Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Myslel jsem, že půjdeme na oběd, postěžoval si na besedě v Hradci europoslanec Pospíšil. Proč tedy přijel mluvit se studenty a proč vyrazil do areálu bývalých jatek?

17.03.2015
Myslel jsem, že půjdeme na oběd, postěžoval si na besedě v Hradci europoslanec Pospíšil. Proč tedy přijel mluvit se studenty a proč vyrazil do areálu bývalých jatek?

Foto: Facebook JP

Popisek: Jiří Pospíšil

Pospíšil v Hradci Králové diskutoval se studenty, ale stihl i otevřít Evropské podnikatelské centrum, které slouží dvěma krajům – vedle Královehradeckého jde i o Pardubický.

Do Hradce Králové dorazil europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil na debatu se studenty Metropolitní univerzita Praha a s politologem Petrem Justem, a to na téma Jak a proč (ne)měnit Ústavu ČR.

Klobouk dolů, vás tady ale je

Rodáka z Chomutova, bývalého poslance za ODS, někdejšího ministra spravedlnosti a mimo jiné exděkana plzeňské univerzity překvapila hned po příchodu velká účast. „Klobouk dolů, že vás tu dnes přišlo tolik. Myslel jsem, že se tu sejdeme s panem doktorem Justem, členy místní TOP09, vypijeme kávu a půjdeme na oběd," začal besedu bývalý ministr spravedlnosti Pospíšil.

Mimo studentů si Pospíšila vyslechl i poslanec a někdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger nebo předseda krajské organizace TOP 09 Aleš Cabicar. „Snažíme se mimo výuku pořádat akce, které studentům rozšíří obzory. V současné době se diskutuje o změně ústavy, tak jsme využili možnosti pozvat dlouholetého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který sám některé změny ústavy připravoval, včetně přímé volby prezidenta," prozradil Jan Outlý, vedoucí akademické oblasti Univerzitního střediska Hradec Králové Metropolitní univerzity Praha.

„Já osobně jsem v této věci konzervativní a nemyslím si, že by naše Ústava potřebovala nějaké rozsáhlejší zásahy. Žádné její fatální nedostatky se doposud neukázaly,“ míní Pospíšil. Ještě před několika lety se ústavou zabýval celkem detailně a vypadlo to, že by do ní rád sáhl znatelně. V roce 2010, tehdy ještě jako ministr, se chtěl například do Ústavy zavést klouzavý mandát poslanců, kteří se stanou ministry, a změnit kompetence Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který by mohl kontrolovat i hospodaření krajů a obcí. „Klouzavý mandát počítá s tím, že výkon funkce poslance přechází z ministra na náhradníka. Zvolili jsme konstrukci, že mandát ministrovi nezaniká, pouze veškerá práva a povinnosti přecházejí na poslance-náhradníka. Ministrovi zůstane jediné právo, a to vzdát se svého poslaneckého mandátu,“ představoval tehdy hypotetický model. Podle návrhu by měl poslanec, který se stane členem vlády, ztratit post poslance a s tím spojenou imunitu.

Byl u otevření mozku všech budoucích evropských center u nás

Po obědě se kroky Jiřího Pospíšila, který mimochodem není příznivcem nového ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, přesunuly do areálu bývalého masokombinátu Březhradu, kde se slavnostně otevřelo Evropské podnikatelské středisko (EPS).

„Jedná se o místo, kam může přijít každý občan a bezplatně získat informace potřebné pro svou občanskou i podnikatelskou činnost," upřesnil Rudolf Lusk, jeden ze zakladatelů obecně prospěšné společnosti Regionální partner CZ, která středisko provozuje.

EPS Hradec Králové – Březhrad je současně prvním centrálním střediskem a řídícím centrem pro podobná zařízení po celé České republice. Slouží také jako podnikatelský inkubátor s výrobními, skladovými a servisními prostory, včetně zázemí a je zde pro každého, kdo má zájem aktivně se zapojit do rozvoje svého regionu v oblasti, které rozumí, ať již ve sféře občanské, či podnikatelské. „Pokud za námi přijde občan, OSVČ, nebo zástupce malé či střední firmy se smysluplným záměrem, dostane od nás možnosti, aby jej mohl uskutečnit. Má-li nápad, schopnost, odbornost, kvalitu a vůli, budeme se snažit mu pomoci, aby se osamostatnil nebo rozvíjel. Nabídneme mu vybavení a prostor, poradíme mu a poskytneme informace i služby marketingového oddělení, případně právní služby,“ uvedl druhý ze zakladatelů Radek Regent. Konkrétní podmínky budou vytvářet jak pro začínající živnostníky, tak pro takové, kteří již prokázali svou životaschopnost.

Služby poskytuje středisko pro území dvou krajů – Královéhradeckého a Pardubického a je využitelné i pro města a obce. Cílem zakládání evropských středisek a jimi organizačně a metodicky spravovaných spolků je rozvíjet podmínky pro udržení klasického standardního středního stavu, jehož zástupci budou umět působit na zákonodárce a přenášet jim požadavky této důležité společenské vrstvy.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš