Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hradec Králové už má kompletní vedení města. I když deset zastupitelů zvoleného primátora nechtělo

02.12.2014
Hradec Králové už má kompletní vedení města. I když deset zastupitelů zvoleného primátora nechtělo

Autor: Archiv ZF

Popisek: Zdeněk Fink, lékař, primátor Hradce Králové

Primátora, čtyři náměstky a jedenáct radních zvolili na ustavujícím zasedání zastupitelstva města v tajné volbě noví zastupitelé Hradce Králové. Primátorský post obhájil lékař Zdeněk Fink (HDK). Náměstky i nadále zůstávají Anna Maclová (KPH) a Jindřich Vedlich (TOP 09). Nově se náměstkem primátora stala Romana Lišková (HDK) a Milan Jaroš (ČSSD). Zastupitelé zvolili i jedenáct radních.

V čele města opět lékař

Úvod ustavujícího zastupitelstva, které se konalo na konci listopadu, patřil složení slibu sedmatřiceti nově zvolených zastupitelů, kteří vzešli z říjnových komunálních voleb. Následovala volba primátora, náměstků a jedenácti městských radních.

V tajné volbě dosavadní primátor a lékař Zdeněk Fink obdržel 27 z celkového počtu 37 hlasů, a obhájil tak i do dalšího volebního období primátorský post. Z tajných voleb vzešli dva dosavadní náměstci Anna Maclová a Jindřich Vedlich a dva noví, jimiž jsou Romana Lišková a Milan Jaroš.

Ukáže teprve čas

Ustavující zastupitelstvo v tajné volbě také zvolilo jedenáctičlennou radu města ve složení: Zdeněk Fink (HDK), Romana Lišková (HDK), Ladislav Škorpil (HDK), Vladimír Springer (HDK), Arnošt Urban (HDK), Milan Jaroš (ČSSD), Jiří Štěpán (ČSSD), Vladimír Lesák (ČSSD), Jindřich Vedlich (TOP09), Milan Sommer (TOP09) a Anna Maclová (KPH). „Osobně doufám, že se nám bude dobře spolupracovat, zvoleni byli dobří náměstci i radní města. Zda budeme dobře spravovat město, to však ukáže až čas,“ řekl krátce po volbě Zdeněk Fink, nově zvolený primátor města.

Zvukový záznam z ustavujícího zastupitelstva bude od 26. listopadu k dispozici na městském webovém portálu

Čekalo se pěkně dlouho

Na ti, zda se  vůbec bude moci konat ustavující zastupitelstvo, se v Hradci Králové čekalo pěkně dlouho. Důvodem bylo několik stížností na proběhlé volby. Zjistilo se, že jedna z volebních komisí pochybila při sčítání hlasů. Strana Hradečtí Patrioti zpochybňovala postup okrskové volební komise v Třebši při sčítání hlasů. Patrioti ve volbách získali 1,89 procenta a do zastupitelstva se nedostali. „Okrsková volební komise ve volebním okrsku 70 se dopustila pochybení ve vztahu k prakticky všem volebním stranám. U některých v řádu jednotek, u některých v řádu desítek hlasů. Některým hlasy přidala, některým ubrala," řekl již dříve novinářům předseda soudního senátu Jan Rutsch.

Krajský soud v Hradci Králové ale nakonec návrh na neplatnost komunálních voleb v Hradci Králové zamítl. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) totiž pochybení neovlivnilo výsledek voleb.

Na území krajského města mělo ve stovce volebních okrsků ke dni voleb do zastupitelstva obcí volební právo 75 619 Hradečanů, k urnám jich přišlo 29 408, přičemž zapečetěné urny do doby ukončení voleb ukrývaly 29 355 platných hlasů. Na území Hradce Králové bylo odevzdáno celkem 986 395 platných hlasů. Z celkového počtu patnácti volebních stran a 555 kandidátů mohli voliči dát hlas buď celé jedné volební straně, nebo mohli udělit až 37 preferenčních hlasů napříč všemi stranami nebo oba zmíněné způsoby kombinovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace