Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už jenom to, kolik dokumentů je potřeba předložit. To abyste si objednali malou avii, říká o eurodotacích Jolana Voldánová

26.11.2014
Už jenom to, kolik dokumentů je potřeba předložit. To abyste si objednali malou avii, říká o eurodotacích Jolana Voldánová

Autor: NUTS2Severovýchod

Popisek: Jolana Voldánová moderuje konferenci v Hradci Králové.

ROZHOVOR V televizním zpravodajství strávila dlouhé roky, informace o dění nejen v České republice se staly jejím denním chlebem. Jolana Voldánová se tentokrát ujala role moderátorky v Hradci Králové. Pod její taktovkou se konala diskuze na téma, které je nyní stále více aktuální. Čerpání dotací z evropských fondů dnes a především v dalších letech bylo hlavním bodem výroční akce Regionální rady Severovýchod nazvané ROPFÓRUM 2014.

Jak se vám moderovala diskuze na téma evropských datací. Přeci jen je to velmi složitá a rozsáhlá oblast?

Moderovala se mi hezky, protože je to téma smysluplné a velmi důležité. Byť si to řada z nás neuvědomuje, evropské peníze jsou k vidění na každém kroku. Spousta podpořených projektů se stala běžnou součástí našeho života, a právě proto je tolik nevnímáme a také nedoceňujeme. Pro mě tato diskuze byla velmi smysluplná a já ráda dělám smysluplné věci. Teď již třeba vím, že v dalším programovém období se chystá řada novinek.

Zmínila jste, že lidé si projektů financovaných z evropských peněz až tolik nevšímají, jelikož je berou jako součást svého života. Co vy, všímáte si projektů dotovaných z Evropské unie?

Myslím, že ano. Jsem totiž velmi zvídavá, a když vidím třeba hezky opravený kostel nebo revitalizované náměstí, tak se vždycky ptám a snažím se zjistit, kdo za tím stojí. Ať již jde právě o zdroj peněz, anebo o architekta a další okolnosti. Někdy za takovými projekty stojí velké příběhy. Pro mě proto není příliš překvapivé, že řada těchto věcí mohla vzniknout díky penězům z evropských fondů. Na druhou stranu musím říct, že jsme si natolik zvykli na využívání evropských peněz a jejich čerpání na řadu věcí, až se z toho stává běžná součást našeho života. Ukazuje to, že do Evropy skutečně patříme. Už ji neadorujeme, ale naopak dáváme najevo, že jsme plnohodnotnými členy a máme jí co nabídnout. Ostatně, když k nám přijede jiný Evropan, určitě bude rád, když si bude moci prohlédnout nové muzeum anebo se svézt opravenou lanovkou na Sněžku.

Teď jste do oblasti čerpání evropských dotací pronikla trochu hlouběji než běžní lidé, tudíž můžete hodnotit, jak je tento proces pro laika složitý. Nakolik to podle vás mají příjemci komplikované?  

Musím říct, že to není nic jednoduchého například pro menší obce, které nemají tolik peněz, aby si mohly zaplatit odborníky, kteří čerpání z evropských fondů rozumějí a projekt by jim zpracovali a dál vedli. U velkých měst je to zřejmě jiné, jelikož tady ti odborníci jsou. Ale upřímně musím říct, že pokud bych se měla stát žadatelem o dotaci, asi by mě tento celý proces trochu děsil. Už jenom to, kolik dokumentů je potřeba předložit. To abyste si objednali malou avii. To mi připadá jako úděsná byrokracie. Nicméně pokud budou pro nové období naplněny plány a celá administrace se zjednoduší tím, že půjde vyřídit některé věci elektronicky, bude to jistě příjemné ulehčení. 

O projektech v souvislosti s evropskými dotacemi se v médiích objevují zmínky spíše v souvislosti s negativními informacemi. Proč si myslíte, že tomu tak je?

Máte pravdu, že my novináři často věnujeme pozornost spíše těm negativním věcem. Ostatně to byl i jeden z mnoha důvodů, proč mě zpravodajství jako takové přestalo bavit. Začnete mít velmi podivný pohled na svět přes zprávy, které uvádíte a pod kterými jste svým způsobem podepsaná. A já bych rozhodně přivítala více těch pozitivních, které by nebyly jen o zvířátkách. Na druhou stranu jsem ale přesvědčena, že se ani o všech pozitivních věcech mluvit nedá. Nicméně je skvělé, když se stanou naší součástí a uvědomujeme si je ve chvíli, kdy se nás týkají. Pak si myslím, že ani publicita není tolik za potřebí, jelikož všechna revitalizovaná náměstí, parky či muzea a silnice, na něž šly peníze z evropských fondů, dojdou ocenění u těch osob, jichž se bezprostředně týkají. 

Regionální rada Severovýchod 

Již od roku 2007 rozděluje evropské peníze v Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji Regionální rada Severovýchod. Kde všude už evropské peníze pomohly a co bude s ROPem v dalším programovém období, bylo hlavním tématem letošního ročníku výroční akce ROPFÓRUM 2014. Do hradecké filharmonie zamířilo na tři sta hostů z řad starostů měst a obcí, představitel krajů, ale i potenciálních či již úspěšných žadatelů o dotace anebo běžných obyvatel. Hosté se sešli v Královéhradecké filharmonii.  Na akci, kterou Jolana Voldánová moderovala, byla přítomna také 1. náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, předseda Regionální rady Severovýchod Martin Půta a ředitel Úřadu Regionální rady Severovýchod Zdeněk Vašák. 

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace