Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Šedivé dědictví minulého režimu? Zajímavé příběhy panelových domů na Královehradecku

11.01.2015
Šedivé dědictví minulého režimu? Zajímavé příběhy panelových domů na Královehradecku

Autor: Královehradecký kraj.

Popisek: V panelových domch žijí tři miliony Čechů, výjimkou není ani Hradec Králové

Muzeum východních Čech připravilo přednášku „Příběh paneláku v Královéhradeckém kraji“. Uskuteční se 21. ledna v budově muzea. Navazuje na venkovní výstavu, uspořádanou Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze, která nese stejný název jako přednáška. Je to součást netradičního projektu, který mapuje panelové domy v celé republice. Koneckonců v nich dnes žije několik milionů Čechů a Královehradecko není výjimkou.

Výstavu, která přibližuje příběhy sídlišť Moravské Předměstí, Slezské Předměstí a Labská Kotlina I a II, pak můžete navštívit až do 25. ledna na hradeckém náměstí 28. října. Proč vznikla panelová sídliště, jak se jejich výstavba proměňovala a máme důvod je mít rádi? „Panelová sídliště u nás většinou bývají vnímána jako šedivé dědictví minulého režimu. Myšlenku rychlé výstavby prefabrikovaných prvků ale rozpracovávali již meziváleční architekti,“ říká ředitelka Muzea východních Čech Naďa Machková Prajzová.

Architektura a urbanismus sídlišť se pak během více než čtyřiceti let výrazně proměňovaly. Příběh paneláku tedy rozhodně není šedivý. Přednáška historičky Martiny Flekačové přiblíží vývoj českých panelových sídlišť s důrazem na jejich historii v Hradci Králové. Uskuteční se ve středu 21. ledna od 17.00 hodin v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Přednášku pořádá Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

V paneláku dnes žijí tři miliony Čechů

Pětiletý projekt „Panelová sídliště v České republice jako součást městského životního prostředí: Zhodnocení a prezentace jejich obytného potenciálu“ začal v roce 2013 a jeho cílem byla realizace výzkumu a dokumentace vybraných panelových sídlišť v ČR, postižení historických, kulturních a sociálních aspektů při percepci těchto celků v minulosti i přítomnosti a vytvoření edukačních modelů k jejich prezentaci. Panelová sídliště jsou nedílnou součástí národního kulturního dědictví, protože odrážejí významné urbanistické a architektonické principy poválečného modernismu, a tvoří tak svébytnou paralelu k obytným komplexům, budovaným po druhé světové válce na Západě. Přestože v nich dnes žijí více než tři miliony obyvatel ČR, je zhodnocení jejich významu zcela nedostatečné.

Projekt představuje specifické hodnoty významných panelových sídlišť, což je předpokladem pro identifikaci s nimi a následnou participaci na jejich dalším vývoji. Projekt přispívá k ochraně a využití ojedinělého a dosud přehlíženého architektonického a urbanistického dědictví ve městech různých regionů ČR a k začlenění této problematiky do všech stupňů vzdělávacího procesu. Na základě vyhodnocení dat, získaných v průběhu heuristické fáze, která probíhá průběžně až do roku 2015, vznikne databáze těchto celků, která bude podkladem k vytvoření specializované mapy panelových sídlišť v ČR s informacemi o vybraných celcích z hlediska historie, architektury, urbanismu, sociologie a dějin umění.

Zachovat genium loci

Hlavním výstupem směrem k veřejnosti budou tříměsíční výstava v Praze v roce 2017 a série regionálních prezentací ve třinácti krajských městech ČR v letech 2014 až 2016. Výstavy budou doprovázet tři odborné knihy k tématu, dvě v češtině a jedna v angličtině, a vzdělávací programy, diferencované podle věkové struktury cílových skupin.

Hlavním výstupem projektu bude ovšem vypracování certifikované metodiky k ochraně těchto celků a možnostem jejich dalšího rozvoje a k edukativnímu postupu, který umožní zpřístupnit široké veřejnosti specifického genia loci těchto lokalit.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace