Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na svá hovínka spotřebovali hradečtí psi čtyři miliony sáčků. K tomu se už prostě musí vyjádřit i funkcionáři

26.03.2015
Na svá hovínka spotřebovali hradečtí psi čtyři miliony sáčků. K tomu se už prostě musí vyjádřit i funkcionáři

Autor: Archív

Popisek: Pes, ilustrační foto.

Až 461 speciálních odpadkových košů se zásobníky sáčků na psí exkrementy mohou aktuálně Hradečané využívat po celém území města. V loňském roce bylo takto spotřebováno 3,954 milionu sáčků.

Téměř sedm tisíc čtyřnohých přátel na jedno město

Ve městě je registrováno 6918 psů. Strážníci městské policie při svých pochůzkách průběžně dohlížejí jak na povinnost úklidu exkrementů, tak i na to, zda majitelé psů dodržují platnou vyhlášku týkající se lokalit, kde je třeba mít psa na vodítku, a kde dokonce s náhubkem.

„Je znát, že si i Hradečané začali na používání sáčků na psí exkrementy v poslední době čím dál více zvykat. Možná tak někteří konají pod tlakem našich strážníků, ale většinou jde už zřejmě o přesvědčení jednotlivých majitelů pejsků,“ hodnotil kladně poznatky strážníků, sloužících ve městě, jejich ředitel Miroslav Hloušek.

Některá psiska jsou tu „načerno". Víc exkrementů je v centru

Počet zásobníků na sáčky a košů na psí exkrementy ve městě rok od roku stoupá. Strážníci odhadují, že kromě registrovaných psů ve městě je více než tisícovka těch neregistrovaných. 

„Na základě požadavků jednotlivých komisí místní samosprávy, bytových družstev a občanů jsme minulý rok umístili 49 odpadkových košů se zásobníky na sáčky na psí exkrementy, takže jsme ke konci loňského roku obhospodařovali už 461 těchto stanovišť,“ dodal Jiří Henzl, ředitel technických služeb.

Doplnil dále, že v centru města technické služby vyprazdňovaly tyto koše až sedmkrát týdně, na sídlištích až třikrát. Od nového roku převzaly do správy tuto činnost na základě výsledků výběrového řízení Hradecké služby, v nichž má město svůj majetkový podíl.

Chystají se změny ve vyhlášce

Městská vyhláška řeší několik věcí. Například nošení náhubků. Kde musí mít pes nasazený náhubek? Na těchto místech: • Baťkovo náměstí • Čelakovského, • Dukelská třída • Gočárova třída • Malé náměstí • Masarykovo náměstí • náměstí 28. října • náměstí Svobody, • Riegrovo náměstí • S. K. Neumanna • Švehlova • třída Karla IV. • Ulrichovo náměstí • Velké náměstí

Každý z majitelů je také povinen ohlásit magistrátu města každého svého chlupatého mazlíčka, který je starší  tří měsíců. Pokud jde o psa v rodinném domě, zaplatí za něj ročně 300 korun, v bytovém domě sazba činí 1200 korun. O tisícikorunu méně ze své peněženky vytáhnou lidé, kteří pobírají sirotčí, invalidní, starobní, vdovský či vdovecký důchod, který je jediným zdrojem jejich příjmu. V případě nezaplacení hrozí, že vám město naúčtuje až trojnásobek částky.

Rostoucí počet psů ve městě si žádá také úvahy nad určitými změnami. „V současnosti shromažďujeme podklady pro obnovu stávající obecně závazné vyhlášky, upravující pohyb psů na veřejném prostranství, “ sdělila náměstkyně primátora pro městské organizace a majetek města Romana Lišková. Aktualizace městské vyhlášky by měla zohlednit postřehy občanů, městské policie, ale i technických služeb. O co přesně půjde, zatím náměstkyně neupřesnila. Je ale zřejmé, že vše kolem psů zajímá ve městě nemalý počet obyvatel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace