Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V hradeckých lesích někdo odhodil dvoumetrové exotické hady. Oba uhynuli zimou. Přitom stačilo zavolat 156

28.02.2015
V hradeckých  lesích někdo odhodil dvoumetrové exotické hady. Oba uhynuli zimou. Přitom stačilo zavolat 156

Autor: Hradeckralove.org

Popisek: Jeden z nalezených hadů.

Dva exotické hady, krajtu kobercovou a hroznýšovce, kdosi v uplynulých dnech odložil v hradeckých příměstských lesích, kde oba zřejmě krátce na to v chladu uhynuli. Podobný nález hradečtí lesníci nepamatují. Tvrdí však, že lidé se do lesů kvůli tomuto ojedinělému případu nemusejí bát chodit.

Občas se stává, že se lesníci setkají se zaběhnutými pejsky, přestože by pes měl být v lese uvázán na vodítku, ale poslední nález byl jiný. „Jeden z návštěvníků lesa mě upozornil na uhynulého velkého hada, kterého spatřil nedaleko Bělečského rybníka. Zavedl mě k němu a kousek dál jsme objevili ještě druhého plaza. Podle polohy těla se zdá, aspoň u jednoho z hadů, že se plazil, takže je zde někdo odložil pravděpodobně živé,“ popsal situaci lesní Miroslav Štěpánek. „Nebyla to žádná mláďata, krajta měla přibližně dva metry a hroznýšovec zhruba 1,8 metru,“ uvedl ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové Milan Zerzán. 

Stačilo jen zavolat....

Osud hadů nemusel být smutný, kdyby se jejich chovatel zachoval jinak. „Pokud je dál u sebe už nemohl nebo nechtěl mít, stačilo zavolat na naši linku 156. Opuštěným hadům bychom byli zcela určitě schopni najít nový domov, v tomto směru bychom tuto událost vyřešili bez následků,“ vysvětluje ředitel Městské policie Hradec Králové Miroslav Hloušek. Lesníci chtějí po této události svou kontrolní činnost v lese ještě zintenzivnit, aby se snažili podobným událostem zabránit, i když vědí, že celé území lesů neohlídají dokonale nikdy. V lese budou opět posíleny smíšené hlídky lesníků a městských strážníků.

Jsou to škrtiči, ale do lesů se nebojte

Chodit do lesů se lidé bát nemusí, žádné nebezpečí od exotických ani jiných zvířat jim totiž nehrozí. „Nález exotických hadů v lese je naprosto ojedinělý a nikdo ho nepamatuje. Takoví plazi v přírodě dlouho nepřežijí ani v létě a v tomto případě se navíc jedná o nejedovaté druhy, které nejsou lidem nebezpečné. Jsou to škrtiči, kteří si troufnou na kořist velikostí odpovídající tloušťce jejich těla, ale na člověka určitě ne,“ vysvětlila Aneta Ježková z Městských lesů Hradec Králové.  

O tyto exempláře by chovatelé zájem měli

Krajta kobercová je podle portálu iFauna.cz jednou z nejsnáze dostupných australských krajt, proto není divu, že se v chovu našich teraristů objevuje stále častěji. Cena mláděte se v současnosti pohybuje okolo 1 500 korun. V dospělosti dorůstá zpravidla kolem dvou a půl metru délky, vyjímečně však může dorůst až přes tři metry. Hroznýšovec údajně patří mezi jedny z nejkrásnějších hadů - mimo jiné díky duhovým odleskům na svém těle, které se lámou při dopadu světla. Podle toho, zda jde o druh kubánského nebo duhového hroznýše, dorůstá kolem dvou až čtyř metrů délky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace