Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šedivé dědictví minulého režimu? Zajímavé příběhy panelových domů na Královehradecku

11.01.2015
Šedivé dědictví minulého režimu? Zajímavé příběhy panelových domů na Královehradecku

Foto: Královehradecký kraj.

Popisek: V panelových domch žijí tři miliony Čechů, výjimkou není ani Hradec Králové

Muzeum východních Čech připravilo přednášku „Příběh paneláku v Královéhradeckém kraji“. Uskuteční se 21. ledna v budově muzea. Navazuje na venkovní výstavu, uspořádanou Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze, která nese stejný název jako přednáška. Je to součást netradičního projektu, který mapuje panelové domy v celé republice. Koneckonců v nich dnes žije několik milionů Čechů a Královehradecko není výjimkou.

Výstavu, která přibližuje příběhy sídlišť Moravské Předměstí, Slezské Předměstí a Labská Kotlina I a II, pak můžete navštívit až do 25. ledna na hradeckém náměstí 28. října. Proč vznikla panelová sídliště, jak se jejich výstavba proměňovala a máme důvod je mít rádi? „Panelová sídliště u nás většinou bývají vnímána jako šedivé dědictví minulého režimu. Myšlenku rychlé výstavby prefabrikovaných prvků ale rozpracovávali již meziváleční architekti,“ říká ředitelka Muzea východních Čech Naďa Machková Prajzová.

Architektura a urbanismus sídlišť se pak během více než čtyřiceti let výrazně proměňovaly. Příběh paneláku tedy rozhodně není šedivý. Přednáška historičky Martiny Flekačové přiblíží vývoj českých panelových sídlišť s důrazem na jejich historii v Hradci Králové. Uskuteční se ve středu 21. ledna od 17.00 hodin v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Přednášku pořádá Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

V paneláku dnes žijí tři miliony Čechů

Pětiletý projekt „Panelová sídliště v České republice jako součást městského životního prostředí: Zhodnocení a prezentace jejich obytného potenciálu“ začal v roce 2013 a jeho cílem byla realizace výzkumu a dokumentace vybraných panelových sídlišť v ČR, postižení historických, kulturních a sociálních aspektů při percepci těchto celků v minulosti i přítomnosti a vytvoření edukačních modelů k jejich prezentaci. Panelová sídliště jsou nedílnou součástí národního kulturního dědictví, protože odrážejí významné urbanistické a architektonické principy poválečného modernismu, a tvoří tak svébytnou paralelu k obytným komplexům, budovaným po druhé světové válce na Západě. Přestože v nich dnes žijí více než tři miliony obyvatel ČR, je zhodnocení jejich významu zcela nedostatečné.

Projekt představuje specifické hodnoty významných panelových sídlišť, což je předpokladem pro identifikaci s nimi a následnou participaci na jejich dalším vývoji. Projekt přispívá k ochraně a využití ojedinělého a dosud přehlíženého architektonického a urbanistického dědictví ve městech různých regionů ČR a k začlenění této problematiky do všech stupňů vzdělávacího procesu. Na základě vyhodnocení dat, získaných v průběhu heuristické fáze, která probíhá průběžně až do roku 2015, vznikne databáze těchto celků, která bude podkladem k vytvoření specializované mapy panelových sídlišť v ČR s informacemi o vybraných celcích z hlediska historie, architektury, urbanismu, sociologie a dějin umění.

Zachovat genium loci

Hlavním výstupem směrem k veřejnosti budou tříměsíční výstava v Praze v roce 2017 a série regionálních prezentací ve třinácti krajských městech ČR v letech 2014 až 2016. Výstavy budou doprovázet tři odborné knihy k tématu, dvě v češtině a jedna v angličtině, a vzdělávací programy, diferencované podle věkové struktury cílových skupin.

Hlavním výstupem projektu bude ovšem vypracování certifikované metodiky k ochraně těchto celků a možnostem jejich dalšího rozvoje a k edukativnímu postupu, který umožní zpřístupnit široké veřejnosti specifického genia loci těchto lokalit.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš