Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hradečtí živnostníci chtějí žalovat radnici, prodělali kalhoty

08.04.2013
Hradečtí živnostníci chtějí žalovat radnici, prodělali kalhoty

Autor: Archív

Popisek: Rekonstrukce Dukelské třídy

Královéhradečtí živnostníci požadují po tamní radnici náhradu škody, která jim vznikla během rekonstrukce Dukelské třídy a ulice S. K. Neumanna. Ta to odmítá. Obchodníci si najali právního zástupce a spor tak zřejmě skončí u soudu.

Omezený přístup do obchodů v jedné z tradičních nákupních zón Hradce Králové, která se rozprostírá na ulici S. K. Neumanna a Dukelské třídě, mají již devět měsíců kvůli rekonstrukci dotčených ulic zákazníci i majitelé. Dokončení oprav je naplánováno na konec letošního roku, obchodníky tedy čeká ještě dalších devět měsíců mizerných příjmů.

Termín pro zpřístupnění ulic MHD byl už dvakrát odložen

Dle původního harmonogramu oprav měla být na konci minulého roku do ulic vpuštěna alespoň městská hromadná doprava. Ta zde nejezdí ještě dnes. Posunutí termínu nejdříve radnice odůvodňovala neúplnou projektovou dokumentací, v které se nenacházela například stará kanalizace, a slíbila zprovoznění ulic pro MHD v březnu.

Ani tento termín však stavbaři nedodrželi. Na vině tentokrát mělo být mrazivé počasí. "Hlavně noční teploty klesaly hluboko pod bod mrazu. Takové teploty jsou dle doporučení platných technických předpisů a norem nevhodné pro provádění betonáže. Proto je technický dozor investora pozastavil," obhajoval před novináři zdržení zástupce stavební firmy Sovis CZ Jan Vítek.

Obchodníci nevěří v dodržení ani stávajícího termínu

Nyní se hovoří v souvislosti se zpřístupněním rekonstruovaných ulic pro MHD o prodloužení termínu na konec dubna. Ani tomuto datu ovšem obchodníci z dotčených ulic nevěří. „Bylo mi řečeno, že asfalt se může pokládat nejdříve dvacet osm dní po betonu. Ten tu ještě není, takže 27. duben je podle mého mínění naprosto nereálný termín. Situace je velmi špatná," upozorňuje na stávající stav majitel jednoho z obchodů v ulici S. K. Neumanna Michal Švagerka.

„Ve smlouvě s firmou Sovis je termín 20. listopadu letošního roku. V ten den má být stavba předána. Tedy nejen oprava ulic, ale také náměstí 28. října. Na návrat hromadné dopravy byly jen určité přísliby. Rádi bychom, aby se alespoň autobusy do ulic vrátily, ale záleží na počasí," obhajoval před novináři přístup radnice primátor Zdeněk Fink.

Podnikatelé se rozhodli s radnicí soudit o náhradu škody

Nejvíce postiženi stávající rekonstrukcí jsou majitelé tamních obchodů. Těm už došla trpělivost a rozhodli se podat žalobu na město, ve které požadují náhradu škody. Za tímto účelem si společně najali právníka, který je má ve sporu zastupovat. „Je to nepochopitelné, každý stavař, který má elementární zkušenosti, ví, že přichází po létu podzim, po podzimu zima,“ poukazuje na nepochopitelné odůvodnění zpoždění stavby právní zástupce obchodníků Zdeněk Rudolecký.

Radnice požadavky obchodníků odmítá. Bojí se, aby v budoucnu při jakékoli rekonstrukci nežádali náhradu škody další podnikatelé. „Mohlo by se stát, že při jiných rekonstrukcích by i jiní podnikatelé i jiní občané mohli požadovat odškodnění," uvedla novinářům tisková mluvčí královéhradeckého magistrátu Magdalena Vlčková.

Kamil Kubáň

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace