Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Městští strážníci zachránili desítky životů

10.04.2013
Městští strážníci zachránili desítky životů

Foto: Hradec Králové

Popisek: Hradečtí strážníci se učí poskytovat první pomoc

Příslušníci Městské policie v Hradci Králové se pravidelně vzdělávají v poskytování první pomoci. V těchto dnech probíhá každoroční školení, tentokrát zaměřené na ošetřování úrazů.

Strážníkům městské policie v Hradci Králové nemohou mnozí občané přijít na jméno. Výkon jejich povolání mají spojený pouze s pokutováním za špatné parkování a měřením nejvyšší povolené rychlosti, popřípadě napomínáním za neuvázaného psa, nebo špatně osvětlené kolo. Pak je tady ovšem skupina lidí, která je vděčná, že jim městští strážníci zachránili život. Příslušníci městské policie procházejí pravidelně kurzy první pomoci, aby byli schopni poskytnout pomoc zraněným a nemocným, se kterými se během své služby potkají.

Městští strážníci se učí poskytovat první pomoc

Právě v těchto dnech probíhá jedno z pravidelných školení, na kterém se všech sto dvacet sedm strážníků zdokonaluje v poskytnutí první pomoci.  „Koná se pod vedením profesionálního záchranáře a postupně kurzem projde všech sto dvacet sedm strážníků. Jde o další navazující školení, které strážníci absolvují každý rok. Pro jejich práci je dovednost poskytnout první pomoc nutností, denně se setkávají s případy, kdy jsou na místě první a jejich zkušenost zachraňuje lidem život. Pravidelným proškolováním si své znalosti a dovednosti opakují, zdokonalují a učí se i novinkám v oblasti záchranářství,“ uvedla Eva Čížková z Městské policie Hradec Králové.

Letošní kurz je zaměřen na ošetření úrazových stavů

Tentokrát je školení zaměřeno na ošetření úrazových stavů. Strážníci se učí rozpoznat tepenné krvácení od žilního, rychle a účinně jej zastavit, objasňují si specifika určitých úrazů spojených s nehodami. Po skončení školení by měli vědět, jak postupovat například při ošetření bourajícího motorkáře. Současné školení plynule navazuje na předchozí, ve kterém si účastníci kurzu zdokonalovali znalosti v poskytování první pomoci. Učili se, jak správně resuscitovat, co to je stabilizovaná poloha a jak do ni zraněného uložit, na co dbát, než přijede sanitka.

Městští strážníci se učí poskytovat první pomoc

„Kurz probíhá v malých skupinách, aby každý měl co největší prostor a čas pro nácvik,“ vysvětlil vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Tomáš Ježek. Zároveň pochválil strážníky. Podle jeho slov jsou prohlubující se znalosti strážníků znát v praxi, kdy díky včasnému a správnému poskytnutí pomoci právě příslušníky městské policie mají záchranáři, kteří posléze dorazí na místo nehody, usnadněnou práci a zraněné přebírají ve stabilizovaném stavu.

Díky svým znalostem zachránili strážníci desítky životů

Jako příklad uvedl loňskou událost z pošty u nádraží, kde zkolabovala žena. „Strážníci se zachovali přesně podle natrénovaného postupu. Paní v bezvědomí zaklonili hlavu, zjistili, že dýchá a nechali hlavu v záklonu,“ pochválil postup strážníků Tomáš Ježek. Tímto postupem umožnili strážníci ženě, aby mohla volně dýchat a zabránili tak udušení. „Za chvíli přijela záchranná služba, aplikovala ženě s výrazně pomalou srdeční frekvencí léky, na které srdce zareagovalo, a obnovila se jeho normální funkce. Tím pádem se zvedl krevní tlak, a paní se probrala. Pokud by strážníci správně nezasáhli a nechali ženu bezvládně ležet, tak by musela být s velkou pravděpodobností oživována. Nebylo by přitom jisté, zda přežije,“ prohlásil záchranář.

I v dalších případech mohou občané děkovat strážníkům doslova za záchranu života. Například jednasedmdesátiletému muži, který upadl do bezvědomí, pomohli, když mu zprůchodnili dýchací cesty a provedli umělou masáž srdce. Na zásah strážníků s vděčností vzpomíná i muž, který na Moravském Předměstí spadl z invalidního vozíku a ocitl se na zemi v bezvědomí. „Nepravidelně dýchal, měl zrychlený tep a krvavou pěnu u úst. Čtyřiašedesátiletému muži strážníci okamžitě poskytli první pomoc, uvolnili dýchací cesty a uložili ho do stabilizované polohy. Do příjezdu záchranné služby kontrolovali jeho stav,“ přiblížila další případ mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková.

Kamil Kubáň

Galerie