Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

České zákony jsou někdy papežštější než papež, v pohraničí a vyloučených lokalitách chybějí lékaři, zaznělo v Hradci Králové

06.03.2015
České zákony jsou někdy papežštější než papež, v pohraničí a vyloučených lokalitách chybějí lékaři, zaznělo v Hradci Králové

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Dan Jiránek, šéf Svazu měst a obcí

Chybějící lékařská péče v pohraničí a sociálně vyloučených lokalitách, výnos z hazardních her i nejčastější chyby úřadů byly tématem čtvrtečního krajského setkání Svazu měst a obcí České republiky. Na nedávné setkání přijely do sálu Krajského úřadu v Hradci Králové desítky starostů. České zákony jsou někdy papežštější než papež, zaznělo také na setkání.

Předseda Dan Jiránek seznámil starosty s informačním servisem, právním poradenstvím svazu a s dosaženými výsledky. „Zákon o veřejných zakázkách zjednodušuje podmínky zakázek do padesáti milionů korun. Musí být jasně dána metodika, jak postupovat, aby nepřišel audit a úředníci neřekli: Ano, splnili jste zákon, ale nám se to nezdá. Metodika musí být jasná, a pokud podle ní budou obce postupovat, nesmějí mít starost, že by udělaly chybu,“ vysvětlil Jiránek. Jako jeden z úkolů Svazu měst a obcí vidí bránit decentralizaci veřejné správy, což se opakuje vždy, když je nová vláda. „Podařilo se nám dosáhnout, byť se zpožděním, navýšení platů o tři a půl procenta starostům,“ uvedl.

Zákony papežštější než papež

Specialista na financování Svazu měst a obcí ČR David Sláma rovněž zdůraznil změny v zákoně o zadávání veřejných zakázek. „Pokud se vám stalo, že jste museli zrušit výběrové řízení, protože se přihlásil jen jeden uchazeč, teď už mu zakázku můžete přidělit. Také limit na vícepráce se zvedl z deseti na dvacet procent,“ řekl starostům David Sláma, který má ve Svazu měst a obcí na starosti finance a dopravu. Zároveň prohlásil, že sama Česká republika bývá „papežštější než papež“, protože si sama zpřísňuje zákony ještě více, než přikazují směrnice Evropské unie.

Během informací zpoza řečnického pultu se mohli starostové ptát na běžné problémy, které řeší na úřadech. Místostarostku Albrechtic nad Orlicí Evu Královou zajímalo, zda je nutné vyvěšovat záměr o poskytnutí dotace i v případě, kdy se jedná například o pětitisícový příspěvek pro tamní fotbalový klub. „Je třeba mít písemnou žádost od klubu o finanční příspěvek, pak můžete finance poskytnout,“ vysvětlil David Sláma.

Chybějící lékařská péče

Zajištění základní lékařské péče v menších pohraničních obcích a sociálně vyloučených lokalitách bylo mimo jiné tématem Rudolfíny Voleské, která se ve svazu věnuje sociální oblasti a zdravotnictví. „Jednáme s Ministerstvem zdravotnictví o zlepšení situace. Problémem není ani tolik stárnutí, odchod do důchodu nebo nezájem lékařů provozovat praxi. Úkolem je spíše je motivovat, aby otevírali ordinace tam, kde je potřeba a nezůstávali ve velkých městech, kde je jich dostatek. Ministerstvo získalo prostředky z Evropské unie, aby je investovalo do vzdělávání a motivace lékařů ordinovat v těchto místech. Mohou pomoci s financováním prostor ordinace, podpořit lékaře v dojíždění a další způsoby. Doufáme, že přinesou efekt,“ řekla Rudolfína Voleská a dodala, že ministerstvo nyní vytipovává lokality, na něž bude třeba se zaměřit.

Zmínila také zákon o provozování hazardních her (v připomínkovém řízení) zaručující zvýšení daní a přímější výběr peněz určených pro sport. „Ze získaných pěti miliard korun by tři měly putovat na podporu sportu a dvě na omezení škodlivých společenských důsledků, které s sebou provoz hazardu nese,“ vysvětlila Voleská.

Setkání se starosty pokračují

Václav Toman starosty upozornil na nejčastější chyby na radnicích. „Patří mezi ně lhůta na zveřejňování záměrů, která musí být opravdu patnáct dní. Dále svolávání a průběh jednání zastupitelstva a pořizování zápisů,“ vysvětlil. Podle jeho slov není úplně všude dodržována pravidelnost jednání zastupitelů, tedy minimálně jednou za tři měsíce.

Svaz měst a obcí chystá další setkání se starosty, a to 2. března v Plzni, 5. března v Jihlavě, 10. března v Brně a 12. března v Pardubicích. Dále míří do Prahy, a to 17. března a o dva dny později přijedou do Karlových Varů. 23. března přivítá svaz Olomouc, 24. března Otrokovice a 25. března Ostrava.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace