Městští strážníci zachránili desítky životů
10.04.2013
Foto: Hradec Králové
Popisek: Hradečtí strážníci se učí poskytovat první pomoc
Příslušníci Městské policie v Hradci Králové se pravidelně vzdělávají v poskytování první pomoci. V těchto dnech probíhá každoroční školení, tentokrát zaměřené na ošetřování úrazů.
Strážníkům městské policie v Hradci Králové nemohou mnozí občané přijít na jméno. Výkon jejich povolání mají spojený pouze s pokutováním za špatné parkování a měřením nejvyšší povolené rychlosti, popřípadě napomínáním za neuvázaného psa, nebo špatně osvětlené kolo. Pak je tady ovšem skupina lidí, která je vděčná, že jim městští strážníci zachránili život. Příslušníci městské policie procházejí pravidelně kurzy první pomoci, aby byli schopni poskytnout pomoc zraněným a nemocným, se kterými se během své služby potkají.
Právě v těchto dnech probíhá jedno z pravidelných školení, na kterém se všech sto dvacet sedm strážníků zdokonaluje v poskytnutí první pomoci. „Koná se pod vedením profesionálního záchranáře a postupně kurzem projde všech sto dvacet sedm strážníků. Jde o další navazující školení, které strážníci absolvují každý rok. Pro jejich práci je dovednost poskytnout první pomoc nutností, denně se setkávají s případy, kdy jsou na místě první a jejich zkušenost zachraňuje lidem život. Pravidelným proškolováním si své znalosti a dovednosti opakují, zdokonalují a učí se i novinkám v oblasti záchranářství,“ uvedla Eva Čížková z Městské policie Hradec Králové.
Letošní kurz je zaměřen na ošetření úrazových stavů
Tentokrát je školení zaměřeno na ošetření úrazových stavů. Strážníci se učí rozpoznat tepenné krvácení od žilního, rychle a účinně jej zastavit, objasňují si specifika určitých úrazů spojených s nehodami. Po skončení školení by měli vědět, jak postupovat například při ošetření bourajícího motorkáře. Současné školení plynule navazuje na předchozí, ve kterém si účastníci kurzu zdokonalovali znalosti v poskytování první pomoci. Učili se, jak správně resuscitovat, co to je stabilizovaná poloha a jak do ni zraněného uložit, na co dbát, než přijede sanitka.
„Kurz probíhá v malých skupinách, aby každý měl co největší prostor a čas pro nácvik,“ vysvětlil vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Tomáš Ježek. Zároveň pochválil strážníky. Podle jeho slov jsou prohlubující se znalosti strážníků znát v praxi, kdy díky včasnému a správnému poskytnutí pomoci právě příslušníky městské policie mají záchranáři, kteří posléze dorazí na místo nehody, usnadněnou práci a zraněné přebírají ve stabilizovaném stavu.
Díky svým znalostem zachránili strážníci desítky životů
Jako příklad uvedl loňskou událost z pošty u nádraží, kde zkolabovala žena. „Strážníci se zachovali přesně podle natrénovaného postupu. Paní v bezvědomí zaklonili hlavu, zjistili, že dýchá a nechali hlavu v záklonu,“ pochválil postup strážníků Tomáš Ježek. Tímto postupem umožnili strážníci ženě, aby mohla volně dýchat a zabránili tak udušení. „Za chvíli přijela záchranná služba, aplikovala ženě s výrazně pomalou srdeční frekvencí léky, na které srdce zareagovalo, a obnovila se jeho normální funkce. Tím pádem se zvedl krevní tlak, a paní se probrala. Pokud by strážníci správně nezasáhli a nechali ženu bezvládně ležet, tak by musela být s velkou pravděpodobností oživována. Nebylo by přitom jisté, zda přežije,“ prohlásil záchranář.
I v dalších případech mohou občané děkovat strážníkům doslova za záchranu života. Například jednasedmdesátiletému muži, který upadl do bezvědomí, pomohli, když mu zprůchodnili dýchací cesty a provedli umělou masáž srdce. Na zásah strážníků s vděčností vzpomíná i muž, který na Moravském Předměstí spadl z invalidního vozíku a ocitl se na zemi v bezvědomí. „Nepravidelně dýchal, měl zrychlený tep a krvavou pěnu u úst. Čtyřiašedesátiletému muži strážníci okamžitě poskytli první pomoc, uvolnili dýchací cesty a uložili ho do stabilizované polohy. Do příjezdu záchranné služby kontrolovali jeho stav,“ přiblížila další případ mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková.
Kamil Kubáň