Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fotbalový stadion v Hradci je o krok blíž. Jeho odpůrci hrozí žalobou

12.04.2013
Fotbalový stadion v Hradci je o krok blíž. Jeho odpůrci hrozí žalobou

Foto: Jiří Máslo

Popisek: nový stadion, architekt Oleg Haman

Krajský úřad Královéhradeckého kraje zamítl první ze stížností proti udělení územního rozhodnutí, které získala firma ECE Projektmanagement Praha s.r.o., jenž hodlá postavit v Hradci Králové nový fotbalový stadion zároveň s obchodním a zábavním centrem.

Hradečané jsou zase o krok blíž novému fotbalovému stadionu. Na sklonku minulého roku získala firma ECE, která hodlá nový fotbalový stánek postavit, územní rozhodnutí. Proti němu bylo podáno čtrnáct námitek. Nyní krajský úřad smetl první námitku ze stolu. V té stěžovatelé obvinili úředníky magistrátu z podjatosti. Na stole krajského úřadu ovšem zbývá ještě dalších třináct stížností.

Krajský úřad zamítl stížnost na podjatost městských úředníků

 

Na pojatost městských úředníků si stěžovaly občanské iniciativy Cesta trvalé iniciativy a Kruh pro občanskou společnost – KOS. „Obvinění úředníků z podjatosti bylo ze strany odpůrců projektu stejně absurdní, jako jsou jejich nesmyslná tvrzení o tom, že varianta postavit nový fotbalový stadion bez finanční podpory ECE by byla pro město levnější, rychlejší a pro celý areál lepší,“ uvedl novinářům na adresu stěžovatelů jednatel ECE Projektmanagement Praha s.r.o. Josef Tobek.

Plánovaná stavba nového fotbalového stadionu hýbe Hradcem Králové už řádku let. Na jedné straně stojí radnice s fotbalovým klubem, fanoušky a firmou, která má celý projekt realizovat. Proti projektu vzniklo několik iniciativ a sdružení, převážně z městské části Malšovice, která sousedí s areálem současného i budoucího stadionu.

Fotbaloví fanoušci vidí v projektu důstojný stánek pro hradecké fotbalisty

 

I v samotných Malšovicích žijí fanoušci, kteří touží po novém stadionu. „Já jako obyvatel Malšovic jsem velkým zastáncem projektu," svěřil se novinářům fotbalový fanoušek František Řehounek.

„Často se k nám dostávají hlasy, že ECE nebude chtít v projektu pokračovat, ale já jsem přesvědčen, že se nám podaří dotáhnout ho do vítězného konce," uvedl médiím v souvislosti s nejčastějšími námitkami generální ředitel fotbalového klubu Richard Jukl. Jeho slova potvrdili na tiskové konferenci, která se konala tuto středu, společně zástupci města v čele s primátorem Zdeňkem Finkem (Hradecký demokratický klub), investor i fotbalový klub.

 

Podle primátora nový areál oživí nynější prostor kolem hradeckých lízátek - specifických osvětlovacích stožárů. Měl by tak vzniknout jakýsi bulvár, který by začínal u vlakového nádraží, pokračoval skrze Dukelskou třídu přes Centrál až na Velké náměstí. Odtud by vedl dál Nezvalovou ulicí a končil by právě u nového Parku Malšovice.

Odpůrcům projektu vadí obchodní centrum, které má stadion obepínat

 

Proti stávajícímu projektu dlouhodobě bojuje politická strana Změna pro Hradec. Té vadí velká finanční náročnost celého projektu a je přesvědčena, že je možné postavit stadion za mnohem menší peníze.

Dalším velkým odpůrcem nového stadionu tak, jak je plánován, je občanská iniciativa Kruh pro občanskou společnost. „Bude to chtít mnohem hlubší rozbor. Čekáme, jak úřad vyhodnotí další naše odvolání. Pokud je zamítne, jsme připraveni podat návrh na správní žalobu,“ sdělil novinářům člen iniciativy architekt František Křelina.

Nákupní centrum, které má nový stadion obklopovat a které je hlavním trnem v oku odpůrcům, naopak vidí jako výhodu zastánci projektu. Vyzdvihují přitom nadčasovost takového projektu a předpokládají, že se lokalita stane kulturně společenským centrem.

V ideálním případě vyběhnou fotbalisté na nový trávník v roce 2016

 

I když se podaří vyřešit všechny nynější připomínky k územnímu rozhodnutí, nemusí mít investor vyhráno. Následně musí získat stavební povolení a dá se předpokládat, že i proti němu vyvstane mnoho připomínek ze strany odpůrců. Zástupci ECE se přesto nevzdávají a věří, že nejpozději v roce 2015 začnou stavět. „Samotná stavba bude trvat rok,“ sdělil novinářům manažer ECE Petr Vávra.

 SOUVISEJÍCÍ:

Zastupitelé to zvrtali, fotbalový stadion opět v nedohlednu

Všichni, kteří se zajímají o budoucnost fotbalového stadionu, mohou do konce května navštívit magistrát města a prohlédnout si zmenšený model fotbalové arény. „Je na něm znázorněna její severozápadní výseč, na níž si zájemci mohou prohlédnout konstrukční řešení stavby,“ okomentoval před novináři jedinečnou příležitost Petr Vávra.

Kamil Kubáň