především kongresovou turistikou. „Poptávka po Hradci je z hlediska domácí i zahraniční kongresové turistiky obrovská. Proto jsme se rozhodli právě zde rozšířit naši tuzemskou síť hotelů Clarion a přinést do regionu vysokou úroveň čtyřhvězdičkového hotelu a ubytovacích, kongresových i gastronomických služeb,“ prohlásil Jan Kratina, generální ředitel hotelové skupiny CPI Hotels, která v ČR provozuje mimo jiné právě značku hotelů Clarion. Pro vlastníka objektu může být k hradeckému projektu vzorem ten v Olomouci, kde na místě původního hotelu Sigma v těsné blízkosti vlakového nádraží vznikl komfortní kongresový Clarion. Projekt výrazně zkrášlil a zmodernizoval vstupní bránu do města, nabídl práci místním a poskytuje v místě daleko vyšší kvalitu služeb.

Architekt Jiří Zídka, který je syn architekta hotelu Černigov Jana Zídky, se chce pokusit rozhodnutí ministerstva kultury ještě zvrátit.


Co o hotelové budově ještě uvádí Lenka Zídková:

„Hotel byl realizován v letech 1967 až 1975. Po dokončení dala stavba naději a optimismus nejen architektům, ale všem lidem, kteří obdivovali bílou fasádu, obloženou jugoslávským vápencem, s prolomenými liniemi tmavých lodžií, proskleným přízemím a do noci svítící oranžovou linku oken kavárny ve čtrnáctém podlaží. V období mezi roky 1949 až 1989 nastala těžká doba nesvobody, ve které se jen těžko tvořilo nejen architektům, ale všem tvůrčím lidem. Myslím, že není nutné zde vysvětlovat, jaké podmínky panovaly ve stavebnictví. Jen krátké období konce 60. let umožnilo trochu se nadechnout, a právě v této době vznikl projekt hotelu, tehdy pod názvem Regina, a teprve před dokončením byl přejmenován na Černigov po družebním městě na Ukrajině. Jakmile se politická situace trochu uvolnila, naskytla se možnost navrhnout a realizovat něco, co do té doby nebylo možné. Architekt Jan Zídka, který byl žákem profesora Sokola na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, byl ještě naočkován prvorepublikovým stavebním kumštem, a to se odrazilo v návrhu budovy hotelu. Na projektu spolupracoval špičkový konstruktér, inženýr František Čížek. Na interiérech řada významných výtvarníků. Původní kvalitní interiéry, které se ale z větší části bohužel nedochovaly, byly navrženy ve spolupráci s výtvarnými umělci, například Hugo Demartinim či Jaroslavem Vožniakem.

Architekt Jan Zídka dal hotelu, kromě velkorysých rozměrů vnějších, i dostatečně dimenzované provozní prostory. Stavba hotelu nebrání pohledům na budovu nádraží, naopak uvolnila celý prostor náměstí od drobných bytových domů, které stávaly v místě dnešního parkoviště. Tento koncept náměstí před budovou hlavního nádraží se poprvé objevil již v plánech architekta Havlíčka a Bartoše po druhé světové válce. V dnešní době kvalitně vytvořený parter s novým dopravním řešením vybízí k dokončení parkových úprav až k hotelu. Hotel je řešen jako solitérní objekt, členěný na horizontální podnož s převážně společenskými funkcemi a vertikální hotelovou část. Budova má čtrnáct nadzemních a jedno podzemní podlaží. Hotelová hala, jídelna a kavárna jsou umístěny v přízemí v návaznosti na hlavní vstup. Restaurace, vinárna a salonky jsou umístěny v suterénu se samostatnými vstupy z ulice S. K. Neumana. Zbývající část horizontální podnože je věnována technickému a hospodářskému zázemí. Výšková část obsahuje pokoje, kterých je dnes 210 (původně 231). Ve 14. podlaží byla taneční kavárna a klubovna s překrásnou vyhlídkou na historické jádro města, dnes jsou zde jednací sály s dochovaným původním osvětlením.

Samostatnou kapitolou by byl popis unikátní konstrukce hotelu. Konstrukce je čistě monolitická, železobetonová, a nachází se ve velmi dobrém stavu. Její výjimečnost spočívá v návrhu jednoduchého a velkoryse uspořádaného skeletu s masivními stropními bezprůvlakovými deskami jednotné tloušťky, s rovným podhledem v lůžkové části, podporované soustavou dvojic stěn, umístěných příčně v rozteči 7,2 metru. Uvolněním prostoru jsou vytvořeny ideální podmínky pro varianty dispozičního uspořádání interiéru s možností provádění požadovaných změn v celém období životnosti konstrukce."

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš