Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to potvrzeno! Volební komise v Hradci Králové pochybila. Přesto soud nové volby zamítl. Co na to radnice?

17.11.2014
Je to potvrzeno! Volební komise v Hradci Králové pochybila. Přesto soud nové volby zamítl. Co na to radnice?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Volby, ilustrační foto

Krajský soud v Hradci Králové zamítl návrh na neplatnost komunálních voleb v Hradci Králové. Ve volebním okrsku Třebeš bylo přitom zjištěno pochybení při sčítání hlasů. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) však neovlivnilo výsledek voleb. Radnice od chyb dává ruce pryč.

Poprvé v historii příprav a administrace volební agendy se královéhradecký magistrát setkal se situací, ke které došlo podáním návrhu volební strany HRADEČTÍ PATRIOTI na neplatnost voleb ke Krajskému soudu v Hradci Králové.

Strana zpochybňovala postup okrskové volební komise v Třebši při sčítání hlasů. Patrioti ve volbách získali 1,89 procenta a do zastupitelstva se nedostali. „Okrsková volební komise ve volebním okrsku 70 se dopustila pochybení ve vztahu k prakticky všem volebním stranám. U některých v řádu jednotek, u některých v řádu desítek hlasů. Některým hlasy přidala, některým ubrala," řekl novinářům předseda senátu Jan Rutsch.

Okrsková volební komise pracovala neskutečně hrozně!

V okrskové volební komisi Třebeš podle něj například Hradečtí patrioti přišli o 186 hlasů. „Okrsková komise pracovala skutečně velmi špatně, ale nejednalo se o pochybení záměrné, vedené snahou o manipulaci s výsledky voleb. Na vině byl s největší pravděpodobností lidský faktor," řekl Rutsch.

Patrioti také upozornili na dalších osm okrskových volebních komisí v Hradci Králové, u kterých měli podezření na chybné sčítání výsledků hlasování. „Krajský soud přepočítal správnost hlasování také ve dvou dalších volebních okrscích, kde navrhovatel obdržel nejmenší počet hlasů. Zde soud dospěl k závěru, že počty hlasů souhlasí se zápisem o volebních výsledcích," řekl Rutsch.

V Hradci Králové, kde se na vytvoření koalice dohodl vítězný Hradecký demokratický klub (HDK) s ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL, bylo nutné kvůli podané žalobě odložit ustavující jednání zastupitelstva, které bylo původně plánované na 4. listopadu.

Spískal jsem to

„Všechno to, co jsme udělali, bylo to nejlepší, co jsme uměli. Bohužel, bylo to málo. Odpovědnost za výsledek padá na mne jako toho, kdo všechno spískal. Mrzí mne neúspěch právě kvůli všem kamarádkám a kamarádům, kteří mi věřili a pomáhali, protože nám šlo o stejnou věc,“ uvedl na stránkách Hradeckých patriotů jejich čelní představitel František Řehounek.

Lídr Hradeckých patriotů.

Lídr Hradeckých patriotů František Řehounek.

Radnice si popel na hlavu nesype

Magistrát se brání, že by na pochybení členů okrskových komisí, které potvrdil soud, měl nějaký podíl. „Úřad ve volbách zastává pouze podpůrnou administrativní roli a nemůže výskytu takových chyb nijak zabránit. Odpovědnost leží na bedrech příslušné okrskové volební komise, složené ze členů nominovaných politickými subjekty, které se ucházejí o přízeň voličů,“ sdělila magistrátní mluvčí Magdaléna Vlčková.

Radnice tím chce říci mimo jiné to, že bylo i věcí Hradeckých Patriotů, aby do volební komise delegovaly za své uskupení takové členy, kteří danou práci zvládnou. „I Hradečtí patrioti měli možnost do volebních okrskových komisí nominovat své zástupce a své právo také využili a to i v okrskové volební komisi s číslem 70. Zde měli nominovanou svou zástupkyni, která byla přítomna sčítání a vyhotovení zápisu o hladkém a zákonném průběhu voleb, který nakonec stvrdila svým podpisem. Při jakýchkoliv pochybnostech mají členové možnost vznést dotazy či připomínky nebo se závěry práce komise v podobě vyhotovení výsledků i nesouhlasit. V tomto případě se nic takového však nestalo,“ uvedla radniční mluvčí.

Na území města působilo zhruba osm volebních komisařů nominovaných politickými stranami a stovka zapisovatelů. Magistrát apeluje tímto opět do budoucna na volební strany, že práce člena komise je velice náročná a jimi určení komisaři jsou za svou práci plně odpovědní. Sčítání hlasů udělených ve volbách do zastupitelstva obcí zabralo každé ze stovky komisí v Hradci Králové řádově několik hodin, ještě o půl desáté večer nebyly všechny okrsky sečteny.

Zastupitelstvo až příští týden

Vzhledem k zamítavému usnesení Krajského soudu v Hradci Králové v řízení o návrhu na neplatnost hlasování bylo možné již stanovit den konání ustavujícího zastupitelstva, a to na 25. listopadu 2014 od jedné hodiny odpolední. Na ustavující zasedání naváže řádná schůze zastupitelstva s předpokládaným začátkem od 15.30 hodin odpoledne.

V Královéhradeckém kraji soud zamítl už šest stížností podaných v souvislosti s volbami, rozhodnout musí ještě v případu dalších dvou stížností, které se týkají Častolovic na Rychnovsku.

Na území krajského města mělo ve stovce volebních okrsků ke dni voleb do zastupitelstva obcí volební právo 75 619 Hradečanů, k urnám jich přišlo 29 408, přičemž zapečetěné urny do doby ukončení voleb ukrývaly 29 355 platných hlasů. Na území Hradce Králové bylo odevzdáno celkem 986 395 platných hlasů. Z celkového počtu patnácti volebních stran a 555 kandidátů mohli voliči dát hlas buď celé jedné volební straně, nebo mohli udělit až 37 preferenčních hlasů napříč všemi stranami nebo oba zmíněné způsoby kombinovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš